🌅 Svátky ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty jsou vysoce náboženskou zemí, ve které má dominantní postavení Islám. Ten je zde hlavním náboženstvím a prostupuje téměř všemi oblastmi. Navzdory tomu jsou SAE – oproti ostatním muslimským zemím – relativně tolerantní a ne tak fundamentální.

Většina státních svátků ovšem logicky z Islámu vychází a tak je vhodné si předem zjistit, jestli v době vašeho pobytu zrovna nějaký nebude probíhat, neboť země je v té chvíli víceméně paralyzována a nefunguje zde vše tak, jako v normální době.

5★ All Inclusive dovolená v Dubaji ⇒

Na druhou stranu je to však příležitost zažít neopakovatelné zážitky. Určité omezení můžete také zaregistrovat při Ramadánu, který je postním měsícem v islámských zemích a je důsledně všemi muslimy dodržován.

V SAE se slaví všechny islámské svátky, jejichž data se ovšem nepočítají podle našeho gregoriánského kalendáře (který je solární), ale podle kalendáře lunárního. To znamená, že z našeho pohledu jsou tyto svátky pohyblivé a slaví se pokaždé někdy jindy. Jediné, tzv. světské, svátky, které z Islámu nevychází a tudíž se tak slaví vždy ve stejných datech, jsou „nový rok“, svátek „sjednocení“ a nově též tzv. „Martyr´s Day“.

1. leden 2024 (Nový rok)

Klasický státní svátek, při němž se slaví první den v roce. Strávení o den dřívějšího Silvestra v Dubaji je skutečně nezapomenutelným zážitkem. Velkolepé ohňostroje a bujaré slavení až do rána je zde zaručeno. Přestože jsou SAE islámským státem, vzhledem k již zmiňované benevolenci jsou zde alkoholické nápoje běžně k dostání a za jejich konzumaci vás nikdo trestat nebude.

5. květen 2024 (Lailat Al Miraj)

V tento svátek si muslimové připomínají noční cestu proroka Mohameda z Mekky do jeruzalémské mešity, kde údajně vystoupal až na samotné nebe a dostal pokyny, aby se muslimové modlili pětkrát denně. Pro muslimy je tak tento svátek jako jeden z nejdůležitějších, přičemž věří, že když si v tento den budou v mešitě něco přát, vyplní se jim to.

7. – 9. červenec 2024 – Eid Al Fitr

Tento svátek značí ukončení měsíce ramadánu, který se SAE taktéž samozřejmě dodržuje. Tento svátek je velice populární a trvá od jednoho až po 3 dny, přičemž muslimové svátek bohatě oslavují a hodují. V den Eid Al Firt vstávají již s úsvitem, provedou celkovou očistu těla a vezmou si na sebe nové oblečení nebo to nejlepší, které vlastní. Je zvykem v tento den obdarovat jakýmkoliv darem chudé, být dobrosrdečný a milý. Samozřejmostí je dodržování pravidelných modliteb.

10. září 2024 – Day of Arafat

Day of Arafat je dnem, který předchází slavení Eid Al Adha. Muslimové, kteří vykonávají tradiční pouť, v tento den putují od města s názvem Mina k blízké hoře Arafat.

11. září 2024 – Eid Al Adha

Svátek Eid Al Adha by se dal přeložit jako svátek obětování a vychází ze starozákonního příběhu o Abrahámovi, který měl na příkaz Boha obětovat svého syna. V tento den jsou muslimové oděni do svých nejlepších šatů a na památku události obětovávají některá chovná zvířata, zejména kozy a ovce. Svátek se slaví po dobu 3 dnů.

2. říjen 2024 – Al Hijra

Přestože se prvního ledna slaví začátek nového roku, ve Spojených arabských emirátech můžete slavit začátek roku hned dvakrát, tentokrát však toho muslimského. Tento den si muslimové připomínají jako památku na den, kdy prorok Mohamed vyrazil na svou pouť do Mekky.

Stalo se tak v roce 622 našeho letopočtu. Druhého října 2024 tak v SAE můžete oslavit začátek muslimského roku s letopočtem 1438 (jejich rok, který je odvozen od lunárního modelu, má 354 dnů).

30. listopad – Martyr´s Day

Tento svátek se ve Spojených arabských emirátech slaví nově od roku 2015. Lidé si připomínají tzv. mučedníky, neboli osoby, které položili svůj život pro SAE. Jedná se tak o připomínání vojenských, civilních a humanitárních oběti.

2. prosinec – UAE National Day

Dalším „světským“ svátkem, slaveným v SAE je tzv. UAE National Day neboli místní Národní den. Slaví se vždy 2. prosince a připomíná se odtržení od britské nadvlády a vytvoření sedmi emirátů, v roce 1971. Můžete spatřit nejrůznější přehlídky, veřejné akce či ohňostroje. Svátek trvá po dobu 2 dnů.

12. prosinec – Milad Un Nabi

V tento den, který je 12. dnem muslimského měsíce Rabi´al-awwal, se slaví den narození proroka Mohameda. Mešity i ulice jsou bohatě vyzdobeny a muslimové bujaře oslavují. Je zvykem být dobrosrdečný k chudým lidem.

Někteří čtou dětem úryvky z Koránu, kde se vypráví o životě tohoto proroka. Ne všichni muslimové v tento den vychází do ulic slavit – někteří den věnují k hlubšímu soukromému studiu Koránu.

Oslavy

Oslavy svátků ve Spojených arabských emirátech
KZ » Spojené arabské emiráty » Svátky ve Spojených arabských emirátech
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *