🌅 Lazio (Řím)

Kde leží oblast Lazio v Itálii? Navštivte Řím i Vatikán v kraji Lazio. Chcete-li poznat Itálii, rozhodně byste neměli vynechat kraj Lazio. Vždyť právě zde leží hlavní město Řím, jehož součástí je i církevní stát Vatikán. K vidění toho ale je daleko více…

Nejlevnější zájezd do Itálie za 7.240 Kč ⇒

Nedaleko Říma

Lazio je krajem ve střední Itálii s rozlohou 17 207,29 km². Jeho západní část přitom leží u Tyrhenského moře. Tento kraj má oproti ostatním italským oblastem jedno specifikum – nachází se zde totiž hlavní město Řím, u něhož asi nemusíme zdůrazňovat jeho zásadní historickou úlohu.

Lazio však láká i jinými zajímavými centry turismu. Zdejší členitá krajina i příjemné písečné pláže jsou potom dalšími důvody, proč je tento kraj turisticky velmi oblíbený.

Historické památky

Hlavní město Řím sehrálo významnou roli v dějinách (nejen) evropského kontinentu. Slavnou minulost také připomínají mnohé památky. Mezi nejznámější patří koloseum, tedy starověký amfiteátr, nebo Konstantinův oblouk. Obdivovat však lze i památky z pozdějších období, neboť zde působili takoví umělci jako Michelangelo, Leonardo, Raffael či Tizian.

Uprostřed Říma se navíc rozkládá i proslulý církevní stát Vatikán. Ten je s rozlohou 0,44 km² vůbec nejmenším státem světa. Svatopetrské náměstí, bazilika Sv. Petra či Sixtinská kaple však určitě stojí za návštěvu. V Laziu se ovšem nacházejí i další zajímavá města, z nichž můžeme jmenovat např. Viterbo, Tarquinii nebo Palestrinu.

Tento kraj netvoří pouze historické památky a současná architektura, ale také zajímavá krajina. Pobřeží je sice rovinaté, ale celkově má spíše kopcovitý charakter. Příznivci horské turistiky se mohou vydat do hornatých částí kraje, jimž vévodí nejvyšší hora Monte Gorziano (2 458 m).

Jezera v okolí

V Laziu se rozprostírají rovněž jezera, která stejně jako např. Bracciano či Vico často vyplňují krátery sopek. Vodní dominantou je však nepochybně řeka Tibera.

Turisté pak pochopitelně vyhledávají i pláže u Tyrhenského moře. Jedny z nejznámějších se nacházejí na pobřeží Riviéra d’Ulisse, které najdete mezi Římem a Neapolí, případně v Parco Nazionale di Cireco na jihu.

Jak se do Lazia dostanete?

V Laziu se nalézají dvě letiště, a obě v Římě. Jedná se o Fiumicino 34 km od centra a Ciampino 15 km od centra. Dobrou zprávou je, že na obě letiště míří přímé lety z České republiky, takže v Laziu můžete být za necelé dvě hodiny. Vyrazit pak samozřejmě můžete i automobilem, přičemž vzdálenost obou hlavních měst, tedy Prahy a Říma, činí zhruba 1 300 km.

Vydáte-li si po silnicích A1 a E35, budete v Laziu zhruba za 12,5 hodiny. Ceny zájezdů jsou potom velmi rozmanité. Pokud použijete vlastní dopravu a budete zde pobývat jen pár dní, zaplatíte několik tisíc Kč, zatímco při letecké dopravě, delším pobytu a All Inclusive se cena může vyšplhat na částku vyšší než 20 000 Kč na osobu.

Foto z letoviska Lazia

Lazio v Itálii
KZ » Itálie » Lazio (Řím)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *