🌅 Poutní místo & kostel Křtiny

Monumentální mariánský poutní kostel v obci Křtiny na Blanensku patří k vrcholným dílům geniálního tvůrce barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho. Navíc je mimořádně malebně zasazen do lesnatého údolí Moravského krasu.

Historie potního místa

Tradice klade původ Křtin do časů sv. Cyrila a Metoděje, kteří tu prý křtili první moravské křesťany. Historicky je doloženo spojení obce s premonstrátským klášterem v Zábrdovicích (dnes část Brna) už v první třetině 13. století.

Gotická oltářní socha Panny Marie s Ježíškem dokládá, že také mariánský kult je zde starého data. Původně zde stály dvva středověké kostely, český se zázračnou sochou Panny Marie křtinské a větší německý.

Nárůst poutníků

Na počátku 18. století však už nestačili stále rostoucímu počtu poutníků. Proto zde byl v letech 1728 až 1750 vystavěn podle projektu J. B. Santiniho jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v českých zemích.

Detaily stavby

Centrální kupole 55 metrů dlouhého kostela je vysoká více než 30 metrů. Dokonale zvládnutý prostor však vyvolává dojem lehkosti a harmonie. Působivost stavby s věží v průčelí stupňuje její umístění v úzkém údolí, kde se náhle vynoří před přicházejícím poutníkem v celé své velkoleposti. Na kostel navazuje ambit ve tvaru oválu, na jehož protilehlém konci stojí kaple sv. Anny. Hlavní pouť se koná nejbližší neděli při svátku sv. Zdislavy 30 května.

Místo však rozhodně stojí za návštěvu kdykoliv.

Pokud jste poutní místo a kostel Křtiny osobně navštívili, napište své postřehy do komentářů pod článkem. Inspirujete tak ostatní čtenáře. Děkuji.

Fotografie

KZ » ČR » Poutní místo & kostel Křtiny
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *