Kolik stojí půjčení skútru v Řecku? Cena za motorku v letovisku Hersonissos, na Rhodosu, Lefkadě, Zakynthosu nebo Korfu? Jaký budete potřebovat řidičský průkaz (mezinárodní?) a co pojištění skútru?
Také si tak užíváte, když jste pány svého času? Cestování místní dopravou má samozřejmě něco do sebe, ale ta svoboda, když si půjčíte auto nebo skútr a nemusíte se na nic ohlížet (kromě dopravních pravidel, samozřejmě)! Řecko je oblíbenou destinací českých turistů, podívejme se tedy, co musíte splnit, abyste si mohli skútr půjčit právě tam.
Obsah
Řidičský průkaz na skútr
Začněme pravidly. Stačí vám řidičský průkaz, který máte v ČR – mezinárodní si zařizovat nemusíte. Rozhodně ho však nezapomeňte doma, kontrolují ho kromě policie také půjčovny aut. Kontrolují tak, jestli vůbec řídit smíte, a také z něj opisují údaje do předávacího protokolu. Pohlídejte si, jestli máte oprávnění řídit skútr skupiny, kterou jste si vybrali, abyste nebyli nemile překvapení. Pro půjčení motorky nad 50cc potřebujete řidičák minimálně skupiny A1.
Cena za půjčení
Skútry jsou k půjčení v každém větším letovisku. Ceny za jejich zapůjčení jsou však kupodivu téměř stejné jako za půjčení auta. Za jeden den zaplatíte okolo 26 EUR a je možné si skútr dopředu rezervovat online. Cenově ale rezervace i objednání na místě vyjdou víceméně nastejno. Je také možné, že půjčovna bude vyžadovat kreditní kartu. Často sice půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek nebo s depozitem často převyšujícím i 1.000 EUR.
Budete-li se v řízení střídat, nezapomeňte do smlouvy uvést oba řidiče – je to zdarma, ale je to důležité kvůli pojištění.
Pojištění skútru
Pojištění je velmi důležitá položka. Všechny půjčovny nabízejí obdobu našeho povinného ručení. Pokud tedy někdo nabourá do vás a máte jeho údaje a SPZ, neplatíte nic. Problém nastává, když vám auto někdo odře na parkovišti. Nebo do vás někdo místní nabourá, ale včas se vzpamatuje a ujede.
Abyste se nedočkali strhávání peněz z karty, pohlídejte si, že kupujete kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí. Některé půjčovny totiž připisují malým písmem dodatek o tom, že se ani kompletní pojištění nevztahuje na světla, zrcátka, odřený lak.
Cena benzínu
Platí, že v předávacím protokolu je vyznačený stav benzínu v nádrže a zhruba v takovém stavu byste měli skútr také vrátit. Peníze za větší množství benzínu vám nikdo nezaplatí. U benzínek většinou tankuje obsluha a často zkrátka tankuje nádrž úplně plnou. Chcete-li doplnit jen část, řekněte částku, za kterou chcete natankovat, nebo množství benzínu.
- aktuální cena benzínu v Řecku je kolem 45 Kč za 1 litr
Pravidla provozu
Značky jsou jasné a srozumitelné. Pravidla platí v zásadě stejná jako v ČR – jen počítejte s tím, že místní je berou trochu volněji. Vy se však pravidel držte. Často se totiž stává, že policie prohřešky místních přehlíží, zato auta a skútry z půjčoven pokutuje. Platí to i pro parkování – policisté se snaží předcházet záplavě turistů parkujících automobily a skútry všude možně, rozhodně se proto neřiďte jen tím, že v ulici už někdo před vámi zaparkoval.
Pokuty v Řecku
Můžete mít štěstí a potkat samé benevolentní policisty. Pokud ale potkáte někoho, kdo zrovna bude chtít pravidla dodržet, je třeba počítat s následujícími částkami:
- parkování na špatném místě: 80 EUR
- překročení rychlosti: až 350 EUR
- jízda bez přilby: 350 EUR (za každou osobu bez přilby)
- telefonování za jízdy: 100 EUR
- jízda na červenou: 700 EUR
- nezastavení na značce STOP: 700 EUR
Dotazy o skútrech
Cena za půjčení skútru na jeden den na všech ostrovech Řecka se pohybuje kolem 26 Euro na den (včetně základního pojištění). Pokud se pohybujete ve více lidech už se vyplatí raději půjčit auto.
Pro malé objemy motorky do 50cc se obejdete s obyčejným řidičákem. Ani mezinárodní řidičský průkaz nebudete potřebovat (neboť Řecko je v rámci Evropské unie). Pro silnější skútry nad objem 50cc je už třeba řidičský průkaz s minimálně skupinou A1.