🌅 Státní svátky Maďarsko

Kdy se slaví státní svátky v Maďarsku? Jaká je otevírací doba termálních lázní a co obchody o svátcích? Maďarsko v poslední době zažívá nebývalou renesanci v oblasti turismu, a to zejména díky kvalitnímu lázeňskému systému, které tu má relativně dlouhou tradici.

Termály Maďarsko: 4★ All Inclusive – 4.240 Kč ⇒

Čeští návštěvníci tak pomalu začínají přicházet na chuť velice příjemným termálním pramenům, díky kterým se tu mohou koupat venku i v zimním období. Navíc relativní blízkost České republice z něj dělá přímo ideální destinaci pro dovolenou, na kterou se dopravíte vlastním automobilem.

Díky zachovalým tradicím na venkově pak máte jedinečnou možnost spatřit, jak se tu žilo v dřívějších dobách. Uvidět něco málo z tradičních zvyklostí v Maďarsku vám pomůže i následující článek, ve kterém vás informujeme, jaké státní svátky se tu slaví.

Nový rok (1. ledna)

Největším zážitkem je být při vítání nového roku přímo v srdci Maďarska, hlavním městě Budapešti. Bujaré oslavy a pestré ohňostroje vás tu zajisté nezklamou! Tento svátek je ve většině zemí na světě podobný.

Oslavy revoluce 1848 (15. března)

V tento slavnostní den si Maďaři připomínají revoluční rok 1848, kdy začali bojovat za svobodu a demokracii ve své zemi. V tento den jsou velice časté pestré průvody městy či obcemi.

Velikonoční svátky (27. – 28. března) – pohyblivé

Velikonoce v Maďarsku jsou velice podobné těm na Slovensku. O velikonoční neděli se lidé hojně účastní slavnostních bohoslužeb, které se slouží na památku zmrtvýchvstání Ježíše Krista a poté ve svých domácnostech bohatě hodují. V neděli pak mládenci vyráží za místními děvčaty, které ze zvyku polévají studenou vodou, která jim má zaručit plodnost a zdraví. Ti poté od dívek obvykle dostanou výslužku, většinou v podobě malovaného vejce.

Svátek práce (1. května)

Tak, jako v okolních státech, i zde je tento den bohatě využíván pro nejrůznější druhy pochodů či demonstrací. Naprostá většina Maďarů však den využije pro odpočinek či návštěvu svých blízkých.

Svátek Sv. Štěpána (20. srpna)

V tento den se v Maďarsku připomíná nejdůležitější světec, a to Sv. Štěpán, který je považován za zakladatele Uherského státu. V hlavním městě můžete prožít pestré oslavy, kterým vévodí průvod s pozůstatky tohoto světce, kterého se účastní i samotní představitelé Maďarska.

Den republiky (23. října)

Dvacátý třetí říjen je v Maďarsku památným dnem, při kterém si místní připomínají rok 1956, kdy začali bojovat proti sovětským silám v zemi a taktéž za svobodné volby.

Svátek Všech svatých (1. listopadu)

Tak jako jinde v Evropě či ve světě, i v Maďarsku tento den lidé hojně navštěvují hřbitovy a zdobí hroby svých blízkých na jejich počest.

Vánoční svátky (25. – 26. prosince)

I v Maďarsku se ty pravé Vánoce začínají slavit až 25. prosince. Lidé tento den využívají k setkání se svou nejbližší rodinou, při bohaté večeři a následného rozbalování dárků. Následující den se obvykle věnuje k návštěvám přátel či dalších příbuzných.

Kdy?Název svátku
1. lednaNový rok
15. březnaVypuknutí revoluce (1848, Nemzeti ünnep)
30. březnaVelký pátek
1. dubnaVelikonoční neděle
2. dubnaVelikonoční pondělí
1. květnaSvátek práce
20. květnaSvatodušní neděle
21. květnaSvatodušní pondělí
20. srpnaDen Svatého Štěpána (prvního maďarského krále, 10.-11. století)
23. říjnaPovstání proti Sovětskému svazu (1956), Vznik Maďarské republiky (1989)
1. listopaduSvátek Všech svatých
25. prosincePrvní svátek vánoční
26. prosinceDruhý svátek vánoční
KZ » Termály Maďarsko » Státní svátky Maďarsko
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *