🌅 Chania na Krétě

Chania, společně s Heraklionem, je de facto vstupní branou pro návštěvníky Kréty. Většina z nich však městem pouze rychle projede a již se těší do své cílové destinace. Přitom je zde tolik zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Pokud tak vaše letošní dovolená bude právě na Krétě, vyhraňte si nějaký čas a navštivte toto překrásné město!

Hlavní město?

Město Chania je druhým nejvýznamnějším městem celého ostrova (hned po Heraklionu). Nebylo tomu tak vždy – do roku 1972 byla totiž Chania hlavním městem celé Kréty! V současnosti zde žije přibližně 60 tisíc obyvatel a najdete zde například přístav, mezinárodní letiště, archeologické muzeum a samozřejmě též spoustu památek a zajímavých míst.

Letecké spojení z Prahy

Do Chanie můžete samozřejmě přiletět i přímým leteckým spojením z Prahy, které v současnosti zajišťuje společnost SmartWings. Let trvá přibližně tři hodiny, přičemž za zpáteční letenky v sezóně dáte okolo 8 a půl tisíc korun.

Ušetřit můžete, pokud poletíte z Německa – z několika měst sem totiž létá nízkonákladová společnost Ryanair, jehož letenky jsou i několikanásobně levnější! Letiště se nachází zhruba 15 kilometrů od centra města.

Největší záliv 

Co vás po příletu ihned zaujme, je scenérie, do které je Chania usazena. V pozadí se totiž ční hrdě do výšky pohoří s názvem Lefka Ori, jehož nejvyšší vrchol Pachnes měří úctyhodných 2 453 metrů.

Při cestě z letiště do centra pak budete mít město jako na dlani. Jistě vás pak také zaujme záliv Souda, který se do města zařezává a který je největším zálivem ve východním Středomoří!

Vzpomínky na Benátčany

Centrum města je vystavěno v klasickém benátském stylu, což je památkou na dávný středověk, kdy bylo město založeno Benátčany. Tento architektonický styl si pravděpodobně nejvíce vychutnáte v okolí samotného přístavu, který byl Benátčany taktéž založen a odkud můžete spatřit proslulý maják, který zde stojí již od 16. století.

Spatřit zde však můžete i vlivy jiných kultur, které se zde v průběhu dějin střídaly, zejména pak osmanské.

Zábava i relax

Ve městě samozřejmě naleznete celou řadu taveren, obchodů, tržišť i nočních podniků a diskoték. Ty fungují zpravidla celou noc, neboť město nejvíce ožívá právě v noci.

Kolem města můžeme narazit i na spoustu pláží, a to od velkých, upravených, až po malinké pláže, které budete mít pouze pro sebe. Písek je zde velmi jemný a voda průzračně čistá a teplá!

Dobré dopravní spojení

Město má se zbytkem ostrova samozřejmě velmi dobré dopravní spojení. Pokud tak budete chtít Chanii navštívit, můžete si buď zapůjčit automobil a dojet sem po místní dálnici (která protíná de facto celou Krétu) anebo se sem dopravit pomocí veřejných autobusů, které operují v podstatě každou hodinu.

Vzdálenost z hlavního města – Heraklionu je zhruba 140 kilometrů, které autem zvládnete urazit zhruba za dvě hodiny.

Foto z promenády

Posezení na promenádě u pobřeží Chanie
KZ » Řecko » Kréta » Chania na Krétě
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *