Ostrov je považován jako nejzelenější na území Chorvatska. Nadchne tedy především milovníky zeleně nebo nás co žijeme v šedém velkoměstě. Někdy je dokonce nazýván chorvatskou Madeirou a oplývá v průměru až 2730 hodinami slunečního svitu ročně! To je nejvíce z celého Chorvatska.
Obsah
Počasí: teploty vzduchu
Nejvhodnější měsíce k návštěvě jsou květen až srpen, kdy se teploty vzduchu pohybují mezi 14 °C – 27 °C! Střední denní teploty vzduchu jsou v červnu 23 °C, červenci 26 °C, srpnu 26 °C, ovšem v září už jen 21°C. Samozřejmě záleží na tom v jaké části ostrova se budete pohybovat.
Teploty vody
Teploty mořské vody jsou o období od června až do první půlky října nad hranicí 18 °C! ideální ke koupání je pak srpen a září, kdy hodnoty atakuji 25 °C.
Bujná vegetace je proto logickým vyústěním těchto podmínek, najdeme zde – pole levandulí, rozmarýnů a vřesu. Krásné počasí je zde jistotou a když budete mít štěstí dostanete od místních hoteliérů dokonce slevy na ubytování v dobách dešťů. Dokonce slibují, že pokud by začal na Hvaru padat sníh budou mít nocležníci v hotelích ubytování zdarma.
Hvar: soukromé jachty a turismus
Ostrov v posledních letech úpí pod náporem soukromých jachet a hromadných zájezdů, především v měsících července a srpna bývá poměrně rušno, samotný ostrov však oplývá tolika zajímavostmi, že si rádi vyjedete za město na nějakou tu exkurzi. Pro klidnější dovolenou lze navštívit například oblast Plitvických jezer – počasí.
Sveti Nikola
Ostrov Hvar je i díky hřebenu Sveti Nikola kouzelný. Dosahuje až 630 metrů. Ovlivňuje své okolí tím, že zadržuje vlhkost kolem sebe a vytváří tak příjemnou vláhu. Toto pohoří také kryje nedaleké pobřežní letovisko Makarska od větrného počasí.
Příroda na ostrově Hvar připomíná svým charakterem Bulharská letoviska.Větší část původního lesního porostu byla bohužel vykácena a zůstaly zde pouze ostrůvky borovic a dubů, které se často střídají s křovinami.
Ještě dále od pevniny, západním směrem, se nachází ostrůvek Vis s městem Komiža. Počasí Komiža, má co nabídnout především milovníkům studenější vody.
Aktuální počasí Hvar
Hvar patří k nekrásnějším místům na světě a je zároveň 4. největším a s 68 km délky i nejdelším v Jadranu. Sympatická je nízká hustota obyvatelstva jen 36 obyvatel na km2 (oproti 133 ob. v ČR).
Míří sem lodi ze Splitu, z Makarské nebo Sucuraje a kotví tu i jachty. Ve městě Hvaru si odpočinete v parku, projdete se po pobřežní promenádě, vychutnáte si atmosféru spletitých uliček a stejně nádherná jsou na ostrově i ostatní starobylá přímořská města.
Památky tu po sobě zanechali řečtí Ilyrové a Římané – např. antická pevnost Tor, částečně opevněný farní kostel Sveti Fabijan i Sebastijan a v Crkvici torzo římské stavby – řada z nich je pod ochranou UNESCO. Své si při dovolené na Hvaru najdou i milovníci klidu, které potěší křišťálová čistota moře, modrá obloha, koupání v odlehlých zátokách, lahůdky místní kuchyně a pohostinné obyvatelstvo.
Pláže u ostrova Hvar
Krásné přírodní čisté pláže najdete na jihu Hvaru – Zavala, Sveta Nedjelja nebo Ivan Dolac. Nejkrásnější chorvatskou pláží je tzv. Zlatni rat. Kromě slunění a plavání doporučujeme prozkoumat i podmořský svět s krásnými sasankami, k vidění jsou i červnatci nebo žahavci. Písečnou pláží s betonovými deskami je Grebisce a tam nezapomeňte využít i tenisové a volejbalové hřiště.
Místní kuchyně ostrova Hvar
Kuchyně na Hvaru využívá dary moře, vzpomínkou na římskou historii jsou nakládané solené ryby, koření např. šalvějí, šafránem, rozmarýnem nebo bazalkou. Po Benátčanech zdědila oblibu těstovin i sýrů. Místní speciality ochutnáte především ve stylových „konobách“.
Jako předkrm doporučujeme pršut krájený na tenké plátečky nebo sýr naložený v olivovém oleji. Vynikající je salát z chobotnic (salata od hobotnica) ochucený, citronem, cibulí, olivovým olejem, česnekem, petrželkou a pepřem, případně bramborami. Typický je slaný koláč (viška pogača) plněný směsí slaných ryb, rajských jablíček, cibule, olivového oleje, oliv a kapar.