🌅 Stáhnout mapu Kréty

Tento ostrov ovlivňoval evropské dějiny již ve starověku. Jedná se o pátý největší ostrov Středozemního moře a vůbec největší v Řecku. Jeho probádání znamená ale mnohé další zajímavostí.

>>> Stáhnout mapu Kréty <<<

Zeměpisné údaje Kréty

Rozloha Kréty činí 8260 km2, tedy asi 9,5 krát méně než Česká republika. Její břehy omývají dvě moře – Egejské ze severní strany a Libyjské z jižní. Administrativa je řízena z hlavního města Heraklion, avšak nachází se zde několik prefektur. Na Krétě se jako v celé zemi používá řečtina coby úřední jazyk, v turistických oblastech se standardně dorozumíte některým ze světových jazyků, zejména anglicky.

Mapa Kréty

Mapa Kréty

Nejvyšší hora

Jestliže jsme řekli, že Kréta nedosahuje rozlohy naší republiky, oproti tomu její nejvyšší vrchol překonává Sněžku. Psiloritis měří 2456 m n. m. a bývá oblíbeným lákadlem pro horolezce. Naleznete jej ve střední části ostrova a rozhodně stojí za to se k této hoře podívat. Pokračovat na další informace o mapě Kréty.

Mezi další vyvýšená místa patří pohoří Lefka Ori, tedy v překladu Bílé hory. Pokud byste se rozhodli si sem naplánovat svůj výlet, určitě vás uchvátí vápencové masivy, které jsou dobře viditelné již z poměrně značné dálky. Právě proto dostalo pohoří takový název. Nejvyšší hora Pachnes se tyčí do výšky 2 453 m a rozhodně tak za nejvyšším bodem ostrova příliš nezaostává.

Z geografického hlediska je zajímavé, že se na Krétě nachází největší nížina celého Řecka – Mesarská nížina.

Letiště na Krétě

Hlavní město Heraklion najdeme v severovýchodní části u pobřeží Krétského moře. Nedaleko něj leží také významné mezinárodní letiště Nikos Kazantzakis. Jedná se o druhé nejrušnější letiště v celém Řecku (hned po Athénách). Jméno nese po filozofu  Nikosovi Kazantzakisovi a letadla zde přistávají již od roku 1939.

Hlavní města ostrova

Pokud byste se po hlavní dálnici ostrova vydali odsud směrem na východ, dojedete do dalších významných středisek. Za zmínku určitě stojí Ágios Nikólaos, historické město vzniklé už v době bronzové, a o něco severněji položená Elounda, známá svým luxusem a romantickým prostředím.

Jestliže se naopak rozhodnete od hlavního města vycestovat směrem na západ, určitě navštivte město Chania, jež bylo centrem až do roku 1972. Dodnes je tato lokalita známa svým frekventovaným přístavem. Jestliže se ovšem chcete v západní části ostrova zdržet déle, mezi Heraklionem a městem Chania najdete také Rethymno. Zejména pokud mezi vaše záliby patří historie, váš zrak okouzlí opevněná benátská citadela Fortezza, která byla vybudována ve druhé polovině 16. století jako obranný val proti Osmanské říši.

KZ » Řecko » Kréta » Stáhnout mapu Kréty
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *