🌅 Měna & kurz na Kypru

Ostrov Kypr je rozdělen na Severní a Jižní část, stejně tak i místní měna. Při dovolené u moře na Severním Kypru budete jako místní měnu používat tureckou liru. Pro dovolenou na Jižním Kypru si musíte směnit jako platidlo Euro.

Nejlevnější dovolená na Kypru za 6.480 Kč ⇒

Severní Kypr: měna

Severo kyperská turecká republika je oficiálním státem pouze z pohledu Turecka. Historicky je zde i proto místní měnou právě Turecká lira, tedy oficiální měna Turecka. Aktuální kurz mezi českou korunou a tureckou lirou najdete níže. 1 lira – mince – je velmi podobná minci 1 Euro viz obrázek napravo.

Turecká-lira-měna-kurz-Kypr

Další mince mají hodnotu 5, 10 , 25, 50 takzvaných kurzů 1 lira se skládá ze 100 kursů. Bankovky obdržíte o hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 200 tureckých lir. Dle kurzu níže aktuálně platí, že 100 tureckých lir je 660 Kč.

Jižní Kypr: měna

Až do ledna roku 2008 se na Jižním Kypru platilo Kyperskou librou (CYP). Ta byla nahrazena evropským Eurem až po vstupu Kypru do Evropské Unie.

Pro zajímavost: v době přechodu byl kurz 0,58 CYP = 1 EURO.

Od ledna 2008 tedy při letu na Kypr využijete klasicky bankomaty po příletu k výběru eur nebo si rozměníte rovnou ve směnárnách v centru Prahy. Kurz pro směnu bude v obou případech velmi podobný a při relativně nízkých výdajích na týdenní dovolené není nutné zatěžovat se nějakým přemýšlením nad tím jak při směně ušetřit.

Aktuální kurz

Aktuální kurz měny na Kypru se samozřejmě v čase různě mění. Budu se osobně snažit tuto stránku pravidelně aktualizovat a udržovat údaje co nejpřesnější.

Cenová hladina

Ve dvou příspěvcích, kde se věnuji cenám potravin a cenám obecně získáte představu o rozdílech v cenách mezi Severním a Jižním Kyprem.

Obecně platí, že v turecké části, tedy té Severní jsou základní suroviny jako potraviny, zboží základní potřeby i například cigarety o něco levnější. I místní obyvatelé čas od času přechází hranice aby si levněji a ve velkém toto zboží zakoupili.

KZ » Kypr » Ceny na Kypru » Měna & kurz na Kypru
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *