🌅 Svátek 25. prosinec – Boží hod vánoční

Vánoce pro většinu z nás začínají nadělováním dárků tzv. na Ježíška. Ale podle kalendáře je 1. svátkem vánočním 25. 12. –  Boží hod (odtud výraz hodbóžové/sváteční šaty), je dnem narozením Páně (tím také začíná „náš letopočet“) a to si křesťané připomínají stavěním betlémů/jesliček.

Název svátku není odvozen od házení, ale hodování, na sváteční stůl v Čechách ten den patří obvykle knedlíky, zelí a kachna nebo husa. V řadě zemí děti dostávají dárky právě tento den ráno. V Čechách kdysi byl tento den počátkem kalendářního roku (do 15. stol.).

Tento den byl v ČR původně tzv. ostatním dnem pracovního klidu a až od r. 2000 je také tzv. ostatním svátkem. V tento den je skutečný klid i v obchodech, je zavřeno, jsou ale také zavřena česká velvyslanectví a konzuláty.

Příjemné je, že již pár dní slavíme slunovrat, prodlužují se dny. Děti nemusí do školy, hrají si s dárky, které našly pod stromečkem, a navštěvují se členové rodiny i přátelé. Podle pověry bychom neměli věšet prádlo, zametat nebo stlát postele…To není zas tak těžké, něco pro své štěstí prostě nedělat…Neměli bychom tyto svátky v podstatě znesvětit prací, ale rozjímat a věnovat se rodinnému krbu.

KZ » Státní svátky » Svátek 25. prosinec – Boží hod vánoční
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *