🌅 Karpathos (Řecké ostrovy)

Ostrov Karpathos se rozléhá nedaleko pobřeží známějších řeckých ostrovů Rhodos a Kréta. Je součástí souostroví Dodekanésos, do kterého spadá dohromady 12 ostrovů. 

Karpathos představuje místo, kam ještě nedorazily hotelové řetězce a cestovní ruch v tak masivní míře. O to více může turistům nabídnout nepoznamenanou přírodu a nádherné scenérie.

Ostrov plný kontrastů

Karpathos měří od severu k jihu přibližně 50 km. Lze o něm říci, že je to ostrov mnoha tváří. Jižní část je plná zeleně, úrodné zelené pláně střídají piniové háje. Sever ostrova tvoří dokonalý kontrast, neboť přibývají hory a skály prorostlé pouze suchými trávami. Jakoby zde najednou zmizel veškerý život.

Je až neuvěřitelné, že ostrov je z jedné části krásně zelený plný života a z té druhé jej tvoří šedá a nehostinná krajina. Nejjižnějším bodem ostrova je mys Kastelo, severní část tvoří malý ostrůvek Saria, který je z velké části tvořen vápencovými skalami. V tomto místě kotví lodě, které tudy projíždějí.

Zajímavá místa na ostrově

Za zmínku jistě stojí horská vesnička Olympos, která byla po staletí zcela izolovaná. Dodnes se zde uchovala tradiční středověká řemesla. Hlavní město ostrova je Pigadia.

Nejvyšší pohoří Kali Limmi dosahuje až 1215 metrů. Velmi pěkná je tradiční vesnička Arkassa, ráj surfařů se nachází na Aphiartis. Ideální možnost, jak si ostrov dokonale prohlédnout, je využít půjčoven aut, kterých je na ostrově skutečně mnoho.

Pláž Apella na obrázku naznačuje, že i přes hezké památky se sem jezdí především za průzračným mořem.

Mezinárodní letiště Karphathos

Na mapě leží ostrov téměř uprostřed mezi ostrovy Rhodos a Krétou. Na ostrově Karpathos se nachází také mezinárodní letiště. Jmenuje se Karpathos Island National Airport. Několikrát týdně sem připlouvají trajekty a lodě z Pirea a okolních ostrovů. Přístav se nachází v hlavním městě ostrova.

Pláž Apella

Ostrov Karpathos nabízí také překrásné koupání. Pláže jsou pokryty převážně pískem či drobnými oblázky. Jednou z nejhezčích pláží v celé oblasti středozemního moře je pláž Apella.

Foto z pláže

Krásné panorama pobřeží Karpathosu
KZ » Řecko » Karpathos (Řecké ostrovy)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *