Jaké počasí panuje na Kapverdských ostrovech

Ač k tomu poloha Kapverd v tropickém podnebném pásu na první pohled svádí, počasí tady není během roku stejné, ba právě naopak. Liší se dokonce v rámci jednotlivých ostrovů. Je nutné si uvědomit, že souostroví je roztroušeno na ploše zhruba 90 tisíc kilometrů a leží v dosahu Sahary.

Tomu také odpovídá vyprahlé klima Kapverdských ostrovů. Slunce zde svítí přes 300 dní v roce, teplota vody nikdy neklesá pod 20 stupňů a průměrná teplota vzduchu se celoročně pohybuje kolem 24 stupňů.

Počasí na Kapverdách je horké a suché

Rozmanité atlantské větry naštěstí přispívají ke snesitelným teplotám a úmorné vedro tady nepanuje ani v září, obvykle nejteplejším měsíci, kdy rtuť teploměru překračuje třicítky. Často tady z Afriky vane suchý a horký vítr zvaný harmattan.

Nejchladnějším obdobím jsou leden a únor, avšak i to na Kapverdách znamená vzduch o průměrné teplotě mezi 20 a 22 stupni. Ať se na tyto překrásné ostrovy vypravíte kdykoliv, vždy si užijete moře ke slunění na plážích, koupání či surfování a teploty odpovídající evropskému létu. Prší zde opravdu jen velmi zřídka.

Kdy na Kapverdy?

Pozor na rozdílné mikroklima jednotlivých ostrovů. Obecně platí, že severovýchodní ostrovy (Sal, Boa Vista, Sao Nicolau) jsou vlhčí a chladnější, zbývající spíše horké a vyprahlé. Nejlepším obdobím k prožití dovolené na Kapverdských ostrovech jsou podzimní a zimní měsíce (říjen až březen).

Průměrné teploty na Kapverdách (ve stínu, v °C)

Pocasi-N-Kapverdy-vzduch.jpg

Průměrné srážky na Kapverdách (v mm)

Pocasi-N-Kapverdy-srazky.jpg

Průměrné teploty mořské vody na Kapverdách (v °C)

Pocasi-N-Kapverdy-voda.jpg