Kolik stojí poplatky za pronájem a provozování člunu u pobřeží Chorvatska? Chorvatské pobřeží skýtá mnoho možností kotvení s perfektním a levným zázemím v místních přístavech. I to jsou důvody proč je Chorvatsko tak oblíbené českými majiteli plachetnic, motorových lodí a člunů.
Při dovolené s člunem je třeba dát si pozor na několik věcí, protože Chorvati mohou být při kontrolní činnosti nekompromisní.Výše pokut není nijak malá a leckomu by mohla dovolenou pořádně zkazit.
Obsah
Viněta: povolení k plavbě
Povolení k plavbě (viněta) je povinná i na nafukovací člun, pokud je delší než 2,5 metrů. (ovšem pobřežní stráž kontroluje jen výkony motorů nad 5 koní je nutná řada povolení viz níže)
- na 15 koní a více je nutné povinně ručení (modrá karta)
- nutné je mít u sebe mezinárodní průkaz vůdce malého plavidla
- další nutností je mít u sebe technický průkaz
Až přijedete například do přístavu v Dubrovníku, nejprve si zajděte na kapitána přihlásit Vaši loď. To Vám obvykle nezabere ani hodinku. Poté už můžete spustit loď na vodu a hurá na moře.
Poplatky za člun v Chorvatsku
Cena je stanovena podle délky plavidla (za vystavení viněty). Dalšími poplatky jsou platby za mapové podklady a materiály s informace o chorvatských vodách (př. loď s 9 metry a motorem se 105 koni stojí 2.000 Kč na rok)
Vyplout můžete jen a pouze s vylepenou „mořskou známkou“ na lodi, kde je na první pohled vidět.
Plavba na Černé moře
Pokud chcete například prozkoumat bulharské černé moře musíte počítat s razantně složitější registraci. Proto je Chorvatsko ideální. Případně se můžete vydat lodí například napříč středozemním mořem na Kypr či do Turecka.