🌅 Baleárské ostrovy

Baleárské ostrovy přinášejí mnoho předností a často bývají jasnou volbou při výběru letní dovolené. Největší a zároveň nejznámější je nepochybně Mallorka. Hned v závěsu se drží menší Menorca a také překrásná Ibiza. V čem jsou tyto ostrovy rozdílné a čím tolik vábí turisty?

Které ostrovy to jsou?

Mezi Baleárské ostrovy patří Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera a Cabrera. Poslední jmenovaná je velmi málo známá a představuje především ráj potápěčů a panenské přírody. Tyto ostrovy leží ve Středozemním moři, přibližně 220 km od Barcelony. Pro všechny ostrovy jsou typická horká a suchá léta a poměrně mírné zimy.

Velice příjemně je zde od května do června a od září do října. Ostrovy nabízí nejen překrásnou přírodu a čisté moře, ale také mnoho památek, mezi které patří ruiny z doby kamenné, gotické katedrály, rybářské vesnice a také výtečná španělská kuchyně.

Protože jsou Baleáry součástí Španělska, nepotřebujete na Baleárské ostrovy pas. Vystačíte si pouze s občanským průkazem, neboť Baleáry patří do EU. Ostrovy se dělí na dvě skupiny, na vlastní Baleáry a také na takzvané Pytyuské ostrovy. Největším ostrovem je již zmíněná Mallorca, kterou si popíšeme více. Turisty oblíbené jsou také Menorca a Ibiza.

Mallorca: ostrov energie

Mallorca je nádherný ostrov, který nabízí nádherné písečné pláže i luxusní hotely. Často se o něm hovoří jako o ostrově, který má tisíce podob. Navíc není nikterak velký a můžete jej jednoduše projet křížem krážem autem nebo na motorce. Od východu na západ totiž měří pouhých 100 kilometrů, a to je největší ze všech Baleárů. Hlavním městem je Palma de Mallorca, který představuje zároveň skvělý výchozí bod.

Mallorca je zdaleka nejnavštěvovanější ze všech Baleárských ostrovů. Pláže jsou většinou písčité, ty největší se táhnou na východ od hlavního města na sever ostrova. Jestliže hledáte klidnější místo, pak mohu doporučit zátoku Mondrago, která se nachází v jihovýchodní části ostrova. Sice zde úplně sami nebudete, ale výhodou je, že tato část Mallorcy je odlehlejší od turistického ruchu.

Menorca

Menorca je také velmi krásný ostrov, který je však neustále ve stínu slavnější Mallorcky. Jezdí sem málo turistů, o to klidnější prostředí zde však je. Nejsou zde horská panorámata, vesničky jsou malebné a zachovaly si svou původní atmosféru.

Největším benefitem tohoto ostrova je panenská příroda, která láká turisty, jež dávají přednost turistice. Doporučujeme ochutnat vynikající menorský sýr, na kterém si opravdu pochutnáte. V roce 1993 byla Menorca vyhlášena biosférickou rezervací.

Ibiza: noční život

Pokud milujete noční život, pak vás jistě osloví Ibiza. Přináší romantiku, krásné koupání, slunění na skvěle udržovaných plážích i bohatý noční život. Ibizu si většina lidí zamiluje na první pohled. Na své si přijdou rodiny s dětmi i milovníci rušného života. Ibiza je také proslulá panenskou přírodou, písčité pláže jsou obklopené borovými a piniovými háji.

Za pozornost stojí především středověké jádro Ibizy, které je ze všech baleárských míst nejvíce autentické. Není tedy divu, že staré město Ibizy je zároveň součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto zátoky

Baleárské ostrovy zátoka
KZ » Španělsko » Baleárské ostrovy
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *