🌅 Malia na Krétě

Řecko si i přes ekonomickou krizi zachovalo oblibu u mnoha českých turistů. Malia k tomu však navíc poskytuje svou přidanou hodnotu – vlastní bohatou historii vzešlou z pokladů minojské civilizace.

Kde se Malia nachází

Většina významných turistických destinací Kréty se nachází v blízkosti hlavního města Heraklionu v severních části pobřeží. Ani Malia není výjimkou. Často se však název tohoto města ztotožňuje s pozůstatkem architektonického skvostu z dob dávné civilizace. Zdejší palác je totiž třetím největším postaveným již zmiňovanou minojskou kulturou. Nachází se přibližně 40 km od Heraklionu a jeho datace spadá zhruba do roku 1900 př. kr. 

Historie

Po společenské krizi byl palác znovu obnoven kolem 1700 př. Kr., ale přesně nespecifikovaná přírodní katastrofa jej opět zničila. Domníváme se, že šlo o výbuch sopky na ostrově Santorini v polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem. Ačkoliv archeologické práce byly započaty již před více než 100 lety, stále nejsou zcela hotovy. Bylo by naivní se domnívat, že na své dovolené učiníte světově významný archeologický objev, avšak právě díky tomuto historickému tajemnu má lokalita co nabídnout.

Čím je město zajímavé?

Malia ale není jenom historické centrum. Turisté jej vyhledávají také pro malebnou pláž, v jejíž blízkosti se nacházejí desítky moderně vybavených hotelů. Právě z tohoto města prakticky pochází krétský turistický ruch 20. století a odtud se začal šířit do dalších oblastí. Dnes je Malia se svým okolím tak frekventovaná, že vzniká spojený pás měst Malia-Stalida-Hersonissos.

Dalším aspektem tamní ekonomiky je rybolov. Již při prvním pohledu na moře uvidíte obrovské množství ryb různých druhů. Mimo to si popularitu získaly také zábavních podniky, které lákají turisty i místní.

Jako každé jiné řecké město také zde kulturu poznáte hlavně v noci. Lidé si užívají každé příležitosti, kdy mohou pozdravit své známé a debatovat s nimi. Úder půlnoci rozhodně netvoří překážku, a tak s nadsázkou lze říci, že noční život volně přechází do života ranního. Nebudete-li příliš unaveni, pojďte si večer sednout někam do restaurace či baru a sžijte se s místním koloritem. Santa Marina

Pohoří a plošiny v okolí

Pokud byste se chtěli vypravit za hranice města a poznat zdejší přírodu, určitě si nenechte ujít pohoří Selena, přesněji známé jako Selena Oros. S tímto místem souvisí nejvyšší pohoří v přilehlém okolí, a to Dikti. Nejvyšší vrchol Spathi měří 2 148 metrů, tedy více než naše Sněžka. Odtud se můžete projít celou náhorní plošinou Lasithi, jež protíná středovýchodní oblast ostrova.

Při cestách přírodou bezesporu narazíte na různé pěstované plodiny, jež tvoří základ tamního zemědělství. Rovněž zmíněné pohoří je důležité pro tvorbu podzemní vody, která stéká po jarním tání ledu. Jaké je na Krétě počasí v dubnu

Foto z letoviska

Pláž Malia na Krétě
KZ » Řecko » Kréta » Malia na Krétě
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *