Famagusta na východním pobřeží Severního Kypru je místem s bohatou historií. Dnes zde žije asi 35 000 obyvatel a není jen častým turistickým cílem, ale také význačným přístavem.
Ten zde byl již dlouhé roky, ve starém přístavu se nachází významná pevnost zvaná Othellova věž. Tento název není nahodilý, právě sem totiž Shakespeare zasadil děj svého Othella.
Nejlevnější dovolená na Kypru za 6.480 Kč ⇒
Obsah
Co dělat?: Pláže a moře
Místní pláže se chlubí nejen nádherně zlatým pískem, ale také skvělou vybaveností co do vodních sportů či barů. Omývá je moře s azurově modrou vodou i pozvolným sestupem do vod, nemusíte se zde obávat o své ratolesti hrající si ve vlnkách Středozemního moře.
Historie Famagusty
Město bylo založeno Ptolemajovci ve 3 století př. n. l., původně neslo název Ammohostos, což znamená spálen v písku. Nejspíše největšího rozmachu se dočkalo ke konci 13. století, v době, kdy se zde začali usazovat uprchlíci ze Svaté země.
Tehdy byly zakládány první kostely a mešity. Dalšího rozkvětu se dočkalo s Janovany a Benátčany, kteří i v tomto místě vidělo obchodní potenciál. Od 16. století jej ovládali Osmané. Ti nechali přestavět původní gotickou katedrálu sv. Mikuláše ze 14. století na mešitu Laly Mustafa Pashi.
Oblast Salamis: Památky
Famagusta i její okolí je velmi zajímavým místem. Při návštěvě městských hradeb určitě navštivte Citadelu nabízející úchvatný výhled na celé město.
Podobně jako veškerá města Kypru, také zde najdete archeologické naleziště, konkrétně lokalitu Salamis se zpřístupněným gymnáziem, divadlem, bazilikou, sloupovím či koupelnami ze 4. století.
Čtvrť Varosha
Zajímavá je také čtvrť Varosha, která je takovým městem duchů v jinak více než živé oblasti. Původně zde sídlili kyperští Řekové, ti však po roce 1974 uprchli a od té doby je toto místo opuštěné.Nyní je však i uzavřené pro turisty.
Pobyt apoštola Pavla připomíná kostel apoštola Varnavasa severně od města. Ten se zde narodil a pracovat po celý svůj život. Dnes se kostel využívá jako muzeum ikon a archeologických nálezů.