Co je to letní a zimní slunovrat a jak dlouho trvá? A hlavně, kdy je vlastně nejbližší zimní slunovrat (nebo-li kdy se začne prodlužovat den) a kdy je nejbližší letní slunovrat (aneb kdy se začne prodlužovat noc)?
Slunovrat. Už jen to slovo zní magicky. Vezměme to ale pěkně popořadě. Slunovrat je astronomický termín – je to okamžik, kdy má Slunce vůči rovníku největší nebo naopak nejmenší deklinaci. Jednoduše řečeno, v případě letního slunovratu následuje po svítání nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc. V případě zimního slunovratu je tomu přesně naopak.
Obsah
Kdy je zimní a letní slunovrat?
Zásadní informace na začátek: Kdy nastává nejbližší zimní a kdy letní slunovrat nad Českou republikou?
- zimní slunovrat 2024 bude 21. prosince 2024 v 10:197
- letní slunovrat 2024 bude 20. června 2024 ve 22:50
Letní slunovrat
Letní slunovrat nastává na severní polokouli obvykle 21. června. Slunce dosáhne obratníku Raka a začíná léto. A protože tento den značí příchod léta a období hojnosti, je už od nepaměti stejně tak hojně oslavován.
Například Keltové si tento den vysvětlovali jako triumf slunečního boha Mabona, který porazil temnotu a stal se vládcem všehomíra. Obětovali mu a zapalovali posvátné hranice, aby s nimi světlo zůstalo ten den co nejdéle. Kolem ohňů tančili a uhlíky pak rozhodili po polích, aby zajistili dobrou úrodu. Nechyběly ani „čarodějné svatby“ – nevázané radovánky, které měly oslavit a podpořit sílu rodu.
Keltové věřili v rovnováhu, a oslavovali proto také vodu. Oltáře zasvěcené slunci stávaly proto často u pramenů a studní. Vodní zdroje „odívali“ květinami a větvemi. Přivolávali také déšť – nabírali vodu do misek a rozstřikovali ji po polích.
Podobně letní slunovrat vítali i Slované. Koupali se v ještě studené vodě, aby přivolali vláhu. Ohněm zaháněli zimu a manželskými radovánkami se snažili o pokračování rodu. Oheň a vodu vnímali doby bratra a sestru a pořádali jim svatbu: po vodě posílali ohňové hranice a věnce.
Věřili také, že byliny nasbírané o slunovratu nebo o pár dní později na svátek Jana Křtitele mají ohromnou moc a je s nimi možné i čarovat.
Svatojánská noc
Letní slunovrat je následován svatojánskými svátky. Svatojánská noc je podobně jako slunovrat opředena řadou pověr. Kdo prý o ní chce najít poklad, narazí na bludičky, které ho nalákají do bažiny nebo k bludnému kořeni. Světlušky jsou prý duše nekřtěných dětí. Rodiče také byli upomínáni, aby si hlídali děti – divoženky a jiné lesní žínky prý vyměňují své děti za ty lidské. A nenajdou-li děti, lákají do lesů mládence, aby je tam utancovali k smrti a roztrhaly. Stejně jako o slunovratu se o svatojánské noci zapalují a zapalovaly ohně. Lidé je pak přeskakovali, aby získali sílu.
Zimní slunovrat
Zimní slunovrat je dnem, kdy Slunce vstoupí do obratníku Kozoroha a po nejkratším dni v roce nás čeká nejdelší noc. Nastává zima. Dny se budou od této chvíle postupně prodlužovat.
I zimní slunovrat naši předkové bedlivě sledovali. V den, kdy je slunce nejslabší, dosahují vrcholu temné síly a mizí hranice mezi naším světem a podsvětím. Pradávná tradice říká, že došlo k narození boha Slunce – to později Slované nahradili narozením Ježíše Krista.
Zimní slunovrat ovšem slaví celý svět. Už ve starověké Evropě rodiny zdobily doma živý stromek, aby ochránily duchy dřeva před chladem, a na samý vrcholek umisťovali pěticípou hvězdu symbolizující všech pět živlů. Zvykem bývalo prostírat i mrtvým členům rodiny – lidé věřili, že v ten den a noc mohou duše zemřelých pohybovat po světě živých. Ochranou před duchy zlými byly posvátné ohně.
Zimní slunovrat nás v roce 2024 čeká 21. prosince v 10:19.
Kam se o slunovratu vypravit?
Chcete vyzkoušet, jestli také ucítíte energii mocných sil jako naši dávní předkové? Zkuste se projít okolo největšího českého menhiru (Kamenný pastýř) nedaleko Slaného, ke Stonehenge v Holašovicích nebo ke Slunovratným kamenům na Šumavě. Mnoha pověstmi je opředený i Králův stůl u Uherského Hradiště nebo menhir Zakletý mnich u Drahomyšle.
Krásný nebeský úkaz můžeme o letním slunovratu vidět také u Karlova mostu: v podvečer slunovratu se postavte do brány Staroměstské mostecké věže – slunce projde nejprve velkou jižní věží katedrály sv. Víta (tam je pohřben sv. Václav), pak východní věží (tady odpočívá sv. Vojtěch) a zapadne nad místem, kde je pochován sv. Vít.
- související: jarní a podzimní rovnodennost
Sluneční cykly
Časté dotazy
Každý rok nastává zimní i letní slunovrat v jiný čas. O tom aktuálně nejbližším zimním slunovrat si můžete zjistit více v této sekci „Kdy nastává zimní slunovrat„.
Podrobná animace pohybu Slunce a Země na názorném obrázku dobře znázorňuje co přesně znamená pojem slunovrat. Stručné vysvětlení pojmu letní slunovrat a především termín jeho nejbližšího konání najdete výše v článku.