🌅 Den svatého Valentýna

14. února se každý rok opakuje svátek všech Valentýnů, Valentínu a Valentín (celkem je v ČR takto pojmenovaných 560 mužů a žen), který je současně spojen i s oslavou kněze Svatého Valentina, který přibližně kolem roku 270 zemřel jako mučedník. Souvislosti jeho života a úmrtí nejsou pro tento svátek příliš důležité. Důležité je, že původem latinské jméno tohoto kněze, který byl později prohlášen za svatého, pojmenovalo i Svátek svatého Valentýna.

Spojitost mezi ním a dnem všech zamilovaných je ta, že v době kdy byl římským císařem zakázán sňatek jeho vojáků, kněz Valentín tajně oddával a stal se tak synonymem pro lásku. 🙂 Poznámka: jeden z papežů, který tuto funkci zastával v letech…. nesl křestní jméno právě Valentín.

Tradice Dne svatého Valentýna

Všeobecně známé jsou oslavy tohoto dne v anglosaských zemích jako je USA, Anglie, Německo apod. Jelikož se jedná o svátek lásky a zamilovanosti je svatý Valentýn zasvěcen všem párům a lásce jako takové. Symbolem Valentýna je srdce jako takové na mnoho způsobů, dále pak růže, červená barva a okrajově i květiny či sladké cukroví (obvykle také v červených barvách). Milenci, páry i manželé si obvykle dávají romantické dárečky, dávají růže, líbají se, drží za ruce a chodí spolu na romantická místa (Petřín, Vyšehrad či hezké restaurace)

Komerční svátek?!

Stále častěji je tento svátek velmi negativně označován jako komerční. Důvodem je častá propagace všech různých obchodních řetězců, malých obchůdků i médií, ale nejen to… K různým speciálním akcím tento den využívají také restaurace či hrady, zámky a další nevšední místa. Tyto subjekty si na svatém Valentýnu přiživují svůj marketing a prodávají více či méně kvalitní výrobky, které mají zapůsobit na romantiky, kteří tak podlehnou a zakoupí tyto věci svým milým.

Naše doporučení

Náš názor je jednoznačný – nenechte si zamilovaný 14. únor otrávit negativními lidmí, kteří na něj nadávají. Každá záminka pro speciální výlet, večeři či procházku se svými milovanými je vítaná a není důvod to bojkotovat. Nikdo Vás nenutí nakupovat hromadu nesmyslů, bohatě postačí udělat doma hezkou večeři při svíčkách a darovat svému protějšku růži. Užijte si svátek zamilovaných… ostatně koná se jen jedno do roku!

PS: u nás v České republice máme ještě jeden podobný svátek a to 1. květen Svátek zamilovaných

KZ » Státní svátky » Den svatého Valentýna
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *