Svátek svatého Mikuláše je opředen zvyky a tradicemi. V naší republice i na Slovensku je zobrazen jako mírumilovný muž s dlouhými bílými vousy, oblečený do biskupského oděvu. Doprovází je zlý čert a hodný Anděl.
Anděl s Mikulášem obdarovávají děti, čert má za úkol je postrašit a symbolicky „potrestat“. Tento svátek známe všichni a nejvíce jej prožívají ti, kteří mají malé děti. Tradičně se slaví v noci z 5. na 6. prosince. Málokdo ovšem ví, jak vlastně vznikl a jak hluboké jsou jeho kořeny.
Obsah
Kde se vzal sv. Mikuláš?
Pod maskou Mikuláše se ukrývají lidé z masa a kostí. Nejde však pouze o biblickou imaginární postavu, ale svatý Mikuláš skutečně existoval. Narodil se kolem roku 270 našeho letopočtu ve městě Pataře v Malé Asii do rodiny bohatých křesťanů. Byl to velmi dobrý člověk, který po smrti svých rodičů rozdal veškerý svůj majetek chudým a potřebným lidem.
Osud tomu chtěl, že v té době zemřel ve městě Myra biskup. Jeho nástupem se měl stát ten, který vejde následujícího dne do chrámu a byl to právě svatý Mikuláš, který novou funkci přijal. Biskupský úřad vykonával velice poctivě až do své smrti, která nastala právě 6. prosince, tedy v den, kdy dodnes uctíváme jeho památku. Zemřel přibližně v polovině čtvrtého století našeho letopočtu a pochován byl v Myře. Stal se patronem dětí, ale také námořníků a rybářů, ochráncem převozníků.
Tradice sv. Mikuláše
Brzy po smrti sv. Mikuláše vznikly tradice sv. Mikuláše, jak je známe dnes. V podvečer 6. prosince chodí muž s bílým vousem, kterého doprovází čert a anděl a rozdává dětem drobné dárky v košíku. Zároveň je upozorní na to, že mají méně zlobit a více poslouchat rodiče a také pochválí za to, co se jim během roku podařilo. Prvním místem, kde byl Mikuláš považován za světce, byl Balkán a později se jeho uctívání rozšířilo mezi národy východní Evropy, které později uznávali pravoslaví. Například pro Rusko je jedním z nejdůležitějších světců i zemský patronem.
Mikulášovo uctívání se brzy dostalo i do Evropy, konkrétně do Německa, kde se rozvinulo v 10. století za podpory císařovny Theofany. Vznikl obyčej, který se postupně dostal také do České republiky. Mikulášská nadílka se dodnes dodržuje ve všech slovanských zemích. Tento zvyk velmi zlidověl. Svatý Mikuláš je neodmyslitelně spojen s malými dětmi. Dospělí lidé jej buď neslaví vůbec, nebo si dávají symbolicky malé dárečky. Častěji se však převlékají za onu slavnou trojici a chodí navštěvovat malé děti, aby jim uštědřili pár cenných rad a odměnili je dárečky.
Jaké dárky Mikuláš nosí?
Na rozdíl od Ježíška nosí Mikuláš skromnější nadílku. Samozřejmě v každé rodině je to jiné, obecně však lze říci, že Mikuláš nosí drobné hračky, ovoce a sladkosti. Zlobivějším dětem přidává do košíčku brambory nebo uhlí. A jak slavíte Mikuláše Vy?
Náš tip: Nečekejte, až půjde nějaký „Mikuláš“ okolo vašeho domu, ale objednejte si jeho návštěvu předem. Dnes se na tuto činnost specializují různé agentury, které poskytují profesionální služby. Vaše dítě tak nevyděsí do pláče, ale naopak bude tato návštěva pro vás i pro vaše nejmenší poučná i zábavná. Osobně pro mě tento svátek znamená blížící se svátky vánoční a 24. prosince.
V podvečer 5. 12. už dlouhé roky obchází české i slovenské rodiny s malými dětmi postava bělovousého muže v biskupském oblečení v doprovodu anděla a někdy i několika čertů. Jako malé děti jsme se trochu bály, trochu těšily. Jako rodiče jsme s tímto zvykem měli něco málo starostí a něco málo trémy, jak to naše děti zvládnou. A jako dospělí s duší dítěte si užíváme ruch ve stmívajících se ulicích, kterými tyto trojice míří často v doprovodu hloučku výrostků.
To Mikuláš naděluje pochoutky – za komunistů vzácné pomeranče, mandarinky, banány (na které se stály dlouhé fronty) nebo i datle, fíky, oříšky a jiné cizokrajné pochutiny. Zlobivým dětem hrozilo, že dostanou maximálně uhlí od čerta, ale to nikdo z nás nepamatuje.
Kdy má Mikuláš svátek?
Ve skutečnosti však má sv. Mikuláš svátek až 6. 12. na památku úmrtí oblíbeného a štědrého biskupa toho jména ze 3. – 4. století (ten je předobrazem i amerického Santa Clause). Spekuluje se ale i o záměrném uvádění tohoto dne, aby mohl být nahrazen pohanský svátek bohyně lovu Diany.
Když Mikuláš osiřel, rozdal prý majetek chudým a vydal se na pouť do Palestiny. Ve městě Myře se stal biskupem, protože byl údajně prvním, kdo vstoupil do chrámu po smrti tamějšího biskupa a podle pověsti jej tedy měl nahradit. Tento úřad svědomitě zastával až do své smrti.
Legenda o svatém Mikuláši
Každopádně podle jedné z legend zachránil tři dívky, které jejich otec poslal do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš každé z nich oknem vhodil zlaťáky, aby se zachránily. Jedné z nich se trefil do punčochy a odtud část zvyku nadělovat do punčochy.
Dívky prý řemesla skutečně zanechaly. Podle jiné legendy jakýsi hospodský zabil tři děti, ty nasolil do sudů a Mikulášovi se podařilo je vzkřísit. Některé dnešní děti by ale spíš potřebovaly křísit poté, co se přecpou sladkostmi… Ale krásný je ten zážitek a oslava dobra i štědrosti, které pak vrcholí svátky vánočními.