Jak zařídit vízum do Egypta? Ač patří Česká republika mezi top výběr zemí, jejichž občané si nemusejí při cestování světem příliš často vyřizovat vstupní víza, najde se i přes to pár zemí, kde se bez něj bohužel neobejdete. Mezi tyto země patří i hojně navštěvovaný a mezi Čechy populární Egypt. Abyste tak nebyli při jeho návštěvě zaskočeni, přináším vám pro osvětu tento článek.
Nejlevnější zájezd do Egypta za 7.240 Kč ⇒
Obsah
Jedná se o formalitu
Na samotný úvod vás musím uklidnit. Nemusíte se totiž vůbec bát – vyřízení vstupního víza je de facto pouhá formalita, která vám zabere maximálně minutu. Není ani potřeba, abyste si vízum zařizovali s předstihem – vše vyřídíte snadno a rychle po příletu do Egypta.
Pozor na cestovní pas
Vše, co k úspěšnému vyřízení budete potřebovat, je platný cestovní pas a zaplacení správního poplatku – o něm ale až později. Vyžaduje se, aby platnost vašeho cestovního pasu trvala ještě alespoň šest měsíců po opuštění země. Je důležité, abyste tuto podmínku bezpodmínečně splňovali.
V opačném případě nebudete vpuštěni na palubu letadla – vše se kontroluje již při odbavení v ČR. Bohužel není tolerován byť jediný den nad limit. Taktéž nezapomeňte na to, že cestovní pas potřebují i vaše děti, bez ohledu na jejich věk.
- pokračovat můžete také na článek o Antinalu
Poplatek za vstupní vízum
Co se týče správního poplatku – stejně, jako v předchozích letech je jeho výše i nyní stále 25 USD (cca 550 Kč). Zaplatit můžete též ekvivalentní částku v Eurech, a to dle aktuálního kurzu (nyní přibližně 22 EUR).
Tento poplatek zaplatíte skrze nálepku, kterou si můžete zakoupit po příletu kdekoliv na letišti. Tato nálepka je vám pak při vstupní kontrole nalepena do vašeho cestovního pasu a vy poté můžete vstoupit na území Egypta.
Kdy vízum nebudete potřebovat?
Život je plný výjimek a nejinak tomu je i v případě vstupních víz do Egypta. Existuje totiž případ, při kterém nebudete vstupní vízum vůbec potřebovat, a to při vstupu do země skrze Sinajský poloostrov. Konkrétně se tedy jedná o Tabu, Šarm aš-Šajch, Nuwejbu či Dahab.
Dávejte si ovšem pozor na to, abyste Sinajský poloostrov neopouštěli. V opačném případě byste totiž vízum již potřebovali. Jestliže tak budete chtít navštívit nějaké památky, které se na Sinaji nenacházejí (např. Pyramidy v Gíze), budete si muset nechat vízum dodatečně zařídit.
A kdy naopak ano?
Na samotný závěr je nutné dodat, že v drtivé většině případů však budete vízum pro vstup do země potřebovat. Kromě již zmiňovaného Šarm aš-Šajchu, který se nachází na Sinaji, jsou totiž ta nejpopulárnější letoviska mimo tento poloostrov. Konkrétně se jedná o nejnavštěvovanější místa jako Hurghada, Marsa Alam, Luxor, Káhira či přístavní město Alexandrie.
Vstupní formality
Pro vstup do Egypta potřebujete platné vízum. O to si můžete zažádat na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze: Pelléova 14, 160 00 Praha 6. V den, kdy se o vízum žádáte, musíte mít cestovní pas platný minimálně šest měsíců. Navíc od roku 2002 můžete vízum získat za určitý poplatek také na mezinárodním letišti v Káhiře nebo v jiném vstupním místě do země. V tomto případě ovšem musíte mít pas platný ještě 6 měsíců od posledního dne vaší dovolené.
Tuto skutečnost občas komplikují letecké společnosti, které při vstupu na palubu vyžadují platné vízum.
Aktuální povinnosti a informace
Veškeré aktuální informace získáte také na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky nebo na internetových stránkách Ministerstva zahraničí EAR v části The Consular section, jejíž součástí je také formulář pro žádost o vízum.
- Od roku 1996 nemají čeští turisté v Egyptě přihlašovací povinnost na rozdíl od jiných cizinců, kteří se musí přihlásit k pobytu delšímu než 7 dní.
Zakázané věci
Do země je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy. Z tohoto důvodu podléhají přísnější kontrole i přivážené léky pro osobní potřebu. Za prodej a přechovávání drog si můžete posedět v chládku až několik desítek let, za nedovolení držení drog hrozí až trest smrti. Na druhou stranu je zakázán vývoz památek a zlata v surové podobě.
Nákupy v Egyptě
Turisté si jako v jiných zemích mohou nakoupit zboží v bezcelních obchodech (Duty Free Shops) v hodnotě určité kumulované částky za kalendářní rok do 24 hodin od příletu. Na aktuální částku, kterou zde můžete utratit, se ptejte pracovníků egyptské celní služby při vstupu do země. Bezcelní obchody naleznete na letištích a vybraných místech Káhiry a Alexandrie.
Peníze v Egyptě je rozumnější měnit ve finančních institutech k tomu určených (banky, směnárny, apod.), jelikož při směně na černém trhu vám hrozí postih od místních úřadů.