🌅 Podrobná mapa Sudet: Kde je hranice?

Hledáte podrobnou mapu Sudet ke stažení? Mapa kudy vedla hranice Sudet viz níže. Ať už historická mapa z roku 1939 či aktuální hranice Sudet a zbytku Čech najdete v sekci níže. Mapa hranice a vznik Sudet detailně a přehledně.

Mapy Sudet ke stažení

Různé formáty a zobrazení Sudet najdete zde:

Pohraniční oblast Sudetsko existovala od dávných dob ve středověku až do odsunu po roce 1945 a typické pro tuto část naší republiky byla hojná německá populace. Ta zde žila relativně poklidně stovky let až do roku 1918.

Podrobná mapa Sudet (1939)

Detailní mapa Sudet z roku 1939 území
Dobová mapa Sudet ke stažení (velmi podrobná)

Sudetská soustava

Krkonošsko-jesenická Sudetská soustava byla dávno označována jako Sudety a před druhou světovou válkou se výraz Sudety přenesl na celé odtržené pohraničí. Pojem Sudety se tedy jako celá pohraniční oblast Českých zemí začal označovat až ve dvacátém století.

Podrobná mapa Sudet ke stažení zdarma

Sudety na mapě

Sudety na mapě – oficiální vyznačení od profesora Giesela
Kde najít podrobnou mapu Sudet ke stažení?

Podrobná mapa Sudet ve formátu PDF má 8 MB a najdete ji v horní části tohoto článku. Pro historický kontext doporučuji podrobnou mapu Sudet z roku 1939.

Počátek a historie Sudet

Pojem Sudety se označoval pouze pro oblast u severní hranice Čech a začal se používat už ve středověku. Od devadesátých let dvacátého století se však tento pojem vžil pro celé odtržené pohraničí roku 1939.

Kudy vedla hranice Sudet?

Detailní hranice Sudet najdete viz výše. Bohatší část Sudet začíná od výběžku Aš, přes oblast Karlových Varů, dále pak Českým středohořím, přes Liberec, Krkonoše, Orlické hory až na Jesenicko a po Opavu. Zbývající část je chudší a leží od jihozápadní hranice Česka, přes jižní až po jihovýchodní.

Zdroj: Historický ústav AV ČR // Česká kartografická společnost // Sudety – sociologická studie

Článek pro Vás napsal profesor Michalík

KZ » ČR » Podrobná mapa Sudet: Kde je hranice?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *