Jaké výlety podniknout v Kolobřehu v Polsku? Co navštívit, aquapark, pláže a jaké památky na mapě Kolobrzegu (polský název).
Láká vás moře, ale nemáte chuť vydávat se kvůli procházce po pláži na dalekou výpravu? Objevujete rádi zajímavá místa prodchnutá historií? A co třeba lázně? To všechno nabízí polské město Kolobrzeg, Čechy často neprávem opomíjené. Nebo se vám víc líbí jeho počeštěný název Kolobřeh?
Obsah
Doprava do Kolobřehu
Nemusíte nasedat do letadla ani složitě plánovat trasu – do Kolobřehu dojedete asi za šest hodin autem. Město v Západním Pomořansku leží při ústí řeky Parsęta do Baltského moře. Osada zde stávala už od 8. století. Dnes zde žije necelých pětačtyřicet tisíc obyvatel, počet lidí ovšem výrazně navyšují turisté.
Co navštívit v Kolobřehu?
Kolobřeh vám nabízí hned několik zajímavostí a lákadel. Nejznámější je zřejmě jeho pověst coby lázeňského města. Díky specifickému mikroklimatu (jen se nadechněte!), léčivému bahnu a solným roztokům patří Kolobřeh mezi nejvyhledávanější přímořská lázeňská letoviska. Město neúspěšně obléhané Napoleonem se začalo o třicet let později pyšnit sanatorii a celou lázeňskou infrastrukturou. Za první světové války bylo tohle všechno využíváno jako obrovský lazaret pro raněné vojáky. A přestože na konci druhé světové války bylo na 95 procent města zcela zničeno, dnes už tu opět stojí největší polské lázně. Specializují se na léčbu dýchacích cest, kardiovaskulární soustavy, motoriky, ale i trávicího ústrojí a endokrinní soustavy. Často sem jezdí také nemocné děti.
Nevynechejte ani molo. Svou dnešní podobu má již od roku 1971. Je dlouhé 220 metrů a široké 9 metrů. Při procházce po něm budete necelých pět metrů nad hladinou moře.
Další často focenou stavbou je zdejší maják. První maják v Kolobřehu stál už od roku 1666. V olejových lucernách zaplály ohně vždy, když měla do přístavu připlout loď, a plynové osvětlení je nahradilo až roku 1909. Mohutný cihlový maják je vysoký pětadvacet metrů a byl postaven jako součást pevnosti na místě bývalé reduty z 18. století.
A co třeba prohlídka v dolech povrchové rašeliny? Skandinávský ledovec tu po svém ústupu zanechal ložiska rašeliny. Velmi oblíbené jsou také místní minerální vody stáčené v místě bývalého pivovaru v severní části Solného ostrova.
Na posledním – ale pro řadu turistů na prvním místě – jsou písečné duny. Oddělují město od otevřeného moře a na některých místech dosahují úctyhodné výšky až deseti metrů. Písek je jemný a celá pláž se svažuje velmi pozvolna, takže si na své přijdou všichni, včetně malých dětí. Voda bývá i na začátku září ještě vyhřátá a potěší teplotami nad dvacet stupňů.
Kolobrzeg: Mapa
Mapu pobřežního polského letoviska Kolobrzeg najdete online níže. Chybět nebudou ani mapy zajímavých míst k navštívení ke stažení v odkazech ve formátech JPEG.
Počasí Kolobrzeg
Baltské počasí dokáže být samozřejmě pěkně pod psa, ale Kolobřeh se může chlubit nejvyšší intenzitou slunečních paprsků na celém mořském pobřeží Polska. A to už za zkoušku stojí, co říkáte?
Ceny v Kolobrzegu
Pokud vás napadne, že se vám za prodloužený víkend u moře nechce moc utrácet, nemusíte se bát. Třebaže je Kolobřeh mezi turisty známý, ceny tu nejsou nijak přemrštěné. Pro představu můžete vycházet z tabulky cen v Polsku.
Vaše zkušenosti a recenze
Tak co vy na to? Teď už stačí jen zaparkovat, koupit si nějakou rybí dobrotu nebo místní vyhlášené vafle a jít se projít po pláži s jemňoučkým pískem. Své zkušenosti z cestování a dovolené v polském Kolobřehu piště prosím do komentářů pod článkem.
Za návštěvu rozhodně stojí místní maják, rozhledna, aquapark, prohlídka povrchové rašeliny a určitě bych doporučil také duny. Detailní doporučení na zajímavá místa najdete v sekci Co navštívit v Kolobrzegu.
Mapu zajímavých míst včetně online mapy ulic města Kolobrzeg v Polsku najdete výše v tomto článku.