🌅 Státní svátky Rusko

Kdy se konají státní svátky v Rusku? Jaké ruské tradice se drží a jaký se sovětský státní svátek? Den Ruska, Den obránců vlasti atd. Rusko slaví méně státních svátků, nežli je tomu u nás. Velkou výhodou je však skutečnost, že pokud státní svátek připadne na víkend, pátky nebo pondělky bývají volné.

Lidé tak nepřijdou o volný pracovní den. Dokonce se hýbe s volnými dny v týdnu. Například státní svátek je v úterý, automaticky je volno i v pondělí a naopak další sobotu se jde do práce. Rusové si to zkrátka umí zařídit. Státních svátků mají dohromady sedm.

Nový rok aneb příchod Děda Mráze

Stejně jako u nás a prakticky ve všech zemích po celém světě, slaví v Rusku prvního ledna státní svátek. Ruské novoroční tradice se však více podobají Vánocům v západních zemích. Rusové zdobí novoroční strom, dávají si dárky a místo Santa Clause a Ježíška zde chodí Děd Mráz, kterého si dobře pamatujeme z dnes již kultovní ruské pohádky Mrazík.

Pravoslavné Vánoce připadají na 7. ledna, a to z toho důvodu, že ruské pravoslavné kostely se řídí juliánským kalendářem. Pravoslavné svátky jsou proto posunuty o celých 13 dní oproti katolickým.

Hlavní křesťanské svátky

Dva hlavní křesťanské svátky nesou názvy Paskha neboli Velikonoce a Troitsa (svátek sv. Trojice). Oba tyto svátky jsou pohyblivé a připadají vždy na neděli. Pro ruské věřící patří Velikonoce k nejdůležitějším svátkům v roce. Symbolizují nový život, znovuzrození. Předchází jim půst, který trvá sedm týdnů, ten však je dnes dodržovaný již zcela výjimečně. Velikonoce se v Rusku slaví po celý týden a vrcholí Velikonoční nedělí. Na Bílou sobotu probíhají bohoslužby, lidé se v průběhu celého týdne schází, dávají si drobné dárky a pečou se mazance.

Velikonoční pondělí v roce 2024 bude 1. dubna.

Slavnost Nejsvětější Trojice připadá podle západního liturgického kalendáře na první neděli po Letnicích.

Svátek na počest ruských mužů

Dalším významným svátkem, který se v Rusku rok co rok oslavuje 23. února. V tento den Rusové vzdávají hold svým mužům, zejména těm, kteří slouží v Armádě.

Mezinárodní den žen – den pracovního klidu v Rusku

Takzvané MDŽ (8. březen) se dodržuje také v Rusku a na rozdíl od nás jej považují nejen za svátek připomenutí významnosti žen, ale především za den pracovního klidu. My v tento den chodíme do práce, ale v Rusku mají z práce volno.

Svátek práce – svátek práce/jara

Tento svátek je stejný jako u nás a slaví se 1. května. Rusové jej nazývají nejen Svátkem práce, ale také svátkem jara. Ruští odboráři, komunisté i nacionalisté vychází do ulic, aby oslavili tento významný svátek. Časté jsou také manifestace, které ochromí dopravu.

Den vítězství – oslavy vítězství nad nacisty

Druhým nejpopulárnějším svátkem v Rusku je Den vítězství. Rusové si připomínají vítězství nad nacistickým Německem ve 2. světové válce. Tento svátek připadá na 9. května.

Den Ruska – 12. června

Jde o nejmladší ruský svátek, který se slaví 12. června. Většina Rusů považuje tento svátek za symbol národní jednoty. Více podobné než ruské státní svátky jsou nám v České republice podobné oslavy například ve Francii.

Kdy se slavíNázev svátku
1. – 5. lednaNovoroční svátky
7. lednaOrtodoxní vánoce
23. únoraDen obrany vlasti
8. březnaMDŽ – Mezinárodní den žen
30. dubnaNáhradní volno k zítřejšímu svátku (nahrazeno pracovní sobotou)
1. květnaSvátek práce
9 květnaDen vítězství (nad fašizmem v roce 1945, 9. květen vybrán jako následující den poté, co se Němci vzdali Sovětům a spojencům v Berlíně.
11. červnaVolno k zítřejšímu svátku
12. červnaNárodní den
4. listopaduDen jednoty (osvobození Mosky od polských vojsk, 1612)
5. listopaduDen jednoty (volno, protože svátek vyšel na neděli)
Jaké státní svátky jsou pouze v Rusku?

9. března je náhradní volno za MDŽ. 30. dubna je volno za svátek jara a práce a konečně 11. června je volno za Den Ruska.

Jaké státní svátky se v Rusku slaví v květnu?

Měsíc květen začíná 1. a 2. května Svátkem jara a práce. Dále pak 9. května se slaví takzvaný Den vítězství, který je velmi populární.

Kdy se v Rusku slaví Vánoce?

31. prosince je také v Rusku oslava Nového roku. Ihned po oslavách Nového roku se v Rusku začínají slavit vánoční svátky, které 24. prosince Rusové vůbec neslaví.

KZ » Státní svátky » Státní svátky Rusko
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *