🌅 Proplácení státních svátků

Jak vypadá proplácení státních svátků v ČR? Má přednost náhradní volno nebo extra příplatek za práci o státním svátku? Více na toto téma najdete v článku níže. Na konci loňského roku poslanci schválili, že tzv. Velký pátek se od roku 2016 zařadil mezi naše státní svátky.

V současné době tak v České republice máme celkem 13 státních svátků (reálně ovšem pouze 12, protože Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu připadají shodně na 1. ledna). V následujícím článku se tak budeme věnovat problematice proplácení státních svátků.

Musíte o svátku pracovat?

Nařídil vám váš zaměstnavatel práci o státním svátku? Jistě asi nebudete zrovna potěšeni, nicméně všechno zlé je k něčemu dobré. V tomto případě vám ze zákona musí váš zaměstnavatel poskytnout 2 varianty náhrady za práci ve svátek.

Povinnost poskytnutí náhradního volna

Problematikou náhrad za práci ve svátek se zabývá § 115, Zákoníku práce. V něm je uvedeno, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci proplatit dosaženou mzdu za tento svátek a taktéž tomuto zaměstnanci poskytnout náhradní volno (v délce trvání práce konané o svátku), a to nejpozději 3 kalendářní měsíce, po vykonané práci, pokud se se zaměstnancem nedohodne na termínu jiném.

Místo náhradního volna příplatek?

Druhou variantou, na které se však musíte se svým zaměstnavatelem domluvit, je poskytnutí příplatku ke mzdě (za dobu odpracovanou ve svátek), který však musí činit minimálně 100 % výše průměrného výdělku zaměstnance. Tento příplatek ovšem získáte na úkor náhradního volna, o kterém jsme psali o kousek výše.

Jste o svátku doma? Máte nárok na náhradu mzdy!

Samozřejmě nejpravděpodobnější variantou však je, že o státním svátku pracovat nebudete muset. V tomto případě pak máte ze zákona nárok na náhradu mzdy, ve výši 100% průměrného výdělku za dobu, po kterou jste kvůli tomuto svátku nemohli pracovat.

Časté dotazy

Jaký příplatek je v práci za státní svátek?

Ze zákona platí, že příplatek za práci o státním svátku je 100 % průměrného denního výdělku! Laicky tedy řečeno, pakliže budete pracovat jeden celý státní svátek dostanete zaplaceno jako kdybyste pracovali 2 dny.

Jaké je náhradní volno za práci o státním svátku?

Pokud zaměstnanec pracoval na státní svátek, náleží mu náhradní volno. Nárok na náhradní volno je automaticky ze zákona a není třeba o něj tedy žádat. Samozřejmě v případě, že nedostali příspěvek.

KZ » Státní svátky » Proplácení státních svátků
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

  • Nadiya 13. 1. 2024, 12:15

    Dobrý den, 5,6.v července a 28 září byla jsem v práci a přej nemám nárok. Jsem v invalidním duchu na zkrácený úvazek 120 hod. Co mám dělat?

  • Jana Turinová 13. 1. 2024, 12:15

    Dobrý den
    Můžete mi prosím zodpovědět jednu otázku?
    Dělám v nepřetržitem provozu -12 hodinové směny. Můj zaměstavatel 2 měsíce před vánočnimy svátky udělal nový rozpis směn s tím ze na 24-26 prosinec nenaplánoval směny, tudíž nám prý nevznikl nárok na proplacení svátků. A nemůžeme si prý na to ani vybrat dovolenou. Může si toto zaměstnavatel dovolit?
    Předem moc děkuji za odpověd

  • Iva Králová 13. 1. 2024, 12:15

    Dobrý den. Prosím vás, když jdeme ve svátek do práce, dostane zaměstnavatel od státu tuhle směnu navíc proplacenou?
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *