🌅 Oblíbené řeky ke sjíždění

Jaké oblíbené řeky ke sjíždění v ČR jsou nejlepší? Které řeky jsou vhodné pro začátečníky a jak vůbec sjíždět řeku (nejen) na raftu?

Pamatujete, jak jsme v hodinách vlastivědy do slepé mapy zakreslovali české řeky? Tenkrát to byla nejspíš pro většinu jen suchopárná teorie. Ale když člověk o pár let později vyrazil s rodinou nebo přáteli na vodu, viděl řeky najednou v docela jiném světle. Jaké jsou ty naše „nej“? Které byste coby vodáci rozhodně neměli vynechat?

Vltava – řeka pro začátečníky

Nejslavnější česká řeka je takovou vodáckou klasikou. Pod Lipnem je splavná po celý rok. Nejkrásnější úsek najdete na vrchním toku Teplé Vltavy na Šumavě. Vltava tu protéká krásnou panenskou přírodou, sledují vás ledňáčci a díky písečnému podloží je voda nádherně průzračná. Pro tento úsek však musíte získat povolenku, splouvání je zde regulováno správou Národního parku Šumava.
Naproti tomu jiné úseky, třeba dolní tok od Vyššího Brodu, je velmi oblíbený. Dokonce až natolik, že se zde mohou tvořit dlouhé kolony lodí.

Sázava – nejoblíbenější řeka v ČR

Soutěž o nejromantičtější řeku vyhrává Sázava, konkrétně úsek mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi, kde si můžete užít dlouhé peřeje. Na horním toku Sázavy najdeme obtížné peřeje Stvořidla, které vystřídá poklidná voda protékající romantickými zátokami lákajícími ke koupání. Plavbu navíc oživují a usnadňují jezy s vorovými propustmi.

Třebaže je Sázava populární, kolony se tu tvoří jen málokdy, a plavbu si tak můžete užít v klidu.

Berounka – sjízdná a dostupná

Berounka je sjízdná po celý rok a nezklame ani začátečníky. Miloval ji už spisovatel Ota Pavel. Aby také ne – vysoké skály, tiché tůňky, břehy zarostlé travou, řeka vinoucí se líně Plzeňskem a Křivoklátskem… A pokud toužíte po troše adrenalinu, na jaře a na podzim je Berounka to pravé pro vás.

Řeka Lužnice

Také Lužnice je vhodná pro začátečníky. Krásná příroda, historická města, dobře sjízdné peřeje. Jen pozor u horního toku v Novořeckých močálech a v oblasti Staré řeky – plavbu tu mohou v letních měsících pěkně znepříjemnit komáří hejna.

Morava – nejlepší řeka na Moravě

Střední a dolní tok zvládnou i naprostí začátečníci. Další úseky však mohou vodáky potrápit popadanými stromy, písčinami, komáry. Zato nabízí jedno zajímavé zpestření: u Litovle se usadili bobři, jejichž velké hráze můžete obdivovat pouze z lodí.

Jizera – obtížná řeka

Jizera je volbou spíše pro zkušenější vodáky. Protéká po celém horním toku lesy, které později přechází v louky s vrbinami a písčitými tůněmi, v nichž se vyhřívají překrásní pstruzi. Nejobtížnější pasáží je ostrov Hrůzy pod Mýtem, kde se v dolní části tvoří válec

Ploučnice – sjízdná oblíbená řeka

Řeka Ploučnice protékala donedávna utajovaným vojenským prostorem, a protéká proto zajímavými místy nedotčenými lidskou civilizací. Po prvních kilometrech vás pohltí uzoučké koryto Průrva Ploučnice vysekané mezi dvěma skalními bloky – nebudete se divit, když se dozvíte, že se mu přezdívá Pekelný jícen. Koryto se protáhne do tunelu a vyústí do tůňky. Pak se řekla vine meandry bývalého vojenského prostoru Ralsko.

Ploučnice je splavná po celý rok – její prameniště je jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě.

Řeka Ohře – jedna z nejdelších řek

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území je rychlá, plná nebezpečných jezů. Nejoblíbenější je úsek mezi Loktem a Kláštercem nad Ohří. Podél trasy se vine i Vodácká stezka, která vám poskytne informace o řece, památkách i možnostech ubytování. Na horním toku teče sice trochu divočeji, ale postupně se řeka uklidňuje a je sjízdná i pro začátečníky. Na mnoha místech se navíc nachází udržované pláže vhodné i ke koupání.

Otava – krásná příroda

Otava vám nabídne úchvatné přírodní scenérie i historická města. Zkušení vodáci mají v oblibě úsek mezi Čeňkovou Pilou a Sušicí, kde řeka klesá o téměř padesát metrů. V dalších úsecích si však na své přijdou i začátečníci.

Řeka Odra – jedna z nejvíce oblíbených

Moravskoslezská řeka Odra protéká CHKO Poodří. Těšit se můžete na řadu peřejí a nebo na bukové lesy starší sto padesáti let.

Labe – sjízdná řeka v ČR

Evropský veletok pramenící v srdci Krkonoš. Je oblíbený nejen pro svůj horní úsek mezi Vrchlabím a Jaroměří, ale také, vodáci prominou, pro romantiku, kterou můžete zažít během vyhlídkových plaveb na palubě parníku.

Mapa řek v ČR ke sjíždění

Mapa českých řek dle obtížnosti ke sjíždění

Dotazy o českých řekách

Které řeky v ČR jsou nejlepší ke sjíždění?

Nejoblíbenější české řeky ke sjíždění jsou: Jizera, Berounka, Sázava z Ledče, Vltava, Tichá i Divoká Orlice, Mže, Ohře, Odra a na Moravě Morava. Mapa řek v České republice ke sjíždění najdete výše v článku.

Jaké řeky v České republice ke sjíždění jsou oblíbené mezi začátečníky?

Nejbezpečnější české řeky na sjíždění jsou mezi vodáky zejména tři – Berounka, Vltava a Sázava. Právě tyto 3 řeky jsou báječným začátkem, kde si jízdu na raftu či lodi vyzkoušet. Jde o pomalejší toky a doporučoval bych proto spíše klasikou loď pro dvě osoby.

KZ » ČR » Oblíbené řeky ke sjíždění
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *