🌅 Nikósie (ostrov Kypr) – dovolená, zájezdy

Nikósie – hlavní město třetího největšího ostrova celého Středomoří – Kypru. Pokud někdy v budoucnu tento ostrov navštívíte, určitě si vyhraňte čas také k návštěvě tohoto překrásného města.

Kypr: 4★ dovolená – 6.240 Kč ⇒

Přestože se nachází ve vnitrozemí, cesta sem se určitě vyplatí. Uvidíte toho opravdu mnoho! V Nikósii totiž naleznete celou řadu historických památek, které se datují do hluboké minulosti. Moderní dějiny však ve městě taktéž zanechaly svou stopu.

Pohodlný přechod obou částí

Toto úchvatné město je rozděleno – stejně jako území samotného ostrova – na řeckou a tureckou část, a to již od roku 1974. Jedná se o světový unikát, neboť žádné jiné hlavní město není rozděleno mezi 2 samostatné státy. Příjemnou novinkou (od roku 2008) pro turisty je fakt, že se zjednodušil přechod mezi těmito částmi a vy tak nemusíte absolvovat tradiční hraniční kontrolu a navíc vám postačí občanský průkaz.

Přejít z jedné části do druhé však můžete učinit jen na vyznačených místech. Určitě doporučujeme navštívit jak severní, tak jižní část města. Každá část má totiž svůj nezaměnitelný charakter. V té jižní si bude evropský turista připadat více, jako doma. V té severní – turecké části naopak zažijete závan orientu a východu.

Vše projdete hravě pěšky

Nikósie je relativně větší město – rozkládá se na území o velikosti 111 km² a i s přilehlou aglomerací tu žije přes 300 tisíc obyvatel (dvě třetiny na řecké – jižní části).

Jak již bylo řečeno, nachází se zde celá řada památek, které najdete převážně v historické části města. Vše tak zvládnete projít hravě pěšky, autobus ani případné taxi nebudete pravděpodobně vůbec potřebovat.

Řecká část

Nejznámější stavbou Nikósie je pravděpodobně tzv. Benátská zeď, která tvoří hradby Starého města a její historie sahá až do poloviny 16. století, kdy bylo město pod nadvládou tohoto severoitalského státu.

Milovníci historie pak musí určitě zamířit do proslulého Kyperského muzea, které je největším a nejstarším muzeem na celém ostrově. Funguje tu již od roku 1882 a spatříte tu tisíce exponátů, které se váží k historii Kypru.

Turecká část

Další úchvatnou stavbou, která stojí za návštěvu, je tzv. Büyük Han. Tato budova byla postavena stejně jako Benátská zeď v polovině 16. století, tentokrát ovšem Osmany.

Dříve sloužila jako útočiště pro cestující z dnešního Turecka, nyní zde najdete spoustu restaurací a obchodů s tradičním tureckým zbožím. Najdete jí v severní části Nikósie.

Poslední zajímavé místo, které vám doporučíme a které se nachází v turecké části, je Mešita Selimiye. Tato stavba má za sebou pestrou historii. Původně totiž byla ve 13. století postavena jako křesťanská katedrála sv. Sofie.

Ta však byla několikrát poškozena a znovu přestavěna. Finální podobu dnešní mešity získala v 16. století, kdy byly přistavěny dva minarety, a vnitřní vybavení bylo upraveno do muslimské podoby.


KZ » Informace Kypr » Nikósie (ostrov Kypr)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *