🌅 Pearl Harbor

Pokud přistanete v Honolulu na ostrově Oahu, všímejte si zátoky západním směrem od letiště – za dobrého počasí uvidíte přístav Pearl Harbor, který se nechvalně proslavil v úvodu II. světové války.

Nejlevnější ubytování a hotely na Havaji ⇒

Japonský útok

Japonský útok v neděli ráno 7. 12. 1941 byl pro civilní obyvatele ostrova i pro přítomné americké námořní síly naprostým překvapením. Američané kvůli potížím s dekódováním japonské zprávy sice tehdy věděli, že Japonsko zaútočí, ale nevěděli kde. Paradoxně tento akt tyto ostrovy velmi proslavil a také zapříčinil vstup USA do války.

Vaším cílem by se však při návštěvě Havajských ostrovů mělo stát místní Návštěvnické centrum, kam se dopravíte buď pronajatým autem nebo autobusem (číslo 20 nebo číslo 42). Tam pořídíte vstupenky na všechny čtyři „atrakce“.

Tipy/triky, na čem i jak šikovně ušetřit

Z bezpečnostních důvodů nikde nejsou povolena zavazadla (v místě je aktivní vojenská základna), tak si připravte $3 za úschovnu.

Misouri a Muzeum na Ford Islandu

Vstupenky na USS Misouri a do muzea Pacific Aviation Museum Pearl Harbor (obojí na Ford Islandu, kam se dostanete od Návštěvnického centra každou čtvrthodinku busem, poslední v 17 hodin) si můžete koupit on-line předem, na muzeum počítejte spíše se 2 hodiny.

Arizona Memorial

Na Arizona Memorial je vstup zdarma (vstupenky jsou termínované a k dispozici systémem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“). Celý program trvá 1 hod a 15 minut včetně 23 minut dlouhého dokumentu a krátké plavby na/z památníku.

Muzeum a park Bowfin Submarine

Hned vedle Návštěvnického centra najdete USS Bowfin Submarine Museum & Park. Na jeho prozkoumání si vyhraďte alespoň hodinku.

Časová náročnost jednotlivých míst

Historie útoku na Pearl Harbor podrobněji

Japonci zahájili své snahy o rozšíření impéria v Asii již v roce 1931. Předmětem jejich zájmu byla nejprve Čína, poté Indočína (kam je Francouzi nechali vstoupit i díky smlouvě se Siamem). Koncem roku 1940 začali ohrožovat tzv. barmskou stezku – zásobovací trasu Číny (se severovýchodní Barmou).

Když Japonci v červenci 1941 dokončili okupaci Indočíny, obrátili svou pozornost k Thajsku, Barmě a Filipínám. Tyto ambice znepokojily USA, Holandsko a Velkou Británii tak, že ve svých zemích zmrazili japonská aktiva a přijali ekonomické restrikce, kdy snížili dodávky surovin pro japonský válečný průmysl o 90 %. Japonci však své záměry nezměnili a zaměřili se na hledání nových zdrojů surovin.

Pro porovnání vojenských sil v prosinci 1941 slouží jednoduchá čísla:

Vzhledem k překvapivosti útoku byly ztráty obrovské – více než 2 400 Američanů, 8 potopených nebo vážně poškozených bitevních lodí. Nejtragičtější ztrátou byl zásah USS Arizona, na níž byl právě největší počet obětí – 1 102! Den poté USA vyhlásily Japonsku válku.

Právě o útoku na Pearl Harbor můžete shlédnout dokument před začátkem prohlídky památníku USS Arizona. Američané totiž jako správní patrioti vybrali peníze na jeho stavbu/úpravu vraku a ten je od roku 1962 každoročně přístupný milionu návštěvníků.

Počasí / kdy jet k Pearl Harbor?

Odpověď je jednoduchá – kdykoli, díky celoročně vyrovnaným teplotám 25-30 °C. Počasí bez mráčku očekávejte od dubna do září, nejvíce prší v prosinci. Podívejte se na aktuální teploty:

Foto na přístav

Foto z přístavu Pearl Harbor
KZ » Havaj » Honolulu na Havaji » Pearl Harbor
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *