🌅 Kypr: Paphos

Paphos je jediná destinace ne celému Kypru, která si udržela tradiční vzhled i atmosféru. Jedná se o historické město a přístav.

Nejlevnější dovolená na Kypru za 6.480 Kč ⇒

Proč na Paphos? Historie a legendy!

Je opředeno legendami z řecké mytologie, podle které se právě zde zrodila bájná kráska Afrodité. Poté co k pláži Petra tou Ramiou dopluly Uranovy genitálie, stala se z nich pěna, z níž vzešla bohyně lásky a krásy.

Historie Paphosu je opravdu dlouhá, jeho vznik bývá datován do 4. století před naším letopočtem, je tedy takový malý zázrak, že si po takovou dobu město dokázalo udržet svůj ráz a nepodlehlo masivní výstavbě oplocených turistických center.

Oblíbené místo na Kypru – Paphos

Historie tu na Vás dýchá z každého malebného zákoutí či tradiční taverny. Možná i díky tomu patří Paphos k nejoblíbenějším destinacím na ostrově. Není ani záhadou, proč velká část města patří do seznamu kulturního bohatství UNESCO. Podobně je na tom i letovisko Protaras také v severní části ostrova.

Pláž Coral Bay

Na svém zájezdu si můžete vybrat z hojných plážíoblázkové, písčité, městské, veřejné, hotelové, co si jen budete přát. Nejvyhledávanější však je pláž Coral Bay, vzdálená asi 10 km od letoviska, která láká turisty svým jemňoučkým, zlatavým pískem vybízejícím k odpočinku i nabídkou sportovního vyžití.

Dovolená Paphos

Na Paphosu se nachází tolik zajímavých památek, že ani nebude třeba hledat v okolí místa na výlet. Navštivte alespoň některé z mnoha muzeí – je zde například etnografické muzeum, byzantské muzeum, atd. Ale nejzajímavější je rozhodně archeologické muzeum, kde naleznete výrobky ze skla, kovů, keramiky od neolitu po 18. st. Obdivovat můžete samotnou oblast archeologických vykopávek Neo Paphos. Jinou oblíbenou atrakcí jsou Paphoské mozaiky vystavené v Dionýsově vile.

Dva kilometry severně od přístavu se nachází na pobřeží naleziště více než 100 královských hrobek. Bohužel se nejedná pouze o hroby králů, byli zde uloženi členové ptolemaiovské aristokracie mezi 3. st. př. nl. a 3. st. n. l.

Paphos květen

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit i tento měsíc. Počasí je zde už příjemné na opalování i koupání. Navíc zde není tolik turistů jako například v červenci a srpnu. Dovolená na Kypru je tím pravým dobrodružstvím pro každého milovníka Středozemí. All Inclusive nabídek je celá hromada a vybere si jak náročnější turista tak ten kdo rád šetří.

Na západu ostrovy Kypr se nachází letovisko Paphos (čechy často nazývané Pafos), nachází se ve stejnojmenném okresu. Okresů je na Kypru celkem šest a Paphos patří bezesporu k těm turisticky nejdůležitějším. Pokud vezmeme v úvahu závislost Kypru na cestovním ruchu je zřejmé, že o tento okres kypřané náležitě pečují.

Západní Kypr – památky a zajímavosti TOP

Pojďme se v tomto příspěvku podívat na ty nejdůležitější památky a zajímavosti, které by žádný správný cestovatel neměl při své cestě po západním Kypru vynechat.

1. Hrobky králů

Navzdory svému názvu zde nikdy nebyl pochován žádný král. Při návštěvě mějte na paměti, že zde není mnoho zázemí a panuje zde extrémní horko (jen s počasím v hlavní sezóně)! Hrobky jsou uprostřd Arecheologického parku nedaleko slavné Paphoské mosaiky, která je velmi často zobrazena na suvenýrech z této oblasti.

2. Kláštěr Ayios Neophytos

Klášter z dvanáctého století je napůl postaven ve skále. Vstupní poplatek díky němuž poznáte historii kláštera je vybírán 1 Euro. Kolem kláštera se nachází krásné zahrady, které také stojí za návštěvu.

3. Oritova větrná farma

Největší větrná elektrárna v oblasti západního Kypru (zde leží i Coral Bay) a vůbec první postavená na Kypru. Poskytuje téměř 10% spotřebované elektřiny na celém ostrově! Je důkazem toho jak si v posledních letech Kypr potrpí na ekologii.

4. Lara Bay Turtle Conservation Station

Umístěn na konci jedné z nejhezčích plážích Kypru. Bohužel není výzkumná stanice želv přístupná veřejnosti.

5. Sloup svatého Pavla

Nachází se v jedné části historického Ayia Kyriaki Chysopolitissa, což je kostel ze třináctého století. K tomuto sloupu byl prý na základě spisů poután svatý Pavel.

Foto z pobřeží

Zajímavá památka na pobřeží Kypru
KZ » Kypr » Kypr: Paphos
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *