Zaujal vás některý z našich článků o Maďarsku a přemýšlíte, že byste se sem vydali, ale nemůžete se rozhodnout, jestli tak učiníte automobilem či dáte přednost jinému způsobu dopravy? Rozhodli jsme se pro vás připravit přehled jednotlivých způsobů cestování a to právě do Maďarska.
Termály Maďarsko: 4★ All Inclusive – 4.240 Kč ⇒
Obsah
Vlastním automobilem
Pokud vlastníte automobil, pravděpodobně dáte přednost tomuto typu cestování. Je samozřejmě nejjednodušší a na místě jste poté taktéž mobilní. Nevýhodou potom je starost o automobil na místě, zejména problémy s parkováním či nutnost řešit opravu vozidla při nějakém technickém problému.
Dálnice a dálniční poplatky
Při cestě do Maďarska samozřejmě záleží, odkud jste. Jako výchozí bod pro všechny cestovatele z ČR však zřejmě bude dálnice D2, po které se dostanete na slovenské území. Cestovatelé z Čech pak budou muset absolvovat únavnou cestu po „oblíbené“ dálnici D1.
Jako nejvhodnější a nejrychlejší varianta cesty přes slovenské území je navázání z české D2 na tu slovenskou. Nutností však bude zakoupení slovenské dálniční známky, jejíž cena pro automobily do 3,5 tuny je 10€ (cca 270 Kč).
Měsíční známky
V případě, že v Maďarsku zdržíte dobu delší, vyplatí se zakoupení měsíční známky, která vás vyjde na 14€ (cca 380 Kč). Dálniční známku je nutné mít nalepenou již při vjezdu na Slovensko a zakoupíte ji obvykle na některé z benzínových pump, poblíž hranic. Po tomto, zhruba 90 kilometrovém dálničním úseku, se ocitnete již v Maďarsku, na dálnici M1.
Odsud se pak dostanete až ke své cílové destinaci. Také maďarské dálnice jsou ovšem zpoplatněné a za týdenní známku (jejíž faktická platnost je ale 9 dní) pro automobil do 3,5 tuny zaplatíte 2 975 HUF (cca 260 Kč), za měsíční 4 780 HUF (cca 415 Kč).
Je logické, že se vyplatí mít plně obsazený automobil. Fiktivní cesta z Prahy do Budapešti a zpět vás při průměrné spotřebě automobilu 8 litrů / 100 kilometrů vyjde na přibližně 3 000 Kč (2 500 Kč pohonné hmoty, 270 Kč slovenská dálniční známka, 260 Kč maďarská dálniční známka, českou dálniční známku počítat nebudeme). Při obsazenosti automobilu čtyřmi osobami vás tak zpáteční cesta vyjde na nějakých 750 Kč a jednu cestu urazíte za nějakých 6-7 hodin.
Vlakem
Pokud jste romantičtěji založení jedinci a máte raději bezstarostné cestování vlakem, pak vězte, že vás naše fiktivní cesta (opět z Prahy do Budapešti) vyjde na cenu okolo 500 Kč za jednu cestu. Zpáteční jízdenka pak stojí přibližně 1 000 Kč. Tuto cestu urazíte za přibližně stejnou dobu, jako s automobilem, tzn. přibližně za 7 hodin a nebudete muset nikde přesedat.
Autobusem (jako vlakem)
V oblasti autobusové přepravy vládne velká konkurence a tak je téměř jedno, s kterým konkrétním dopravcem budete cestovat. My však máme nejlepší zkušenosti s komfortními autobusy Student Agency, se kterými vás bude jednosměrná cesta stát stejně, jako v případě vlaku, a to 500 Kč.
Zpáteční jízdenka stojí opět dvojnásobek. Žluté autobusy jezdí z Prahy do Budapešti 5-6x za den a tuto cestu urazí obvykle za necelých 8 hodin.
Letecky
Na závěr si povíme něco o způsobu cestování pro fajnšmekry, kteří se na vzdálenosti větší, než 500 km zásadně po zemi nedopravují. Ceny za letecké spojení Praha – Budapešť ovšem začínají na částce okolo 4 000 Kč, takže se tento druh cestování velice prodraží.
Navíc v případě různých kombinací dat můžou letenky vystoupat na 8-10 tisíc Kč, někdy ale ještě o hodně víc. Pokud vás však ani toto neodradilo a stojíte si za cestováním leteckou cestou, pak vězte, že vás od Prahy dělí Budapešť pouze nějakou hodinu a dvacet minut.