🌅 Vznik planety Země – dovolená, zájezdy

Vznik planety zeměJak přesně vznikala naše planeta Země? Její vývoj z prachových částic až do dnešní obyvatelné podoby je věnován tento článek včetně dokumentárního videa od National Geographic. Své případné dotazy směřujte do komentářů pod článkem. Děkuji.

Vzniknutí Země krok po kroku

Před 4,6 miliardami let se začali srážet prachové částice, které obíhali Slunce. Gravitace působila a neustále se nabalovala větší a větší hmota a plyny. Toto formování trvalo mnoho milionů let. 

Zformovala se tak takzvaná proto-planeta na kterou z vesmíru přilétalo obrovské množství zbývajícího materiálu ze sluneční soustavy. Planeta Země byla v této fázi zatím spíše rozžhaveným tělesem, kde se formovalo zemské jádro a těžší prvky (železo atd.) klesaly níže a lehčí naopak na povrch.

Teplo z jádra se pomalu uvolňovalo na povrch a vytvářelo neustálou vulkanickou činnost.

Z vulkanické činnosti se do nejbližšího okolí planety uvolňovalo obrovské množství různých vulkanických plynů, které se míchalo s vodíkem a héliem. Stovky milionů let trvalo, než atmosféra ztratila většinu vodíku a hélia, které gravitace Země nebyla schopna udržet.

Dopadající komety na povrchu země dodávaly vodní páru. Pomalu klesající teplota na povrchu Země (stovky stupňů °C) umožnilo první dešťové srážky. Právě díky vodě došlo navázání uhlíku do hornin a vytvoření oceánů.

První život na Zemi

Ač je Země celkem 4,6 miliardy stará, již před 4 miliardami let se objevil první život. První živý organismus vznikl ve vodě spolu s produkcí prvního atmosférického kyslíku. Za vznik života do dnešní podoby může především činnost zelených rostlin, které se postupně rozšiřovali.

Právě zelené rostliny vytvářeli kyslík, který je hlavní složkou vzduchu a současně jde o látku, která se díky slunečnímu záření rozštěpí v ozón, který vytvoří ultrafialové záření z vesmíru a chrání tak živé organismy na planetě.

Poslední klíčovou složkou pro vznik života na Zemi je dusík – ten se vytváří rozkladem organických látek.

Dokumenty o vzniku planety Země


KZ » Aktuálně pro cestovatele » Vznik planety Země
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *