🌅 Aquila v Itálii

Víte kde leží Aquila v Itálii? Pokud jste si oblíbili tu pravou italskou atmosféru, pak navštivte Aqulii. Jde o velice malebný a rovinatý kraj plný zvláštních domečků zvaných trulli.

Nechybí romantické olivové háje. Zdejší krajina má opravdu jedinečný charakter, mísí se zde několik kultur a život zde ubíhá typickým jihoitalským tempem.

Nejlevnější zájezd do Itálie za 7.240 Kč ⇒

Jižní část Itálie je pro mnohé ještě velkou neznámou. Turismus zde není tak rozvětvený a příroda je skutečně nádherná, stejně tak moře i pláže. Střídají se zde písečné pláže s hornatými vápencovými útesy.

Oblast Aqulie je značně ovlivněna Řeky. Salentský poloostrov kdysi patřil po několik století k byzantské říši. Na tamní architektuře jsou východní vlivy patrné dodnes.

Střípky z historie

Řecká kolonie zde byla v období mezi 8. a 9. století př. n. l. Poté však území dobyli Římané a město ovládli Gótové, Byzantinci, Langobardi, Arabové, Nomané a také Štaufové. Za vlády posledních jmenovaných město velmi vzkvétalo.

Charakteristickým rysem Aqulie jsou již zmíněné a doslova všudypřítomné kulaté domečky s kuželovitou střechou, kterým se říká trulli. Nejvíce se jich nachází v nádherném městečku Alberobello. Nenechte se však mýlit, tyto domky nejsou pouze atrakce pro turisty. Mnoho lidí je ještě dnes stále obývá.

Koupání v Aqulii

Aqulie je ideální místo ke strávení jedinečné dovolené. Aqulijské pobřeží je dlouhé asi 800 km. Pláže jsou zde velice rozmanité. Najdete tu písečné i oblázkové pláže, útesy lemované azurově modrým mořem a samozřejmě také příjemně teplé podnebí.

Život v Aqulii plyne svým vlastním tempem. Místní kuchyně bývá označována jako cucina povera neboli kuchyně chudých. I když se může zdát, že bude hodně skromná, je tato kuchyně vynikající. Místní si potrpí na ty nejlepší suroviny a přípravě jídla věnují pečlivou přípravu.

Důležité informace o Aqulii

Aqulie je především zemědělským krajem. Pěstuje se zde převážně pšenice, tabák i zelenina. Velmi často zde narazíte na vinice, mandlové a olivové háje. V posledních letech se zde rozvíjí také petrochemický průmysl. I přesto však tato oblast patří mezi nejchudší z celé Itálie.

V regionu Aqulie se nachází také oblíbený poloostrov Gargano. Nejvyšším vrcholem je Monte Calvo. Gargano má typické členité pobřeží, strmé skály a divokou nespoutanou krajinu. Za pozornost stojí také vyhlášená apulijská vína, která se těší mnoha ocenění.

Památky

Mezi nejvýznamnější památky v regionu Aqulie patří antický areál u Canne a v Egnazii. Dále pak antický sloup v Brindisi. Za pozornost stojí také katedrála San Nicola v Bari.

U mnoha památek převládají byzantské vlivy. Největšímu rozkvětu se Apulii dostávalo v době baroka. Nejznámější barokní památkou je takzvaný „aqulský barok“ v Lecce.

Historická stavba v Aqulie

Historické hradby u města Aqulie
KZ » Itálie » Aquila v Itálii
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *