🌅 Severní Kypr

Kypr jako takový je rozhodně velmi zajímavou zemí, a to nejenom z hlediska památek, přírodních krás, nebo turistických destinací. Kypr je totiž také zajímavý tím, že na tomto ostrově jsou hned dva státy. A díky tomu se Kypr dělí na severní, a také jižní část.

Proč na Severní část?

A na té jižní se nachází Turecká republika severního Kypru. Tento stát vyhlásil nezávislost již v roce 1983, ale je zajímavé, že ji řada států nijak neuznává. Naopak jako zemi ji uznává pouze samotné Turecko, popřípadě i několik separatistických zemí.

Obecné informace

Pokud bychom se podívali na rozlohu samotné této země, tedy severní části Kypru, tak má cca. 3 350 kilometrů čtverečních. Žije zde o něco více než 265 000 obyvatel. A zatímco v jižní části země hovoří většina obyvatel řecky, hlavním a úředně stanoveným jazykem severního Kypru je samozřejmě jazyk turecký.

Zajímavá místa

A stejně jako jižní část, i ta severní je poměrně hojně navštěvována. V tomto ohledu je rozhodně třeba vyzdvihnout celou řadu zajímavých lokalit, a to především město Lefkosia. To je totiž hlavní město celého Kypru, a samo o sobě je rozděleno, a tak část města patří jak zmiňovanému Turecku, a ta druhá poté patří samozřejmě Řecku. Mimo tato města je určitě možné navštívit třeba města Morpha, Famagusta, nebo Kyrenia.

Co je však na severním Kypru také zajímavé, to je samotné hranice, která ho odděluje od toho jižního. V tomto ohledu totiž musela zasáhnout OSN, a vytvořila tak takzvanou zelenou linii. Právě ta je spravována Organizací spojených národů, a to hlavně z důvodu, aby nedocházelo k případným konfliktům.

A důležitá informace z hlediska turismu je ta, že ačkoliv má severní oblast také co nabídnout, je většina zájezdů pořádána především do té jižní. Na druhou stranu rozhodně lze nalézt možnosti ,jak se i do severní části země podívat, a to jak na historické nebo přírodní památky , tak i do místních turistických středisek. Africký charakter se zde nezapře.

Doba letu

Z Prahy je doba letu 3 hodiny a 30 minut. V drtivé většině poletíte se společností Travel Service, kdy budete mít plný servis, tedy teplé jídlo a nápoje dle libosti. Srovnání doby letu na Kypr a doba jízdy autem do Chorvatska je úsměvná. Samostatný článek na téma doby letu na Severní Kypr

Severní Kypr na mapě

Stručná mapa Severního Kypru
KZ » Severní Kypr
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *