🌅 Výkup lahví

Které láhve od piva, vína a vody jsou vratné? Jaké peníze za výkup lahví dostanete v Lidlu, Albertu, Bille, Tescu či Kauflandu? 0,33

Pozor! Ne všechny skleněné lahve z obchodu je možné vrátit a získat z výkupu nějakou tu korunu zpět. Takzvaný zpětný odběr obalů na nápoje (zálohované) platí ze zákona pro obchody, které tyto lahve prodávají.

Výkup lahví Lidl

V Lidlu můžete vrátit pouze pivní lahve (3 Kč) a pivní přepravky (100 Kč). Pivní přepravky lze navíc vrátit pouze s příslušnými lahvemi!

Vykupují pouze nepoškozené a čisté obaly. Po vložení lahve do otvoru Vám vyjede lísteček s čárovým kódem a částkou, kterou si můžete nechat proplatit na pokladně. Lístek lze uplatnit pouze v prodejně, kde Vám vyjede a to po dobu 30 dnů!

Jak vrátit lahve za peníze?

Lístek, který Vám vyjede z automatu na vracení lahví můžete uplatnit pouze v té samé prodejně, kde jste lahve vrátily.

Které lahve jde vrátit?

Obvykle jde o láhve od piva (ale i některé další viz tabulka níže). Každá láhev, kterou lze dát do výkupu má na sobě na etiketě napsáno „vratný obal„.

Ceník výkupu lahví

Objem lahveLáhev na…Ceník výkupu
1 lVýkup láhve na víno3,00 Kč
0,7 lVýkup láhve na vodu1,00 Kč
0,7 lVýkup láhve na sirup1,00 Kč
0,5 lVýkup láhve od piva3,00 Kč
0,33 lVýkup láhve na limonádu3,00 Kč
0,33 lVýkup láhve od minerálky3,00 Kč
basa na 20 ks pivVýkup pivní přepravky (prázdná)100 Kč
basa s 20 lahvemiVýkup pivní přepravky (plná)160 Kč

Pivní přepravka (basa na piva)

Za plastovou přepravku na piva je obvykle vratná záloha 100 Kč. Běžná kapacita jedné basy na piva je 20 ks piv. Basa od piv se při vracení dává obvykle dolů pod automat (je tam speciální prostor s plentou).

Dle legislativy by měli všechny obchody umožnit vrácení přepravky bez ohledu na to, kde jste ji zakoupili.

Časté dotazy

Jaký je ceník výkupu lahví 2024?

Tabulku s kompletním ceníkem výkupu lahví v českých obchodech najdete výše v článku. Nechybí zde ani seznam všech značek piv, které jsou vratné za 3 Kč.

Které lahve jsou vratné (nejen) od piva a jak funguje automat na výkup?

Všechny vratné obaly (lahve od piva), které jsou zálohované a dostanete za ně peníze zpátky najdete níže v článku. Přesný postup výkupu lahví je popsán zde.

Všechny značky piv s vratným obalem (lahví)
Všechny značky piv s vratným obalem (lahví)
Výkup lahví a ceník vratné lahve
Výkup lahví Lidl, Albert, Kaufland, Tesco, Billa
KZ » ČR » Výkup lahví
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

 • Martin 13. 1. 2024, 12:15

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat v jaké prodejně by se daly vrátit láhve od piva značky Stephans Brau děkuji

  • Michal 13. 1. 2024, 12:15

   Zeptal jste se tam, kde jste tyto láhve kupoval? Nikde na internetu jsem to nedohledal…

  • Anonym 13. 1. 2024, 12:15

   Tuto značku měl Kaufland

 • Madison 13. 1. 2024, 12:15

  zdravím dají se někde vrátit lahve 330ml od piva X-Mark jenž mají i jiné příchutě?? díky za odpověď

 • Jakub 13. 1. 2024, 12:15

  Zdravím,
  k dotazům: lahve na pivo Stephans Brau, které má nebo měl v sortimentu Kaufland v 0,5l zelené lahvi, jsou nevratné. Když je koupíte, tak na ně není ani účtována záloha. Mají takový ten zvláštní šroubovací uzávěr. Je to německé pivo, většina zahraničních piv má nevratné lahve. Ten Stephans Brau se vykupuje jen asi v Chovartsku, proto je tam Povratna naknada 50 kn, ale to je kvůli tomu, že tam se vykupují i pet lahve. Co se týče Česka, tak vyhodit, do skla ideálně. XBeer Mark, to jsou asi ty bílé lahve, taky zahraniční, taky nevratné, takže taky do skla. Obecně ze zahraničních piv se vykupuje minimum lahví. Výjimkou je 0,5l Heineken, který je k dostání i u nás, ten je vratný, ale berou jej jen někde. Jinak z německých piv jen ty, které mají stejný typ lahve, jako u nás, typicky NRW (stejná láhev jako Svijany), tu pak lze vrátit kdekoli, kde mají Svijany, to je skoro všude. Jinak z třetinek obecně není vratné téměř nic. Lze vrátit jen 0,33 l od Pisner Urquell, ale vykupují jen tam, kde mají třetinky, což je minimum obchodů, kde mají 0,5l tak neberou. A ta láhev musí být ZELENÁ, ještě je od PU i hnědá 0,33 l exportní, ta se nevykupuje. Pak se ještě vrací zelená 0,33 l Budvar, ale taky jen tam kde mají třetinky Budvaru – a pozor, jen ta, která nemá to B, tak s tím B je nevratná.

  • Erich 10. 3. 2024, 14:36

   Prosím ve kterém obchodě v Opavě vykupují malé láhve plzner Urquell 0.33 láhve

 • H. Vávrová 14. 2. 2024, 15:47

  Kde vrátím lahve od piva Tambor? Dekuji za odpověď

 • Josef Dostál 21. 2. 2024, 14:34

  Zdravím, lze vrátit láhev od piva Plzeň 1,0 l, jde o vánoční edici. Nebo vyhodit do skla ?

 • Jakub 27. 2. 2024, 19:05

  Zdravím,
  Tambor má více typů lahví. Ty klasické NRW se dají vrátit kdekoli, kde prodávají Svijany, což je prakticky všude, je to stejný klasický typ lahve, ty se dají vrátit i v tom Lidlu. Pokud ty hnědé 0,5l novější lehčího typu, tak stejné lahve má třeba Bohemia Regent Třeboň, Herold Březnice, ale i Dudák Strakonice, Rebel, nebo Postřižinské, částečně i skupina Lobkowicz, Konrad Vratislavice….určitě by je měly vzít velké hypermarkety typu Kaufland nebo Globus, Tesco, Albert hypermarket, z menších určitě Norma, Penny Market (kde mají Staročecha). Pozor, Lidl ne, nemají na ně nastavený automat.

 • Jakub 27. 2. 2024, 19:08

  Zdravím,
  1l Plzeň s patentním uzávěrem je nevratná. Je to vánoční edice, láhev je jistě myšlena do sbírky nebo na vystavení. Dá se případně využít i na domácí zavařování (sirupy, šťávy, atd.). Jinak ji normálně vyhodit do skla. Od Plzně jsou vratné jen ty zelené klasické 0,5 l lahve (novější i starší typ jen s tou bránou – bez nápisu PU a The original Pilsner) a dále tytéž zelené 0,33l, které ale vykupují jen někde kde je prodávají.

 • Jakub 20. 3. 2024, 14:37

  Erich: Z Opavy nejsem, tak těžko říct.Obecně Plzeň má dva typy 0,33l lahví, hnědý typ je nevratný, takže hodit do skla. Vratné jsou pouze zelené 0,33 l – nyní jsou v oběhu dva typy, novější s nápisem PU a The original Pilsner a starší, jen s tou plzeňskou bránou, vratné jsou obě. U nás je má v sortimentu Albert hypermarket, velké Terno, mívala i větší Billa. Nyní chtějí myslím ty třetinky více propagovat, tak je možné, že budou časem ve více obchodech. Je lepší se podívat na seznam vykupovaných lahví u výkupu lahví, pokud je tam 0,33l pivní, bývá to většinou ta Plzeň. Další věc je, že někde je mohou vykupovat, ale nemají nastavený automat a nebo je automat nerozezná kvůli méně výraznému výlisku na lahvi – pak je lepší si nechat zavolat obsluhu nebo se poptat na informacích prodejny. Jinak záloha je normálně 3 Kč za lahev.

 • Monika 11. 6. 2024, 9:29

  Dobrý den,kde se vykupují láhve s uzávěrem Zn. Bernard ALE?dekuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *