🌅 Ztráta občanského průkazu

Co dělat při ztrátě občanského průkazu? Kde nahlásit ztrátu a jak postupovat online? Platí se pokuta za tento přestupek a jaká je cena?

Ztráta občanského průkazu

Zašli jste na oběd a peněženku nechali položenou na stole? Zamysleli jste se v parku na lavičce a pak bezmyšlenkovitě vyrazili domů? Nebo vám dokonce peněženku i s občankou někdo ukradl? Ano, občanský průkaz, jedna z nejdůležitějších propriet, které v peněžence obvykle nosíme. Co se stalo, stalo se. Šance, že svou občanku získáte zpátky, není příliš velká, a je proto třeba jednat rychle.

1. Ohlášení ztráty nebo odcizení občanky

A to neprodleně. Na výběr máte ze dvou možností:

Možná vás napadne ztrátu ohlásit na Ministerstvu vnitra, to vám ovšem pomoci nemůže. Ministerstvo vnitra informace o ztracených a neplatných dokladech pouze zveřejňuje na internetových stránkách, do systému je však zadat neumí. Výjimku tvoří pouze případ, kdy právě u Ministerstva vnitra žádáte o zrychlené vydání občanského průkazu (do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin).

Důležité je, že ohlášením ztráty se občanský průkaz stává neplatným.

Ale co když nakonec svou občanku přece jenom najdu? Třeba jen zastrčenou v zadní kapse batohu?“ napadne vás možná. Na věci to ovšem nic nemění. Takový průkaz je nadále neplatný a musíte jej odevzdat, jinak se dopouštíte přestupku.

2. Požádejte o nový občanský průkaz

Do 15 dnů od odhlášení ztráty občanského průkazu máte povinnost požádat o nový průkaz. Bude vás to stát 200 Kč a musíte prokázat svou totožnost (cestovním pasem, rodným listem, řidičským průkazem). Do 30 dnů obdržíte nový občanský průkaz (zažádáte-li o zrychlené vydání, v pracovních dnech si pro nový občanský průkaz můžete přijít už za 24 hodin, případně do 5 pracovních dnů).

Po zažádání o nový občanský průkaz získáte dočasnou náhradu za občanský průkaz, která ovšem neobsahuje vaši fotografii ani další náležitosti, tudíž vás neopravňuje například k vycestování do zahraničí nebo třeba vyzvednutí doporučeného dopisu na poště.

Cena za vydání nového občanského průkazu

Ztráta občanky je sice nepříjemnost, ale nikterak zapeklitá. Bude vás stát nějaké to obíhání úřadů. A samozřejmě nějaké ty poplatky:

Jakkoliv jsou tyto poplatky nemilé, hlaste ztrátu svého občanského průkazu co nejdříve – na vaši občanku totiž může její neprávoplatný novopečený majitel například založit firmu nebo si třeba vzít úvěr. Několik set korun a pár minut strávených na úřadě je vedle toho nakonec jen maličkost.

Vydání nového občanského průkazu do 30 dnů
Všem osobámVydání občanského průkazu za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený nebo zneplatněný200,00 Kč
Vydání nového občanského průkazu do 25 hodin
Osoby starší 15 letPodání a převzetí u Ministerstva vnitra1 000,00 Kč
Osoby starší 15 letPodání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a vyzvednutí u Ministerstva vnitra500,00 Kč
Osoby mladší 15 letPodání a převzetí u Ministerstva vnitra500,00 Kč
Osoby mladší 15 letPodání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a vyzvednutí u Ministerstva vnitra250,00 Kč
Vydání nového občanského průkazu do 5 pracovních dnů
Osoby starší 15 letPodání a převzetí u Ministerstva vnitra500,00 Kč
Osoby starší 15 letPodání u obecního úřadu s rozšířenou působností a vyzvednutí u Ministerstva vnitra250,00 Kč
Osoby starší 15 letPodání a převzetí u stejného obecního úřadu obce s rozšířenou působností500,00 Kč
Osoby mladší 15 letPodání a převzetí u Ministerstva vnitra300,00 Kč
Osoby mladší 15 letPodání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a vyzvednutí u Ministerstva vnitra200,00 Kč
Osoby mladší 15 letPodání a převzetí u stejného obecního úřadu s rozšířenou působností300,00 Kč

Ztráta občanského průkazu online

Zatím není možné řešit ztrátu občanského průkazu online přes internet. Nicméně od srpna minulého roku je možné ohlásit samoobslužně a online ztrátu, odcizení nebo zneužití občanského průkazu.

Časté dotazy při ztrátě občanky

Kde nahlásit ztrátu občanského průkazu?

Nahlásit ztrátu občanského průkazu byste měli neprodleně (aby nedošlo ke zneužití). Můžete tak učinit buď na Policii ČR nebo na obecním úřadu obce s rozšířenou působností.

Jaká je cena a pokuta za ztrátu občanského průkazu?

Pokuta za ztrátu občanského průkazu nebudete platit žádnou ač za vystavení nové občanky – kterou mít musíte – budete platit 200 Kč. Laicky tedy řečeno budete za ztrátu občanského průkazu platit 200 Kč. Pro vydání nového občanského průkazu do 5 dní zaplatíte 500 Kč a pokud budete chtít mít novou občanku do 24 hodin budete muset zaplatit 1.000 Kč.

KZ » ČR » Ztráta občanského průkazu
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *