🌅 Výměna cestovního pasu

Jak postupovat pokud je nutná výměna cestovního pasu? Expirace cestovního pasu je vždy po 10 letech a pro další cestování do zemí vyžadujících cestovní je nutné zařídit si nový cestovní pas. Sám od sebe Vám ho nikdo nezařídí a je nutná Vaše návštěva patřičného úřadu.

Kde pas vyměnit?

Žádost o vydání Vašeho starého za nový cestovní pas provedete na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud bydlíte v Praze vydejte se na úřad městské části Praha.

Jaká je cena výměny?

Ať už si pořizujete zcela nový či měníte starý cestovní pas připravte si jednotnou cenu:

Starý pas je nutné při výměně vrátit. K vydání nového je ideální zažádat 30 dní před koncem expirace starého (pokud zrovna v tuto dobu neplánujete exotickou dovolenou).

K žádosti Vám stačí osobně se na úřad dostavit a předložit platný občanský průkaz. Pasovou fotografii Vám udělají na přepážce sami.

Postup výměny

Výměna starého cestovního pasu za nový probíhá na Úřadu městské části na odboru osobních dokladů a evidence obyvatel. Celý proces vyřízení nového cestovního pasu mi osobně zabral 7 minut včetně čekání a vyzvednutí pořadového lístku.

Pracovnici řeknete, zda chcete cestovní pas ve standardní lhůtě do 30 dnů. Následuje focení přímo na místě, následně dvakrát elektronický podpis a jako poslední krok následuje otisknutí obou ukazováčků (2x). Následně jen cestovní pas zaplatíte (600 Kč) a vyberete si zda chcete dostat zdarma oznámení o vyzvednutí pomocí SMS (v tomto případě musíte nadiktovat telefonní číslo kam bude SMS zpráva poslána).

Následně už stačí jen počkat na zprávu a dojít si pro hotový cestovní pas.

Ztráta & Odcizení

Při ztrátě je nutné zajít na úřad co nejdříve a oznámit tento fakt, aby to zanesli do systému a zablokovali jeho používání.

Dále je postup totožný jako při výměně prošlého cestovního pasu, tedy správní poplatek 600 Kč atd.

Foto cestovního pasu

Ztráta & odcizení cestovního pasu
Jak probíhá výměna starého pasu za nový?

Detailní postup výměny starého cestovního pasu za nový jsem popsal z mé vlastní zkušenosti v této části. Celá výměna mi na úřadu zabrala kolem 7 minut čistého času!

Co dělat, když je propadlý cestovní pas?

Jak vypadá ceník pořízení nového cestovního pasu, pokud Váš starý cestovní pas už propadl najdete v této části. Pokud neodevzdáte svůj starý cestovní propadlý pas je v tomto případě pokuta až 10.000 Kč.

KZ » Magazín o cestování » Výměna cestovního pasu
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

  • Nováková 13. 1. 2024, 12:15

    Mám propadlý cestovní pas, platnost byla do roku 2016. Vzhledem k věku, nebudu již cestovat mimo Evropskou unii. Jak mám s pasem naložit, případně kde ho odevzdat. Děkuji za informaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *