🌅 Počasí v Rakousku

Říká se, že v Rakousku se mísí oceánské klima s tím kontinentálním, má tedy tzv. panonské klima. Díky tomu na východě země zakusíte kruté zimy, horká léta a minimum srážek, kdežto západní oblast je mírnější a bohatší na srážky.

Nejlevnější ubytování v Rakousku ⇒

Obecně se dá říci, že teploty se v zimě drží pod bodem mrazu. Vezmeme – li v potaz geografické podmínky v Rakousku, musíte počítat ještě s alpínským klimatem, jež s sebou přináší tvrdší zimy ve vyšších nadmořských výškách než ve východnějších oblastech země. Právě díky tomuto klimatu je Rakousko vyhlášenou lyžařskou destinací.

Průměrné teploty

V zimě se průměrné teploty pohybují okolo – 2 °C, v létě 20 °C, což se blíží našim podmínkám. Výjimku tvoří oblast Alp, kde je v zimě v průměru – 12 °C a v létě pouze 3 °C nad bodem mrazu. Místní je také důvěrně známá stabilní tlaková výše přicházející od východu, která přináší až dva prosluněné týdny s vysokými teplotami a naopak v zimě ostré mrazy pod – 20 °C. Sluníčko zde svítí v průměru skoro až o 20 % více než v sousedním Německu.

Aktuální počasí

Rozdíly v klimatických podmínkách

Jak od západu na východ oslabuje vliv oceánského klimatu, tak také ubývá srážek. Tím pádem ve Vídni spadne o polovinu méně vody než v Salcburku. Nicméně ať si je klima jaké chce, podél alpských hřebenů vždy musíte počítat s větším množstvím srážek než kdekoliv jinde.

Oblast okresu Reutte a Bregenzský les

Všeobecně mez oblasti s nejvyšším množstvím srážek patří právě alpské předhůří, tyrolské nížiny, okres Reutte a Bregenzský les. V těchto oblastech spadne přes 3000 mm srážek ročně, například u nás je to pouze 700 mm ročně. Jinak na většině území Rakouska se toto číslo pohybuje okolo 1000 mm.

Počasí Zell am See

Se svou polohou ve středu západní části Rakouska je počasí v oblasti Zell am See v měsících červen, červenec a srpen převážně velmi dobré na návštěvu i přesto, že nejvíce deštivé jsou právě měsíce květen, červen, červenec a srpne. Opravdu hlavní sezóna z pohledu sněhové nadílky jsou měsíce prosinec, leden a únor.

Průměrně nejteplejším měsícem je červenec a naopak nejchladnějším leden. Jak už bylo napsáno výše červenec je současně i nejvíce deštivým měsícem. A posledním údajem je nejsušší měsíc – únor.

Graf

Předpověď počasí v Rakousku aktuální i graf

Sníh = 200 dní v roce

Alpské vrcholky jsou jednou velkou výjimkou samy o sobě, vyšší množství srážek způsobuje také fakt, že zde sněhová pokrývka leží až 200 dní z roku.

Místní jaro a podzim jsou mnohdy nevyzpytatelné, mohou vás potkat jak sněhové vánice, tak parné dny. V letních měsících nejsou výjimkou teploty nad 30 °C, ale často se také objeví prudké bouřky.

Dlouhodobá předpověď

Teploty [°C]ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlist.pros.
Průměrné-11591518191915105-1
Maximální2491420232424191472
Minimální-4-20491314141062-3
Slunce h.234688987421

Věděli jste, že Rakousko bývá hned po Slovensku nejnavštěvovanější zahraniční zemí, se kterou Česká republika sousedí? Vždyť každoročně sem vyrazí téměř 300 tisíc českých občanů, kteří tu hledají jak odpočinek, tak kvalitně strávenou aktivní dovolenou.

Ať už patříte do kterékoliv zmiňované skupiny, určitě vás bude před cestou zajímat, s jakým počasím můžete na místě počítat. Z tohoto důvodu jsem se vám rozhodl přinést přehled celoroční počasí v Rakousku a zohlednit přitom navíc i to, kterou konkrétní oblast navštívíte!

Malá země s velkými rozdíly

Je totiž velice těžké počasí v Rakousku zobecňovat, protože se jedná o skutečně rozmanitou zemi. Vždyť více než 60 % celkové rozlohy Rakouska zaujímají horská území a průměrná nadmořská výška celého státu přesahuje neuvěřitelných 900 metrů! V severní části země a zejména pak na severovýchodě, kde leží mimo jiné i hlavní město Vídeň, můžeme obdivovat nížinatou a úrodnou krajinu, kde je počasí oproti horám daleko mírnější.

Jarní rozmanitost v Rakousku

Jaro je ve znamení probouzející se přírody, avšak toto pravidlo platí pouze pro zmiňovaný sever a severovýchod. Hned zkraje jara tak můžete například ve Vídni počítat s teplotami okolo 10 °C, koncem dubna již dokonce okolo 20 °C.

Srážkově jsou však jarní měsíce vydatné a proto si s sebou nezapomeňte zabalit pláštěnky anebo deštníky. A pokud naopak vyrážíte za horami? Potom si s počasím nemusíte lámat hlavu, neboť se ve většině lyžařských středisek lyžuje zhruba do dubna! Počítat můžete s desítkami centimetrů sněhu, koncem jara však hodně mokrého.

V létě do hor i do nížin

Léto patří v Rakousku i přes absenci sněhu k nejoblíbenějším ročním obdobím. Lyžaře v horách totiž střídají milovníci turistiky a přírody obecně. Nepočítejte ovšem s žádnými tropickými teplotami – nacházíte se totiž stále v relativně vysoké nadmořské výšce, přičemž platí pravidlo, že čím výše budete, tím bude i chladněji. Je nutné též nezapomenout na relativně nevyzpytatelné počasí, které se může změnit doslova z minuty na minutu.

Pokud však budete mít štěstí, můžete si například u proslulých rakouských jezer užívat azurové nebe a teploty přes 20 °C! V oblasti nížin potom počítejte se stejnými letními teplotami a počasím, jaké znáte u nás. A pokud byste si chtěli zavzpomínat na zimu a trochu si zalyžovat, můžete tak učinit na několika ledovcích, kde se dá lyžovat po celý rok! Jedná se například o Hintertux, Sölden, Kaunertal či Pitzal.

Podzim otevírá novou lyžařskou sezónu

Podzim je dalším skvělým obdobím pro návštěvu zajímavých míst, a to platí hlavně u oblastí v nížinách. Koncem září se tak ve Vídni setkáte s průměrnou teplotou okolo 20 °C, koncem listopadu však již jen okolo 10 °C. Srážky jsou stejně jako na jaře četnější, s čímž je nutné počítat.

A pokud byste se chtěli na podzim vydat do horských oblastí, je nutné připravit se na nižší teploty, ale i na častější srážky. Netrpěliví milovníci zimních sportů si pak mohou dokonce v některých střediscích konečně zalyžovat, neboť sezóna tu někde začíná již v polovině října! Největší vlna otevírání nové zimní sezóny však začíná přibližně až v listopadu.

Kouzelné Rakousko v zimě

Zima samozřejmě patří všem nadšencům jakýchkoliv zimních sportů a v Rakousku si můžete vybrat z desítek kvalitních středisek, kde můžete přes zimu počítat vždy s perfektní sněhovou pokrývkou (v případě nepřízně srážkového úhrnu vše zachrání umělé zasněžování). Teploty tu totiž málokdy překročí hranici 0 °C.

Nesmíme ale opomenout ani teplejší sever – velmi populární jsou například adventní trhy v hlavním městě. Tou dobou tu vládne sice taktéž chladné počasí, denní teploty však málokdy spadnou pod 0 °C.

KZ » Rakousko » Počasí v Rakousku
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *