🌅 Jižní Kréta (Řecko)

Jih Kréty tvoří zároveň nejjižnější kout Evropy. Jižní pobřeží Kréty je také rodiště slavného otce antických bohů Dia. Po celé délce jihozápadního pobřeží se táhne mnoho malebných pobřeží. V těchto místech je počasí velice teplé, slunce zde září až 320 dní v roce.

Dominantou jihu jsou hory, malebné horské vesnice a nádherná krajina. Ve vesničkách jako by se zastavil čas. Místní lidé jsou velice přátelští, neznají spěch a shon velkoměsta.

Zajímavostí je, že jihozápadní Kréta je vlhčí a zelenější, než střed a východ země. Díky tomu zde naleznete překrásnou kopcovitou krajinu a dostatek zeleně. Jižní Kréta vábí především ty, kteří dávají přednost malebné krajině, příjemnému podnebí a klidným plážím.

Hlavní letoviska

Na jihu Kréty se rozkládá krásné městečko s názvem Plakias. V tomto místě se nachází také jedna z největších pláží ostrova. Jako jedna z mála na Krétě nabízí také vyhrazený prostor pro nudisty. Plakias patří mezi nejoblíbenější krétská letoviska, neboť nabízí vše, co turisté vyhledávají.

Krásnou pláž, malebné zátoky, čisté moře, zeleň, dostatek obchodů podél písečné pláže a taverny, ve kterých mohou turisté ochutnat místní speciality. V okolí města je několik menších zátok. A dobrou zprávou je, že ceny jsou zde, oproti jiným místům na Krétě, velice příznivé. Možná proto sem míří mnoho Čechů.

Zajímavosti na jižní Krétě

Plakias se nachází přibližně 35 km od známého města Rethymna. V blízkosti můžete spatřit také známý klášter Preveli a hrad Frangokastello. Dalším významným městem, které se nachází v jižní části Kréty, je letovisko Paleochora.

Jeho dominantou je hradní zřícenina benátského hradu Selino, která pochází z roku 1279. Jakmile sem přijdete, ihned na vás dýchne historická atmosféra. V Paleochoře také kdysi stávalo starobylé město Kalamydi. Milovníci historie si zde opravdu přijdou na své.

V městečku Paleochora se nachází také nejlepší pláž na ostrově Kréta – Pachia Ammos. Je lemována stromy tamarišků, takže zde turisté mají dostatek příjemného stínu. V okrajové části pláže je také koutek pro nudisty.

Ierapetra

Za návštěvu stojí také nejjižnější město Kréty – Ierapetra. Toto město je nejjižnější z celé Evropy. Celá oblast je velice teplá, v létě zde teploty přesahují 40 °C. Dalším zajímavým místem jižní Kréty je Koutsouras, jež se nachází u stejnojmenné oblázkové pláže. V blízkosti této vesničky se nachází druhý největší minojský palác Festos a známé městečko Gortys, který za dob Římanů bylo hlavním městem Kréty.

Na jihovýchodním pobřeží se nachází město Makrigialos. Z původně maličké vesničky se stalo příjemné prázdninové letovisko, které se dnes pyšní zalidněnou pláží a nabízí turistům veškerý komfort. Přesto si však udržuje kouzlo a atmosféru původní Kréty.

Jižní pláže

Jižní pláž na Krétě s bílým pískem
KZ » Řecko » Kréta » Jižní Kréta (Řecko)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *