Jakmile je někde poblíž pláže spatřen žralok, způsobí to senzaci. Zděšení. Neustále se opakující články a reportáže. Jak to se žraloky vlastně je? Podívejme se konkrétně do Egypta, jedné z nejoblíbenějších letních destinací.
Vyberte si dovolenou v Egyptě od 5.840 Kč ZDE ➤
Obsah
Informace o žralocích
Mezi pranýřované žraloky patří nejčastěji žralok bílý, nazývaný dříve jako žralok lidožravý. Je to predátor žijící často právě v pobřežních vodách, a není tedy divu, že k setkání s ním dochází. Dorůstá maximální délky sedmi metrů a hmotnosti okolo tří tun. Dožívá se i více než sedmdesáti let a patří k nejrychlejším žralokům – na krátké vzdálenosti dokáže zrychlit až na 56 kilometrů za hodinu. Ze všech žraloků má na svědomí největší procento nevyprovokovaných útoků na lidi, kvůli čemuž byl dlouhodobě pronásledován námořníky a rybáři. Strach ještě umocnil film Čelisti. Ve skutečnosti žraloci na člověka neútočí systematicky. Smrtelných útoků evidujeme v průměru 1,5 ročně.
Vzácně můžeme v Egyptě narazit také třeba na žraloka tygřího, žraloka mako a žraloka dlouhoploutvého, což jsou druhy sice o něco menší než žralok bílý, nicméně mohou být všichni velmi nebezpeční.
Žralok v Egyptě?
V Rudém moři žije na více než čtyřicet druhů těchto paryb. Žraloky můžete spatřit i v mělčích vodách (okolo dvou až tří metrů hloubky, zřídkavě i v hloubkách menších). Při potápění podél pobřeží (především u Marsa Alam, ale také u Hurghady a Sharm el Sheikhu) můžete na žraloky narazit, ale s největší pravděpodobností půjde o menšího jedince nebo o skupinu. Každý žralok je samozřejmě potenciálně nebezpečný, ale pokud na sebe neupozorníte, nebude si vás nejspíš všímat.
Útoky žraloka v Egyptě: Hurghada (červenec 2022)
Dvě ženy zahynuly 1. července 2022 po útoku žraloka přímo u pobřeží – v zálivu Sahl Hasheesh. Tato oblíbená turistická oblast leží pět kilometrů od nejjižněji položených hurghadských hotelů. Do zhruba tři kilometry širokého zálivu můžete z pobřeží vstupovat jak z pláže, tak z mol. A právě poblíž jednoho mola se koupala osmašedesátiletá rakouská turistka, která posledních pět let žila v Egyptě se svým egyptským manželem. Při útoku přišla o jednu ruku a nohu a v nemocnici zraněním podlehla.
O několik hodin později bylo v moři asi 600 metrů od místa prvního útoku nalezeno druhé tělo, šlo o turistku z Rumunska.
Útok žraloka na českého turistu
3. srpna 2018 zaútočil v Marsa Alam na českého turistu pravděpodobně žralok tygří. Muž skočil z mola do vody, ale po pár tempech se obrátil. Svědkové mluvili o tmavém stínu, který muže stáhl pod hladinu.
Další napadení žralokem
I přes mediální senzaci jsou útoky žraloků skutečně výjimečné. A to nejen v Egyptě, ale všude po světě. Od roku 2007 zaznamenali v Egyptě 16 útoků žraloka na člověka, z toho čtyři smrtelné.
Co dělat při střetu se žralokem?
Dbejte na prevenci – vyhněte se koupání večer, kdy jsou žraloci ponejvíce aktivní. Také už se večer lidé tolik nekoupou a k pobřeží připlouvá více ryb, které sem žraloky mohou nalákat.
Vyhýbejte se špinavé vodě, kde si vás žralok může splést s obvyklejší kořistí.
Je-li to možné, pohybujte se ve skupině. Většího množství se žralok zalekne mnohem pravděpodobněji.
Sebelepší plavec připomíná žralokovi raněného lachtana nebo želvu. Nemá tedy smysl pokoušet se uplavat. Jakkoli to zní šíleně, nejjistější je zastavit a vyhnout se prudkým pohybům. Zároveň nespoštějte žraloka z očí.
A pokud už se stane, že žralok začne dorážet, pokuste se ho udeřit do čumáku, oka nebo žaber. To totiž od kořisti nečeká a může ho to zaskočit natolik, že se aspoň na okamžik stáhne a dá vám čas utéct z vody.
Nevyprovokovaný útok
Drtivá většina útoků žraloka na člověka je zcela nevyprovokovaných. Nejčastěji se žralok splete v identifikaci potravy, připlave nepozorovaně k člověku, jednou kousne a odplave. Nejde tedy o cílený a žralokem plánovaný útok na člověka ale spíše o záměnu ryby za člověka.
Rušení dovolené v Egyptě kvůli žralokovi?
To rozhodně nemusíte! Žraloci jsou v Egyptě přirozenou součástí Rudého moře (pokračovat na teplotu moře v Egyptě). Je to jejich teritorium (přestože jsou čím dál tím vzácnější). Pravděpodobnost napadení žralokem se navzdory nedávným incidentům skutečně blíží nule.
Dotazy o žralocích
Nejmenší riziko, že narazíte na žraloka je u pobřeží Sharm el Sheikhu. Hurghada, Safaga, Marsa Alam atd. skýtají nicméně také naprosto minimální riziko střetu s nebezpečným žralokem. Opravdu je mnohokrát větší pravděpodobnost zranění či úmrtí při jízdě po dálnici D1.
95% všech žraločích druhů jsou pro člověka zcela neškodní a nemohou člověku ublížit. U egyptského pobřeží se naprosto minimálně vyskytuje žralok dlouhoploutvý, žralok mako, žralok bělavý, žralok tygří a žralok černocípý = tito žraloci mohou být pro člověka nebezpeční… nicméně statisticky je to riziko prakticky nulové (ve srovnání s jinými riziky).