🌅 Tipy a rady (nejen) na cestování letadlem – dovolená, zájezdy

Největší letecká společnost v Evropě, kterou je dle počtu přepravených cestujících Ryanair, má také asi největší množství doplňkových služeb, za které si nechá slušně zaplatit.

Ve zkratce lze říct, že pokud se vám vše vejde do příručního zavazadla, nenechte se zlákat na doplňkové služby. Obzvlášť po cestě po Evropě, která bude trvat 1-2 hodiny, nepotřebuje většina cestujících nějaký extra luxus. Pokud ale ano, dá se spousta služeb, jako větší zavazadlo, výběr sedadla či přednostní nástup do letadla dokoupit.

Cestovní pojištění

Před cestou si zajistěte také cestovní pojištění. Nikdo nechce, aby musel na cestách řešit své úrazy, pobyty v nemocnici nebo situaci, kdy někomu něco způsobí. Stát se ale může všechno a je dvojnásob nemilé, pokud nemáte cestovní pojištění.

Cestovní pojištění je poměrně levná záležitost a už proto bychom na ni neměli zapomínat. Například pojištění na týden v oblíbeném Chorvatsku lze pořídit okolo 80 Kč, v Thajsku za 170 Kč.

V porovnání s cenou celé cesty je to minimum.

V dnešní době navíc není potřeba fyzicky navštěvovat pojišťovnu. Vše lze vyřídit online. Cestovní pojištění si můžete zdarma porovnat a následně třeba i sjednat například na webu srovnávače pojišťoven.

Kam na jídlo?

Obecně lze říct, že kam chodí hodně místních, tam se dobře najíte. A za lepší peníze. Navíc se vyhnete spoustě turistů a zážitek pro vás bude mnohem silnější. Navíc turisticky hojně navštěvovaná místa mají jídlo často tak upravené, aby si ho koupila co největší skupina lidí. A proto většinou nejde o úplně tradiční místní jídla.

Pozor ale na zapadlé části měst, kde by mohlo hrozit nějaké bezpečnostní riziko. Všude po světe jsou kapsáři a zloději. Určitě by vás nepotěšila cesta na ambasádu pro doklady, nehledě na ztrátu peněz apod.

Své věci si samozřejmě také hlídejte v místech, kde se zdržuje hodně lidí (náměstí, MHD, památky…).
Výběr destinace Před cestou si řekněte, co od dovolené očekáváte. Určitě by vás například nepotěšila situace, kdy se chcete koupat v moři, ale v daném městě není žádná slušnější pláž.

Pro někoho je zase celodenní válečka na pláži utrpení. Jsou v daném městě jiné možnosti zábavy? Historie, bary, sport, kavárny nebo restaurace? Lze vyrazit na výlety do hor nebo si půjčit auto či motorku?

Není od věci pročíst si na internetu nějaké recenze dané lokality. Super tipy jsou na různých cestovatelských webech, facebook skupinách nebo na Youtube či TripAdvisoru. Trochu opatrnější buďte s Instagramem, kde je kvalita fotek a lokalit hodně upravovaná.

Jaké jsou v zemi zvyklosti?

Dejte si pozor na zvyklosti a zákony navštěvované země. Asi vše důležité najdete na webech z minulého odstavce. V některých zemích se nesmí pít alkohol (typicky muslimské země), v některých se nesmí fotit uniformovaní policisté (např. v Maroku) atd.

Důležitá mohou být i pravidla pro používání dronů. Například v sousedním Rakousku ho bez povolení ani nevyndávejte. Čekala by vás pokuta a ve městech nejspíš i zabavení stroje.

Jde o maličkosti, jejichž porušení vám může pokazit celou dovolenou.

Bezpečnostní situace v zemi Málokdo chce navštívit zemi, kde zuří občanská válka nebo epidemie. Proto si před každou cestou podívejte na stránky Ministerstva zahraničí a ověřte si situaci v dané zemi. Na těchto stránkách najdete také povinnosti, které se týkají například víz.

Pod odkazem https://drozd.mzv.cz/ se můžete před každou cestou registrovat a pokud během vašeho pobytu nastane nějaký problém (nepokoje, přírodní katastrofy atd.), dostanete na svůj telefon upozornění a důležité pokyny. To rozhodně využijte zejména v případě, kdy cestujete mimo Evropu.

Očkování na dovolenou

Do mnoha zemí je očkování povinné, do dalších doporučené. A někam byste si ho zkrátka měli zajistit i tak, ale to rozhodnutí už bude vždy na vás. Často půjde o očkování proti žloutence nebo břišnímu tyfu. Platí ale, že co země, to jiné očkování. Zejména v Asii a Africe se pobyt bez očkování nedoporučuje. V Evropě se naopak bez očkování v naprosté většině zemí obejdete bez větších rizik.

Berte na vědomí, že očkovat je potřeba s předstihem – zejména kvůli rozestupům mezi několika dávkami. Pokud příští týden odlétáte na druhý konec světa, už to pravděpodobně nestihnete.

Peníze aneb jaký mít rozpočet?

Cestujete tzv. „na budget“? Sepište si na papír, co vše budete muset před cestou i během ní platit. Vyhnete se tak nemilému překvapení, kdy vám 2 dny před koncem dovolené dojdou peníze.

Mezi nejčastější výdaje na dovolené patří:

Před cestou si na internetu zjistěte alespoň orientační ceny jídla, pití a dopravy. Nebudete tak po příjezdu zaskočeni.

Cestovní doklady (občanka, cestovní pas)

Potřebujete do cílové destinace pas nebo postačí občanka? A co víza?

Po Evropské unii vám postačí občanka, dále už minimálně pas. Do některých zemí budou zapotřebí víza. Které země to jsou zjistíte opět na stránkách MZV .

Pokud si chcete v zahraničí půjčovat auto, je lepší mít Mezinárodní řidičský průkaz. Ten získáte na magistrátu vašeho města za 50 Kč.

Některé země navíc vyžadují při vstupu do země, aby váš pas měl delší platnost, než je váš pobyt.

Ubytování na dovolené

Chcete spát v luxusním hotelu nebo vám postačí jednoduchý apartmán?

Očekáváte snídani, polopenzi nebo si budete vařit sami?

To jsou věci, na které určitě myslete, když budete rezervovat ubytování pro vaši další cestu.

Booking.com Nejčastěji rezervujeme ubytování na bookingu. Zejména kvůli přehlednosti, slušným cenám a hlavně dobrému filtrování. Vždy si tak můžeme nastavit typ ubytování, případně snídaně apod.

Hlavně ale filtrujeme podle možnosti bezplatného zrušení rezervace. Pokud rezervujeme něco třeba 2 měsíce dopředu, může se stát cokoli.

Proto pokud to jen trochu jde, bereme ubytování, které umožňuje bezplatné zrušení rezervace třeba ještě týden před příjezdem.

Možností, kde rezervovat je spousta. Podívejte se například na:

Hotovost a platební karty

Kapitolu peněz lze rozdělit na 2 kategorie. Jedna se týká výběrů a jedna bezpečnosti.

Výběry z bankomatů Dlouhodobě se nám osvědčuje, že nejlepší je cestovat s minimem místní měny a vybírat až na místě z bankomatů. To samozřejmě platí v případě, kdy daná země bankomaty má alespoň v nějakém rozumném množství.

Celkově se moc nevyplatí měnit peníze v České republice s táhnout je s sebou.

Bezpečnost Druhým důvodem, proč nevozit peníze s sebou, je bezpečnost. Pokud vám někdo ukradne peněženku s celým rozpočtem na dovolenou, tak máte velký problém.

Pokud ale vybíráte až v daném místě, vyberte si jen potřebnou částku na 1-2 dny a zbytek nechte na účtu.

TIP: Peníze mějte na spořícím účtu, od kterého není platební karta. Pokud vám kartu někdo ukradne, nic moc s ní nezaplatí. A pokud budete chtít kartou zaplatit vy, stačí si během pár vteřin částku ze spořícího účtu na běžný převést a ihned vybrat. Většina bank tento rychlý převod umožňuje z mobilního bankovnictví.

Pokud to jde, vždy platíme kartou. Nic to nestojí, stejně jako v ČR, a navíc máme pod kontrolou výdaje.


KZ » Cestovní balíček » Tipy a rady (nejen) na cestování letadlem
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

  • Marcela Contrerasova 13. 1. 2024, 12:15

    Děkuji za prima informace- hledám letenku na Kubu v březnu- ne přes Kanadu -letiště Santa Clara nebo Varadero. Marcela Contrerasová

    • Michal 13. 1. 2024, 12:15

      No bohužel s Air Canada se bude těžko soupeřit, ty jejich letenky za 18 tisíc (1. března až 17. března například) jsou bezkonkurenční a další nejlevnější mimo Kanadu pak vyjdou o deset tisíc Kč dráže… 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *