🌅 Umělé ostrovy v Dubaji

Pokud se řekne Dubaj, většině lidí se vybaví luxusní velkoměsto stojící na pustém pobřeží Perského zálivu a pravděpodobně také některý z umělých ostrovů, díky kterým zde ohromili celý svět.

5★ All Inclusive dovolená v Dubaji ⇒

Tyto umělé ostrovy se začaly v Dubaji stavět již začátku tohoto století, zejména kvůli rozšíření pobřežního území města a také k vytvoření luxusních parcel s domy, které se následně prodávali zámožným zájemcům.

Palm Islands (Palmové ostrovy)

Nejdříve tak začaly vznikat tzv. Palmové ostrovy, které jsou tvořeny ostrovy Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira. Nejedná se přímo o památku, ale spíše o výkvět moderny.

Jako první byl dostavěn v roce 2005 ostrov Palm Jumeirah, který byl vytvořen za neuvěřitelné 4 roky. Nejznámější stavbou na samotném ostrově je monumentální a pohádková stavba hotelu Atlantis. Můžeme zde však najít celou řadu dalších hotelů, rezidencí k pronájmu či jiných, zpravidla soukromých, staveb. Na tento ostrov vás dokonce dopraví místní MHD, konkrétně vlak.

Palmový ostrov: Jebel Ali

Za velice krátkou dobu od výstavby Palm Jumeirah byla zahájena stavba ostrova Palm Jebel Ali, který je v podstatě větším dvojčetem prvního ostrova. Jeho stavba započala v roce 2002 a ostrov, jako takový, je v podstatě dokončen, nicméně se na něm do dnešního dne nic nenachází.

Tento stav zapříčinila světová finanční krize, ale i splasknutí bubliny v oblasti nemovitostí, jejichž cena byla v Dubaji velice nadnesená. Jeho dokončení je tak otázkou budoucnosti, nicméně se na něm stále pracuje.

Posledním „Palmovým“ ostrovem pak budiž ostrov Palm Deira. Tento vskutku gigantický projekt se však – stejně jako jeho menší bratříček Palm Jebel Ali potýká s vleklou finanční krizí, takže též není stále dokončen.

The World (Souostroví Svět)

Dalším ze světoznámých umělých ostrovů v Dubaji je souostroví zvané Svět (The World nebo také World Islands). Tyto ostrovy, kterých mělo být přibližně 300, měly představovat jednotlivé státy světa a svým uspořádáním připomínat de facto světové kontinenty.

Jednotlivé ostrovy pak měly být nabídnuty bohatým zájemcům, kteří zde mohli mít své soukromé zázemí s luxusním bydlením. Finanční krize se však nevyhnula ani tomuto megalomanskému projektu, a tak je dodnes většina ostrovů neobydlených a hrozí, že se za čas propadnou zpět do mořských hlubin.

The Universe (Souostroví Vesmír)

Zdálo by se tedy, že se investoři v Dubaji z předchozích nezdarů poučí, nicméně opak je pravdou. V současné době je totiž v plánu stavba souostroví Vesmír (The Universe). Toto souostroví má připomínat jak naši Sluneční soustavu, tak Mléčnou dráhu, ve které se nachází.

Zaujímat bude plochu o rozloze neuvěřitelných 30 km². Její výstavba však ještě nezapočala a je s ní počítáno do budoucna.

Umělé ostrovy na mapě

Všechny úmělé ostrovy v Dubaji

KZ » Spojené arabské emiráty » Dubaj » Umělé ostrovy v Dubaji
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *