🌅 Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí slaví kromě takřka celé Evropy i Austrálie, jižní a střední části Afrického kontinentu i Kanada. Stručně řečeno se jedná o připomenutí a oslavu Kristova zmrtvýchvstání – bezesporu jedním z nejdůležitějších okamžiků v rámci křesťanské historie.

Dnes je pro nás tento den významný nejen svou symbolikou, ale také tím že se jedná o den pracovního volna – o Velikonočním pondělí nemusíme do práce.

Kdy jsou Velikonoce 2018?

U tohoto svátku v kategorii Ostatní svátky nelze přesně určit jednotný den, v zásadě může Velikonoční pondělí připadnou na jakýkoliv den v období mezi 22. březnem a 25. dubnem.

V roce 2018 je Velikonoční pondělí, tedy den pracovního volna, 2. dubna!

Rozdílné tradice

Pro nejvíce křesťanskou zemi v Evropě – Polsko – jde o nejdůležitější církevní svátek s kterým se pojí celá řada zvyklostí. Velikonočním pondělím je například zakončen 40 dní dlouho trvající půst. U nás či na Slovensku se pro většinu obyvatel stává volné pondělí především dnem odpočinku a pro děti chvíli, kdy chodí s pomlázkou pro výslužky.

Například na Filipínách, kde se majoritní populace hlásí ke křesťanské víře a víře v Ježíše Krista, si velikonoční tradici přizpůsobili své místní kultuře. Možná jste zahlédli fotografie z města nedaleko Manily, kde se mnoho mužů bičuje do krve a svou strastiplnou pouť zakončí doslova přikováním na kříž, jako potvrzení své víry. Tento místní jev každoročně přiláká tisíce turistů, Vatikán tuto tradici odsoudil jako barbarskou.

Hlavní symbol Vánoc – pomlázka

Tato šlehací pomůcka je upletena z 8-10 vrbových větívek, který mají obvykle chlapci (nebo i malá děvčata) jako pomůcku při prosbu o pomlásku. Vrbové proutky mají být ohebné a ideálně z mladé vrby, smyslem šlehání nemají být modřiny, ale předání ohebnosti a svěžesti vrbových proutků, děvčatům.

Mé vzpomínky na Velikonoce

Osobně ve mě Velikonoce vzbuzují krásné dětské zážitky na vesnici, kdy jsme se sestrou a několika kamarády obcházeli jedno stavení za druhém a koledovali jak o závod. Obvykle jsme dostali dobroty v podobě čokoládiček, malovaných vajíček či ovoce. Výjimečně jsme se radovali i z nějaké té koruny.

Obvykle stačilo přeříkat jednu dvě básničky a zamávat pomlázkou. 🙂 Současně si pamatuji, že obvykle bylo na Velikonoční pondělí pěkné ráno se sluníčkem, které příjemně hřálo ačkoliv ve stínu byl skoro mrazík. I když mám pocit, že jsme tento křesťanský svátek slavili velmi, tak je třeba si uvědomit sílu této tradice například na Moravě a ve Slezku.

KZ » Státní svátky » Velikonoční pondělí
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *