🌅 Mapa Chorvatska

Mapa Chorvatska: Letoviska (oblasti), Pobřeží – Zadar, Rabac, Baška Voda atd. Online mapy i ke stažení v .PDF. Stovky dlouhé pobřeží Chorvatska táhnoucí se podél Jaderského moře skýtá desítky malebných zátok a malých ostrůvků. 

Mapy do navigace

Převážná část turistů se sem vydává vlastním autem a využívá různé druhy navigací. I přesto je však dobré mít v záloze starou dobrou mapu buď papírovou nebo staženou do mobilu. Ty nejlepší mapy najdete v tomto článku.

Mapy ke stažení

Podrobné mapy silnic a dálnic Vám velmi dobře napoví jakou trasu ideálně při cestě k chorvatskému pobřeží zvolit. Pobřeží není až tak členité ale i tak je dobré se podívat online na výškový profil cesty.

Zajímavá místa a památky při Vaší cestě na dovolenou Vám pomohou naplánovat si mezi zastávky a podívat se například s dětmi na pěkná místa ještě před cílem Vaší cesty.

Mapa online

Kde leží Chorvatsko?

Poloha Chorvatska na mapě

Jedna z nejoblíbenějších prázdninových destinací. Krásné pláže, dobré jídlo, příznivé ceny… Co dalšího o něm však ještě můžeme říct?

Chorvatská republika má rozlohu 56 594 kilometrů čtverečních a žije tu přes 3 888 500 obyvatel – z 90 procent je tvoří Chorvati. Hlavním jazykem je chorvatština a náboženství převládá z drtivé většiny římskokatolické.

Poloha Chorvatska

Chorvatsko, přímořský stát ve tvaru písmene „C“, leží na západním Balkáně. Rozprostírá se od nížin Panonské pánve přes Dinárské hory až po Jaderské moře, a ve směru západovýchodním od Istrie po Dunaj. Patří k němu 1 185 ostrovů v Jaderském moři. Velkou část hranic s celkem šesti státy tvoří řeky a horské hřebeny. Pobřeží je velmi členité (co do členitosti jej předčí v Evropě už jen Norsko), jeho délka je téměř 1800 kilometrů.

Převážná část území leží v kontinentálním podnebí, menší část v podnebí středozemním.

Sever země je hornatý, východ tvoří rovinaté pánve. Střední a jižní oblasti poblíž jadranského pobřeží tvoří nižší hory a zalesněné roviny. Zhruba na polovině Chorvatska nalezneme četné krasové útvary – je tu evidováno na 7000 jeskyní. Nejznámějšími krasovými jezery jsou bezpochyby Plitvická jezera. Jde o systém šestnácti kaskádovitých jezer propojených vodopády. Jejich výrazné barvy a kouzelná atmosféra sem láká každoročně davy turistů.

Oblasti v Chorvatsku

Chorvatsko se dělí na regiony a ty se člení na dvacet žup a hlavní město Záhřeb. Ještě nižšími územními celky jsou opštiny (těch je 430 a mají podobný statut jako naše obce a města).

Chorvatské počasí

Je to právě středomořské podnebí na pobřeží a kontinentální ve vnitrozemí, co sem láká takovou spoustu turistů. Zimy jsou krátké a mírné. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. Nejvíc slunečního svitu má ostrov Hvar (dokonce nejvíc z celého Středomoří). Nejchladnější a nejdeštivější jsou Dinárské hory.

Záhřeb

Hlavní město si zachovalo romantické kouzlo dávných časů – a přitom tu dnes žije na jeden milion obyvatel. Na své si tu přijdou milovníci kultury a historie.

Dubrovník

Dubrovník je jedním z nejoblíbenějších letovisek. Pláže tu doplňují historické památky, masivní hradby včetně věží a několika pevností. Malebné uličky, úctyhodné chrámy a sluníčko přes 250 dní v roce. Kdo by odolal?

Plitvická jezera

Národní park leží sice poněkud dál od pláží a nejspíš tu budete muset strávit noc, ale určitě to stojí za to. Magické různobarevné hladiny jezer, vodopády a jeskyně vás okouzlí. Nepodíváte se však všude – do pralesní rezervace je kvůli medvědům, rysům a vlkům zakázaný vstup, stejně jako na některé louky, aby nedošlo k vyhubení přísně chráněných rostlin.

Split

Starobylé město patří mezi nejslunnější místa Jadranu. Je to druhé největší město Chorvatska a žije neutichajícím ruchem. Proslulý rybářský přístav, spousta pochutin a bližší seznámení s chorvatskou kulturou, to je Split.

Pelješac

Poloostrov Pelješac si vás získá nejen plážemi a lahodným vínem, ale také výlety do hor. Nejvyšším bodem je Hadí vrch, kde se skutečně můžete setkat s jedovatými hady.

Národní park Paklenica

Leží na jihu pohoří Velebit a tvoří dva krasové říční kaňony Mala a Velka Paklenica. Žijí tu supi, orli a sokoli. A na své si přijdou i milovníci historie: při vstupu do kaňonu leží komplex štol, kde se ukrýval během konfliktu mezi Sovětským svazem a Jugoslávií Josip Tito.

Národní park Krka

Pohádkové vodopády, kaskády a pestrobarevná jezírka? To je NP Krka. Název mu dala řeka Krka, která jím protéká a vytváří řadu soutěsek, peřejí a vodopádů. Ve Skradinských kaskádách padá řeka v sedmnácti stupních do hloubky čtyřiceti metrů. Zdejší krásy můžete obdivovat z vyhlídek – a nebo se přímo zchladit v některém z jezírek. Místní vodu využívali také jinak. Stojí tady mnoho mlýnů (některé jsou dokonce ještě funkční), pralo se tu prádlo nebo mlelo obilí.

Jak dlouho trvá cesta autem z ČR do Chorvatska?

Z Prahy do severo-chorvatské Rijeky dojedete zhruba za osm hodin. Nemusíte zařizovat mezinárodní řidičský průkaz a ani další doklady, postačí vám občanský průkaz.

Kde najít mapu Chorvatska online a mapy pobřeží ke stažení?

Všechny různé mapy Chorvatska včetně měst (Zadar, Dubroník, Baska Voda) ke stažení najdete v této sekci. Online mapa celého Chorvatska včetně pobřeží je zde.

Jaké má Chorvatsko oblasti (regiony) a kde leží?

Poloha Chorvatska je téměř všem v naší republice známá. Nicméně může se Vám hodit mapa silnic a benzínových stanic na území Chorvatska na mapě nebo vypsané jednotlivé oblasti Chorvatska.

KZ » Chorvatsko » Mapa Chorvatska
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *