🌅 Teplota moře Řecko

Chystáte se na dovolenou do Řecka a zajímá vás, jak se zde mění počasí a teploty moře v průběhu roku? Pak vězte, že v počasí v Řecku je středomořské a je velmi výrazně ovlivňováno blízkostí moře. Počasí je trochu jiné na pevnině a na ostrovech. Přesto lze říci, že po většinu léta se setkáme s azurově modrou oblohou a příjemnými teplotami. Naopak zimy bývají sice mírné, ale také poněkud deštivé. Pojďme si popsat počasí a moře v Řecku trochu podrobněji.

Měsíční vývoj teplot moře v Řecku začíná na lednových 16 °C. Měsíce únor a březen patří k těm nejchladnějším v roce a teplota vody klesá i pod 15°C. Od dubna se začíná průměrná teplota vody zvedat k 16 °C. Květen, zejména jeho konec je s průměrnými 19 °C ve vodě již možný k návštěvě.

Červen 22 °C, červenec 24 °C a v srpnu maxima 25 °C je v průměru každoroční teplota vody. V září a říjnu je voda po letních měsících ještě vyhřátá a dosahuje průměrných 23 °C. V listopadu již Řecké ostrovy ke koupání vhodné nejsou, voda má pouze 18 °C, v prosinci pak 17 °C.

Vliv pobřeží

Teplota moře se především odvíjí od jeho hloubky. To poznáte sami, jakmile vlezete do vody, kde je pozvolný vstup do moře, nejprve se vám bude voda zdát teplá, a čím bude větší hloubka, tím bude moře studenější.

S pozvolnými vstupy do moře se na řeckých plážích setkáte poměrně často. Samozřejmě hloubka moře pár set metrů od pláže se může značně lišit. Například na severu Kréty u letoviska Agia Marina je hloubka kousek do břehů přibližně 100 metrů. Na jihu je to už 3000 metrů. Samozřejmě s tím souvisí také teplota moře.

Často se v Řecku můžeme také setkat s tím, kdy hornaté pobřeží s hlubokým mořem vytvoří mělkou zátoku, ve které je krásně teplá voda, zpravidla až o několik stupňů než v jiných oblastech. Typické zátoky najdete například na Zakynthosu.

Teplé a studené proudy

Pro Řecko jsou charakteristické převážně kamenité nebo oblázkové pláže, na některých ostrovech jsou také písčité (například Kréta). Teplotu moře velmi ovlivňují také mořské proudy. Samozřejmě záleží na jejich uspořádání. Lze to přirovnat k větru. Pokud fouká na otevřené pláni, vnímáte to o dost více, než když jste například v trávě nebo mezi stromy.

Na teplotu mořské vody má vítr také velký vliv. Pokud ležíte na písčité pláži s pozvolným vstupem do vody a pofukuje lehký vánek, voda bude krásně teploučká. V noci však může foukat silný vítr, který přinese vlny a voda se samozřejmě ochladí. S tím se setkáte prakticky kdekoliv, že vám druhý den přijde moře o dost studenější. Tyto rozdíly jsou nejvíce patrné mimo sezónu, kdy ještě voda není dostatečně vyhřátá.

Aktuální teploty

Teplota moře v Řecku na následující týden nejde řádně určit. Závisí totiž na konkrétním ostrovu a typu pobřeží, které bude u Vašeho hotelu. Tím, že se nyní podíváte na předpověď počasí vzduchu na následující týden si utvoříte představu jakých teplot si budete užívat při opalování. Teplota vody má prvek setrvačnosti a tedy pokud je celý týden výborné slunečné počasí můžete předpokládat, že minimálně 2 dny po zhoršení bude mořská voda ještě vyhřátá.

Počasí v Řecku

Pro Řecko je typické teplé letní počasí a mírné zimy. Nejtepleji je zde v červenci a v srpnu, kdy teploty dosahují až 40 stupňů. Především v nižších polohách panují dlouhá a suchá léta. Příjemné ochlazení přináší lehký vánek, který je citelnější na ostrovech.

Nejstálejší počasí panuje na jižních ostrovech, jako je Kréta, Kyklady a Dódekanésos. Naopak nejchladněji je na severních Egejských ostrovech a poloostrovech Chalkidiki a Pilio. Nejvíce dešťových přeháněk přichází v zimním období, na horách se objevuje také sníh. Čím více na jih se přesuneme, tím mírnější teploty zde budou panovat.

Graf

Předpověď počasí v Řecku na grafu
KZ » Řecko » Teplota moře Řecko
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *