🌅 Svátek 1. ledna – Nový rok

Nový rok je svátkem a zároveň oslavou příchodu nového roku. Po bujarém silvestrovském večírku je tento den často velmi poklidný. Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře připadá na 1. ledna. Před Novým rokem si lidé posílají blahopřejné novoročenky s přáním všeho nejlepšího do Nového roku. Lidé si často dávají předsevzetí, protože pomyslně něco končí a něco začíná. S Novým rokem je spojena řada tradic, oslav i nadějí.

Je Silvestr státním svátkem?

31. prosinec na Silvestra není státním svátkem! Častý omyl mnoha lidí. 1. ledna je zcela výjimečný den neboť se jedná o státní svátek, kdy si máme připomenout vznik samostatné České republiky a současně je se řadí mezi ostatní svátky. Jedná se tedy o den pracovního klidu.

Jak to bylo na Silvestra dříve?

Nový rok nebyl vždy spojován s oslavami a zvyky. Slavný Silvestr, jak jej známe dnes, získal na svém významu teprve v průběhu 16. století. Ve většině křesťanských zemí stanovil gregoriánský kalendář počátek nového roku právě na 1. ledna. Poslední prosincový den je zasvěcen památce papeže Silvestra I.

Lidé už tehdy tento den považovali za „magický“. Navštěvovali kostel, děkovali za krásné prožití uplynulého roku a vzájemně si přáli to nejlepší do Nového roku. Bujaré silvestrovské oslavy však přišly na řadu teprve s ekonomickým rozvojem v 19. století. Lidé byli bohatší, měli více příležitostí a možností, jak slavit. Silvestr, tedy noc před Novým rokem se stal symbolem bujarých oslav a veselí. Na stole nechyběly pochutiny a dobré nápoje. Na vesnicích přetrvávaly některé zvyky, jako například chození „ometaček“, tedy chudých žen, které chodily po staveních a symbolicky ometaly plotnu.

Oblíbeným zvykem bylo jíst o půlnoci ovar s křenem a jablka pro štěstí. Historici uvádějí, že nejbujařejší oslavy se konaly vždy na přelomu tisíciletí, což jsme mohli ostatně zažít před patnácti lety.

Největší „mejdan“ roku

Jistě se všichni shodneme na tom, že silvestrovské oslavy spojené s příchodem Nového roku patří mezi největší oslavy z celého roku, kterých se účastní prakticky celý národ. Silvestra slaví každý po svém, lidé se scházejí, popíjí a dávají si dobré jídlo. Jde především o to se pobavit, zasmát a rozloučit se s předchozím rokem.

Přesně o půlnoci přichází na řadu přípitek a všude začínají lítat rachejtle. Lidí vycházejí ze svých domovů a všichni společně vítají Nový rok. Slaví se obvykle do časných ranních hodin. Pokračovat na státní svátek

Novoroční tradice

Jaké jsou hlavní novoroční tradice? Je jich opravdu mnoho. Zdaleka ne každý je dodržuje. 1. ledna je státní svátek a většina lidí dlouho vyspává z předchozích oslav. Oblíbené rčení „jak na Nový rok, tak po celý rok“, zná snad každý. Královnou našeho novoročního menu se stává zdánlivě chudé jídlo – čočka na kyselo. Její požití symbolizuje hojnost v Novém roce. Další státní svátek je až 8. května.

KZ » Státní svátky » Svátek 1. ledna – Nový rok
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *