🌅 Svátek: 6. červenec

Den upálení mistra Jana Husa je státní svátek, který je u nás velice populární. Ne však kvůli jeho samotné podstatě, ale zejména proto, že se slaví začátkem července, čehož mnozí využívají k tomu, že si svátek propojí s volnem v práci a získají kupříkladu prodloužený víkend, který mohou následně využít k letním radovánkám. Původní význam svátku je tak často velice opomíjen. V tomto článku vás krátce seznámíme s tím, proč se svátek vlastně slaví a také s jeho stručnou historií.

V roce 2020 připadá státní svátek 6. červenec na pátek!

Co se vlastně stalo?

Tento příběh jistě každý zná ještě ze školních lavic. Velice stručně řečeno – Jan Hus byl středověkým knězem a kazatelem, přičemž se snažil o reformu tehdejší církve. Jeho vzorem a inspirací mu byl John Wycliffe (Jan Viklef). Hus církvi vyčítal zejména „obchodování“ s odpustky, rozpustilý život jejích představitelů a znepřístupnění pravdy obyčejným lidem. Tím si samozřejmě proti sobě církev poštval, což vedlo k mnoha negativním událostem, které vyvrcholily na Kostnickému koncilu. Sem byl Jan Hus pozván, aby uhájil své názory, nicméně nakonec byl 6. července 1415, poblíž hradu Gottlieben, upálen na hranici jako kacíř.

Stručná historie svátku

Ač se to může zdát neuvěřitelné, poprvé se vzpomínka na mistra Jana Husa slavila již v roce 1416, tedy pouhý rok od jeho smrti. Nesla se však v revolucionářském duchu, neboť katoličtí panovníci a zejména pak církev měla Jana Husa stále za kacíře a toto lidové oslavování nenesla v přílišné libosti. První snahy o uzákonění svátku se pak datují již do roku 1524, nicméně až do začátku 20. století si tento svátek oporu v zákoně nenašel. Snahy o uzákonění 6. července jako státního svátku se začaly objevovat již na konci 19. století, přičemž byly vyslyšeny až s platností zákona č. 65 z roku 1925, ve kterém byl 6. červenec poprvé uveden jako státní svátek. Oficiálně se tak u nás tento svátek slaví již po 91 let.

Jak se svátek slaví?

Přestože se jedná o jeden ze státních svátků, jeho slavení není v našich končinách v současné době nikterak velkolepé. Význam Jana Husa v očích českého národa pomalu klesá. Na začátku 20. století byl považován za jednu z nejdůležitějších osobností českých dějin, avšak po pouhém století jeho význam razantně poklesl – v roce 2005 skončil Jan Hus v anketě Největší Čech až na sedmém místě. Od toho se též odvíjí slavení svátku, které většinou spočívá v položení květin u jeho památníků (nejznámější je Husův pomník na Staroměstském náměstí). Výjimku však přinesl loňský rok, který byl 600. výročím jeho upálení – napříč republikou tak proběhly nejrůznější vzpomínkové akce a přednášky o jeho životě. Pokud byste však měli zájem o oslavu tohoto dne i letos, zajeďte do Husince u Prachatic, který je Husovým rodištěm. Zde se každoročně konají oslavy tohoto českého velikána, které trvají obvykle 3 dny a jsou velkolepě zakončeny právě 6. červencem.

KZ » Státní svátky » Svátek: 6. červenec
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *