🌅 Cestopis z Dubaje & Abu Dhabi

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY: MEGALOMANSKÁ DUBAJ A NEJBOHATŠÍ ABU DHABI

Spojené arabské emiráty se skládají ze sedmi samostatných emirátů, mezi nejznámější však patří hlavně dva – Dubaj a Abu Dhabi. Oba emiráty jsou známé pro svou megalomanii a moderní stavby a velkou oblíbenost mezi turisty ze všech zemí. A právě i my jsme si pro svou další cestovatelskou zastávku vybrali tyto dva emiráty.

5★ All Inclusive dovolená v Dubaji ⇒

Kdy cestovat do SAE?

Pro návštěvu Emirátů jsme si vybrali konec dubna, kdy je v zemi stále krásně i k cestování a nejen k odpočívání na pláži. Konkrétní zastávkou byla Dubaj, kde jsme se společností Travel Service přistáli na mezinárodním letišti. Nejjednodušším způsobem, jako se z letiště dostat, je určitě taxi.

V Dubaji nejsou taxíky tak moc drahé, proto je to pohodlnější, než se se zavazadly vláčet metrem. Nasedli jsme tedy před příletovou halou do taxíku, který měl nejmenší nástupní taxu (taxa se liší, proto je dobré se na ni zeptat ještě před nasednutím do konkrétního taxíku) a vydali jsme se k našemu ubytování.

Náš hotel

Pro pobyt jsme si vybrali relativně známý hotel Citymax Bur Dubaj, který má perfektní polohu a skvělou cenu. Tento hotel mohu určitě doporučit, je blízko centra, kousek od stanice metra a na pláž a do Dubai Mall jezdí zdarma hotelový shuttle bus. Hotel je čistý a opravdu hezký. Na střeše má krásný bazén a dech beroucí výhled na moderní centrum města, takže je to opravdu skvělá volba za výborné peníze.

Druhý den našeho cestování

Druhý den jsme se rozhodli pro trochu odpočinku na pláži. Vyrazili jsme shuttle busem, který jezdil na krásnou pláž Al Mamzar. Na pláž se platil menší „vstup“, který zaručoval úklid pláže a jejího okolí. Na pláž projdete hezky udržovaným parkem s výhledem na okolní mrakodrapy. Můžete si vybrat, jestli zvolíte pláž vpravo nebo vlevo. Pláž vlevo nabízí výhled na moderní zástavbu budov, ta vpravo výhled na širé moře a zároveň je zde vidět tyčící se Burj Khalifa.

My deky roztáhli na té vpravo a užívali si krásně klidné a čisté moře. Zpátky jsme jeli opět hotelovým autobusem okolo 15:00, který ve večerních hodin mířil k Dubai Mall. Do hotelu jsme se dostali cca za 20 minut a měli jsme dostatek času se připravit na večerní město.

Dubai Mall

Nasedli jsme do autobusu a vyrazili směrem k Dubai Mall. Už samotná jízda busem je zážitek, protože projíždíte nasvíceným městem. Autobus zastavuje přímo u hlavního vchodu Dubai Mall v garáží, odkud vyjedete eskalátorem přímo před vchod, kde parkuje spousta luxusních aut, jako je třeba Porsche nebo Lamborghini. Obchodní centrum je tak prostorné, že prakticky nemáte šanci ho projít celé najednou.

My si dali za cíl především obří akvárium, vodopády, kluziště mezi obchody a samozřejmě venkovní fontány v pozadí s Burj Khalifa, na kterou jsme se vydali těsně před západem slunce, abychom si vychutnali Dubaj za světla, ale i ve tmě. Představení fontán probíhá v pravidelných časových intervalech, takže jsme chvíli před začátkem našli místo, odkud jsme měli nejlepší výhled.

Vyhlídková terasa Burj Khalifa

Jakmile představení začalo, bylo to neuvěřitelné. Voda stříkala všude kolem a vytvářela perfektní obrazce. Celá show je skvěle nasvícená a doprovázená hudbou. Dohromady to tvoří opravdu nezapomenutelný zážitek. Stejně nezapomenutelným zážitkem je výhled z vyhlídkové terasy mrakodrapu Burj Khalifa.

Další den jsme si udělali procházku po okolí hotelu a odpoledne plánovali zajít na starý Gold Souk. Kousek od hotelu jsme objevili nádhernou místní restauraci, kde velmi dobře vaří, ceny jsou přijatelné a prostředí stylové. Restaurace se jmenuje Arabian Tea House a pokud budete v její blízkosti, určitě sem zaskočte.

Po obědě jsme zamířili k místu, odkud vyplouvají loďky abra a přes Dubai Creek se nechali převézt ke Gold a Spice Souk. Oba trhy najdete ve staré části Dubaje a dýchne na Vás úplně jiná atmosféra než v moderní části. Mě osobně trh se zlatem tolik neokouzlil, ale určitě stojí za to ho navštívit.

Zpátky se opět dostanete pomocí lodiček. U „přístavu“ loděk je spousta obchůdků se suvenýry, taková klasická tržnice.

Pohled na Burj al Arab

Následující den jsme vyzkoušeli místní městskou dopravu a metrem jsme dojeli do Dubai Marina odkud jsme použili tramvaj a dojeli na zastávku poblíž Burj al Arab – proslulého 7★ hotelu ve tvaru plachetnice. Zastávka je sice blízko, ale ne přímo u našeho cíle, takže jsme museli kousek dojít, což bylo ve 38°stupňovém horku téměř nemožné. Nicméně jsme i díky klimatizovaným autobusovým zastávkám došli až k hotelu.

Pustí Vás pouze před závoru, takže jsme si tu udělali pár fotek a vydali se na přilehlou pláž Jumeirah. Veškeré chodníky a silnice tu lemují nádherné květiny. K našemu překvapení na pláži nebylo tolik lidí, jak jsme očekávali. Moře tu je stejně jako jinde krásně čisté, klidné a teplé. Můžete si tu tedy užít skvělé koupání s výhledem na „plachetnici“ a hotel Jumeirah Beach.

Cayan Tower

Cestou nazpět do hotelu jsme si udělali zastávku v Dubai Marina. Kotví tu spousta plachetnic a celý přístav je obklopen moderními mrakodrapy. Nejzajímavější je Cayan Tower, což je zakroucená budova s luxusními apartmány. Všechny budovy svítí a celé místo působí tak nějak kouzelně, alespoň na mě. Je to podle mě nejhezčí místo v Dubaji 🙂

Výlet do Abu Dhabi

Během našeho pobytu jsme plánovali i výlety mimo Dubaj. Jedním z nich bylo určitě Abu Dhabi. Původně jsme si chtěli půjčit auto, ale byli jsme pouze dva, proto jsme zvolili jinou možnost. Taxík by byl zbytečně drahý, proto jsme na internetu hledali nabídky od různých agentur, které výlety zprostředkovávají. České agentury mají výlety většinou okolo 1.500,- KČ, my jsme si našli stránku Grupon, kde najdete spoustu různých slev a nabídek.

Krásná mešita Sheikha Zayeda

Tady jsme si našli nabídku na výlet do Abu Dhabi cca za 500,- na osobu. Řidič nás vyzvedl v hotelu, kde nás po skončení i vyložil. Řidič, což byl i náš průvodce, byl velice příjemný a jako průvodce naprosto skvělý. Cílem v Abu Dhabi byla hlavně mešita Sheikh Zayed, která se podobá Taj Mahalu. Při vstupu nám půjčili tradiční oděv, což dokreslovalo atmosféru mohutné stavby. Stavba je naprosto úchvatná. V některých částech si dokonce musíte sundat boty, ale krásný bílý mramor je neustále uklízen, takže byste ze země mohli klidně i jíst 🙂

Dále jsme se vydali k Etihad Towers, kde se točil film Rychle a zběsile. Poblíž věží stojí Emirates Palace, luxusní hotel. V Abu Dhabi také stojí za návštěvu Ferrari World, který najdete na Yas Island. Do parku se dostanete, i když si nekoupíte celkem drahý lístek. Pustí Vás do vstupní haly, kde je obchod, ve kterém můžete vidět různé části formulí nebo třeba kombinézu jezdců Formule 1. Pokud si vstupné zaplatíte, můžete se projet na nejrychlejší horské dráze.

Safari v poušti

Vzhledem k tomu, že jsme náš výlet do Emirátů pojali nejen jako poznávací, ale i odpočinkový, dalších pár dní jsme si užívali krásnou pláž, na kterou jsme opět jezdili hotelovým shuttle busem. Mimo relax jsme plánovali ještě dva výlety – pouštní safari a výlet na Hattu. Bohužel jsme si vše špatně rozplánovali a stihli jsme už pouze pouštní safari, což ale určitě stojí za to. Opět jsme si našli nabídku na grupon a sehnali tak výlet cca za 400,-/osoba. Řidič nás vyzvedl v hotelu a vyrazilo se do pouště.

Tam s námi skoro 45 minut brázdil písečné duny, kdy občas to byl opravdu adrenalin. Asi po 20 minutách jsme zastavili uprostřed pouště a mohli si vyběhnout na duny, odkud byl úchvatný výhled na okolní poušť. Po jízdě byla zastávka v beduínské vesničce, kde jsme dostali místní jídlo a pití, mohli s vyzkoušet vodní dýmku a bylo tu připraveno několik představení, jako například břišní tance nebo ohňová show.

Za tmy jsme se pomalu vydali zpět do hotelu, kde jsme vystoupili až pozdě večer. Cestou jsme si ještě prohlídli nasvícený Dubai Frame, jednu z nejnovějších atrakcí v Dubaji. Zbytek večera jsme strávili u bazénu a užívali si poslední výhled na město. Další den jsme odlétali domů.

Na letiště jsme si vzali taxi, je to asi nejjednodušší způsob. Taxík nás dovezl přímo před terminál, který je hezky přehledný, takže jsme neměli problém najít svůj gate. Travel Service a další „menší“ aerolinky (ve srovnání s Emirates) létají nově na jiný terminál. Proto, pokud neletíte s Emirates a podobnými společnostmi, pravděpodobně nenavštívíte proslulý terminál s palmami a spoustou obchodů.

Závěrem můžu říct, že ať jste v Dubaji poprvé nebo už jste tu byli, vždy město nabídne něco nového. Rozvíjí se neskutečně rychle a i proto je tu stále co vidět. Pokud jste v Emirátech ještě nebyli, určitě si sem naplánujte svoji cestu.

Fotogalerie z Dubaje + Abú Dhabí

Článek pro Vás napsala + fotky dodala Michaela R.

KZ » Spojené arabské emiráty » Dubaj » Cestopis z Dubaje & Abu Dhabi
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *