🌅 Památky v Rakousku

Znáte nejkrásnější památky na území Rakouska? Rakousko je země, která díky svým přírodním i architektonickým skvostům dokáže uspokojit každého návštěvníka. Ať už jde o nadšené sportovce nebo milovníky historie, každý si zde přijde na své.

Nejlevnější ubytování v Rakousku ⇒

Není divu, že cestovní ruch zde hraje velmi významnou roli a turisté z celého světa sem míří po celý rok a téměř do všech míst. Pokud uvažujete navštívit Rakousko také, přinášíme vám pár tipů, kam se vydat a jaké památky by neměly uniknout vaší pozornosti. Nechte se inspirovat!

Významné rakouské památky

Historické památky se nachází téměř v každém větším rakouském městě. Pojďme si nyní popsat ty nejznámější a nejvýznamnější, které se vybaví téměř každému, kdo se o Rakousko jen trochu zajímá. Významným městem je bezesporu Salzburg, rodiště významného rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Jedním z nejkrásnějších rakouských zámků je nepochybně Schönbrunn a Schlosshof. Často navštěvované je alpské středisko Innsbruck, kde se nachází významná památka hrad Hofburg. A co teprve skvostná Vídeň? Pojďme si jednotlivé památky více přiblížit.

Památky UNESCO

Seznam všech 10 památek v Rakousku najdete na oficiálním webu organizace UNESCO. 9 z nich je kulturních a jediná je přírodní.

Vídeň – okázalé a pompézní město

Ve Vídni se nachází celá řada pamětihodností, které můžete obdivovat. Rakouské hlavní město je ideálním cílem pro turisty, kteří prahnou po památkách a poznání. Navíc pro našince není daleko, z Brna se sem dostanete za pouhé dvě hodiny jízdy autem.

Kromě památek je Vídeň střediskem zábavy, kulturních akcí a výborné kuchyně. Historické jádro je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zejména rodiny s dětmi vábí zábavní park Prater, který se proslavil po celém světě.

Místní architekturou se Vídeň podobá Praze. Památky připomínají zejména císařské období, ve kterém bylo město centrem Rakousko-Uherské říše. Svou vznešeností a luxusem tuto dobu připomíná dodnes. Většina památek se nachází v centru města, můžete je tak snadno projít pěšky za jeden den.

Hrad Hofburg

A které památky byste neměli vynechat? Hrad Hofburg sloužil jako habsburské sídlo až do roku 1918. Dnes zde sídlí úřad rakouského spolkového prezidenta, je

zde umístěno významné Kongresové centrum a různé umělecké sbírky. Hrad byl postaven ve 13. století a patří mezi rakouský „klenot“.

Dóm sv. Štěpána

Stephansdom neboli Dóm sv. Štěpána je patrně nejvýznamnější gotickou stavbou v Rakousku vůbec. Je zde umístěna například hrobka Friedricha III., která je vyrobena z rudého mramoru z 15. století. Za pozornost stojí také gotický oltář s bočními křídly, který pochází z roku 1447.

Prakticky celé historické jádro je protkané okružní třídou Ringstrasse, která je dlouhá 6 km. Jde o takzvanou spojku mezi centrem a předměstím. Můžete zde spatřit různé stavební slohy, které jsou obklopeny rozlehlými parky.

Historické město Linz

Velmi oblíbené je také historické město Linz (česky Linec), které se nachází jen „kousek“ od našich hranic. Historické centrum Lince se nachází na veletoku Dunaje. Toto město se pyšní velmi bohatou historií a množství jedinečných památek. Mezi ty nejvýznamnější patří Stará radnice, která dodnes slouží jako sídlo starosty.

Za zmínku stojí také Hlavní náměstí, na kterém se nachází sloup Sv. Trojice, který je 20 metrů vysoký a vytesaný z bílého mramoru. Jde o barokní monument, který slouží jako ochrana města před požáry, hladomorem a válkou.

Štýrský Hradec (Graz)

Graz je rakouské hlavní město Štýrska, které se nachází na jihovýchodě země, pouhých 60 km od hranic se Slovinskem. Jde o druhé největší rakouské město, které nabízí celou řadu památek. Historické jádro město je na seznamu památek UNESCO.

Dříve to bylo opevněné město, které bylo postaveno pro původní slovanské obyvatele. Dominantou města je vrch Schlossberg, na kterém od 12. století stával významný hrad, který byl později přestaven na pevnost. Kromě historických památek zde můžete navštívit i průvod čertů Krampus.

Salzburg

Město Salzburg se rozléhá v samotném srdci Evropy. Je proslulé díky jedinečné architektuře, překrásné krajině a také jej proslavil Wolfgang Amadeus Mozart, který se zde v roce 1756 narodil. Jak již název napovídá, od pradávna se zde těžila sůl, dík které město vděčí na bohatství a blahobyt. Historické centrum Salzburgu je zapsané na seznamu památek UNESCO.

Foto památek

6 vybraných památek v Rakousku
KZ » Rakousko » Památky v Rakousku
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *