🌅 Státní svátky Anglie: Kdy se slaví ve Velké Británii?

Jaké státní svátky a tradice se slaví v Anglii? A kdy se co slaví po celé Velké Británii? Anglické tradice a data svátků po jednotlivých měsících najdete níže.

V Anglii a Walesu slaví celkem 8 státních svátků, kterým se říká public a bank holidays. Ve Skotsku je státem uznávaných svátků devět a v Severním Irsku dokonce deset. Svátky, které nesou název bank holidays proto, že v tyto dny jsou zavřené všechny banky a naprostá většina ostatních institucí.

Velkou výhodou oproti ČR je skutečnost, že připadne-li svátek na víkend, je vyhlášen náhradní den volna (nejčastěji pátek nebo pondělí). Ve Velké Británii je možné vyhlásit také mimořádný den volna, například k příležitosti mimořádné události. Pojďme si vyjmenovat nejdůležitější svátky Velké Británie.

Svátky v lednu

Hned první lednový den slaví ve Velké Británii Nový rok, stejně, jako je tomu po celém světě. 4. ledna se slaví Den po novém roce pouze ve Skotsku.

Svátky v únoru

Každý rok 14. února slaví Anglie i mnoho ostatních států svátek svatého Valentýna. V tento den se celá Anglie zaplaví červenou barvou, která představuje zamilovanost a lásku. Zamilovaní lidé si dávají drobné dárky a takzvané „valentýnky“, tedy dopisy s vyznáním lásky.

Svátky v březnu

17. března ve Velké Británii slaví svátek Svatého Patrika. Lidé vycházejí do ulic, tančí a baví se. Svatý Patrik působil jako starověký křesťanský duchovní v 5. století v Irsku. Byl to právě on, kdo přivedl do Irska křesťanství. Den Svatého Patrika se slaví v Irsku, ve Velké Británii, ale také v Austrálii, na Novém Zélandu i v Severní Americe.

Svátky v dubnu

V dubnu slaví ve Velké Británii takzvaný Good Friday (Velký pátek). Tento den je pohyblivý a připadá vždy na první pátek před Velikonoční pondělí. V tento den byl údajně ukřižován Ježíš. V Anglii se pečeou hot cross buns a nejvíce posvátný je tento den pro Iry. Následuje Velikonoční pondělí, které také patří mezi státní svátky stejně, jako u nás.

Angličané také oslavují svátek svatého Jiří, který zde připadá na den 23. dubna a šlo o anglického patrona.

Svátky v květnu

První květnový den připadá na svátek práce, obdobně jako je tomu v ČR. V tento den se slaví konce zimní sezóny. Lidé v tento den zdobí své domy, časté jsou také demonstrace a oslavy jara.

Svátky v červnu

Měsíc červen je plný oslav a akcí. Právě v červnu slaví královna Alžběta své narozeniny, a to i přesto, že se narodila v dubnu. Kvůli pěknému počasí přesunula oslavu svých narozenin právě na červen. Soukromé oslavy se konají ve Windsoru.

Druhá sobota v červnu probíhá ve znamení Trooping the Colour – tedy přehlídka královských vojsk. Tato přehlídka má svou pevnou tradici od roku 1820.

Svátky v červenci a srpnu

12. července se slaví takzvaný Den Oranžistů. Tento svátek oslavují zejména Irové a oslavy probíhají po celé zemi. V srpnu se koná oblíbený karneval v Notting Hilllu, který je skutečně velkolepý a oslavy trvají po celý víkend.

Svátky v říjnu

Velmi oblíbeným anglickým svátkem je Halloween, který se slaví v předvečer všech svatých a připadá na 31. října. Tento svátek vznikl z keltského svátku, kterému se říká Samhain. Jde o takzvaný anglosaský lidový svátek. Halloween se slaví v posledních letech také u nás, typické jsou dýně, strašidla, pavouci, duchové, kočky.

Svátky v listopadu

5. listopadu se po celé Anglii na obloze objevuje mnoho ohňostrojů, které symbolizují nepovedené podpálení parlamentu.

Svátky v prosinci

Prosinec je zasvěcen vánočním svátkům, stejně jako je tomu u nás. Vánoce připadají na 24. a 25. prosinec. 26. prosince se slaví takzvaný Boxing Day a 31. prosince je ve znamení Silvestra.

KZ » Státní svátky » Státní svátky Anglie: Kdy se slaví ve Velké Británii?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *