🌅 Státní svátky Francie 2024

Jaké státní svátky se slaví ve Francii na rozdíl od České republiky? Státní svátky ve Francii se většinou shodují s ostatními zeměmi v Evropě. Některé svátky však mají samostatně, zejména ty, které se týkají francouzské státnosti. Pokud se do Francie vydáte v době některých svátků, pak vězte, že Francouzi tyto sváteční dny pojímají skutečně velkolepě.

Francouzský kalendář čítá dohromady jedenáct oficiálních státních svátků, z nichž některé jsou pouze civilní a některé mají náboženský původ. Shrňme si zde nejprve všechny státní svátky, v závorce jsou uvedeny ty svátky, které máme společně.

Seznam všech státních svátků

První státní svátek v roce

Oslavy Nového roku připadají standardně na 1. leden. Zejména v hlavním městě v Paříži jsou bujaré oslavy, nezapomenutelnou silvestrovskou noc můžete strávit v místech, jako je například bulvár Chaps–Elysées, na Martových polích hned u Eiffelovy věže nebo na náměstí Bastily.

Vánoce jako u nás

Dalším významným svátkem je Velikonoční pondělí, které se slaví stejně, jako u nás. Oslavy Velikonoc jsou věnovány zejména dětem, které hledají vajíčka ukrytá v zahradách a parcích. Zajímavý velikonoční program nabízí také pařížský Disneyland. Protože Velikonoce jsou především nábožensky založené svátky, v kostelích a katedrálách se konají velmi působivé mše.

Květnové svátky

Svátek práce

První květnový den je zasvěcen svátku práce. Stejně jako u nás se zde konají četné demonstrace, ale zároveň nechybí romantika v podobě polibku, ovšem nikoliv pod rozkvetlým stromem, ale opojnou konvalinkou.

Den vítězství

Den vítězství slaví Francouzi 8. května. Pro tento den jsou typické slavnostní upomínkové akce a průvody. Prezident republiky pokládá květiny na hrob neznámého vojína, který se nachází symbolicky pod Vítězným obloukem. Zajímavostí je, že většina památek je v tento den turistům otevřena.

Státní svátek, který neznáme

39 dní po Velikonocích se oslavuje Nanebevstoupení Páně. Jde o svátek, který se například v ČR neslaví, avšak ve Francii je tento den státním svátkem a většina obchodů a památek mají zavřeno.

Počátek Velké francouzské revoluce

Velmi oblíbeným svátkem, kvůli kterému míří do Francie mnoho turistů, jsou oslavy 14. července. Francouzi si připomínají výročí počátku Velké francouzské revoluce a pád slavné pevnosti Bastily. Spatřit zde můžete velkolepí hasičské a vojenské defilé, přehlídku letadel a helikoptér.

Státní svátek Panny Marie

Pannu Marii – patronku Francie si Francouzi připomínají 15. srpna. Tento den však nebýval vždy státním svátkem, stanovil jej až Napoleon Bonaparte, aby mohl slavit své narozeniny, které připadají právě na 15. srpen.

Svátek všech Svatých

Svátek všech Svatých se slaví 1. listopadu, stejně jako u nás „dušičky“. Ačkoliv v ČR je považován tento den za významný, ve Francii je státním svátkem.

Konec první světové války

11. listopadu oslavují Francouzi konec první světové války. Na mnoha veřejných místech můžete spatřit typickou francouzskou trikolóru a samozřejmostí je také položení květin k hrobu neznámého vojína francouzským prezidentem a následuje vojenská přehlídka.

Poslední svátek v roce 25. 12.

Adventní období v Paříži je skutečně jedinečné. Na druhou stranu se připravte na prodírání se davem turistů, kterých je zde kolem Vánoc skutečně požehnaně. Důležitým dnem je 25. prosinec, který je zároveň státním svátkem.

Kdy se ve Francii konají Velikonoce?

Každoročně pohyblivé datum Velikonoc je podobně jako u nás i ve Francii každý rok jiné. Letos připadá pondělí na 13. dubna.

Které státní svátky mají pouze ve Francii?

Jde především o 14. červenec, kdy se zde slaví pád Bastily. Jde o nejvíce velkolepé svátky v celé zemi, které doprovází velké státní oslavy.

Jaké státní svátky se slaví ve Francii v listopadu?

1. listopadu jde ve Francii o svátek všech svatých a 11. listopadu pak svátek Příměří.

Svátní svátky Francie kdy se co slaví ve Francii
KZ » Státní svátky » Státní svátky Francie 2024
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *