Proplácení státních svátků
Jak vypadá proplácení státních svátků v ČR? Má přednost náhradní volno nebo extra příplatek za práci o státním svátku? Více na toto téma najdete v článku níže. Na konci loňského roku poslanci schválili, že tzv. Velký pátek se od roku 2016 zařadil mezi naše státní svátky.
V současné době tak v České republice máme celkem 13 státních svátků (reálně ovšem pouze 12, protože Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu připadají shodně na 1. ledna). V následujícím článku se tak budeme věnovat problematice proplácení státních svátků.
Obsah
Musíte o svátku pracovat?
Nařídil vám váš zaměstnavatel práci o státním svátku? Jistě asi nebudete zrovna potěšeni, nicméně všechno zlé je k něčemu dobré. V tomto případě vám ze zákona musí váš zaměstnavatel poskytnout 2 varianty náhrady za práci ve svátek.
Povinnost poskytnutí náhradního volna
Problematikou náhrad za práci ve svátek se zabývá § 115, Zákoníku práce. V něm je uvedeno, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci proplatit dosaženou mzdu za tento svátek a taktéž tomuto zaměstnanci poskytnout náhradní volno (v délce trvání práce konané o svátku), a to nejpozději 3 kalendářní měsíce, po vykonané práci, pokud se se zaměstnancem nedohodne na termínu jiném.
- V tomto náhradním volnu samozřejmě zaměstnanci též přísluší náhrada za mzdu, ve výši průměrného výdělku.
Místo náhradního volna příplatek?
Druhou variantou, na které se však musíte se svým zaměstnavatelem domluvit, je poskytnutí příplatku ke mzdě (za dobu odpracovanou ve svátek), který však musí činit minimálně 100 % výše průměrného výdělku zaměstnance. Tento příplatek ovšem získáte na úkor náhradního volna, o kterém jsme psali o kousek výše.
Jste o svátku doma? Máte nárok na náhradu mzdy!
Samozřejmě nejpravděpodobnější variantou však je, že o státním svátku pracovat nebudete muset. V tomto případě pak máte ze zákona nárok na náhradu mzdy, ve výši 100% průměrného výdělku za dobu, po kterou jste kvůli tomuto svátku nemohli pracovat.
Časté dotazy
Ze zákona platí, že příplatek za práci o státním svátku je 100 % průměrného denního výdělku! Laicky tedy řečeno, pakliže budete pracovat jeden celý státní svátek dostanete zaplaceno jako kdybyste pracovali 2 dny.
Pokud zaměstnanec pracoval na státní svátek, náleží mu náhradní volno. Nárok na náhradní volno je automaticky ze zákona a není třeba o něj tedy žádat. Samozřejmě v případě, že nedostali příspěvek.
