🌅 Metro v Singapuru

Metro v Singapuru se zkráceně nazývá SMRT (Super Mass Rapid Transit) a je nejčastěji využívaným druhem městské hromadné dopravy po Singapuru. Každý den se zde pomocí něho přepraví přes 2 miliony cestujících. Na nápisech můžete vidět název train (překlad „vlak), souprava ovšem jede většinu doby pod zemí a proto zde budeme dále používat termín metro.

Nejlevnější ubytování v Singapuru ⇒

Pro české cestovatele může znít uvítací fráze „Welcome on board SMRT“ při vstupu do vozů metra poněkud komicky. Nenechte se ovšem odradit a vychutnejte si komfortní jízdu v prostorných a klimatizovaných vozech místního metra.

Stanice i soupravy jsou přehlídkou toho nejmodernějšího co městská hromadná doprava na celém světě nabízí. Ať už jsou to prosklené stěny stanice, které znemožňují pád do kolejí (ať už úmyslný či náhodný) nebo například znaky na podlaze naznačující kde mají cestující stát při výstupu a nástupu. Pořádek a kvalitní údržba vytváří opravdu příjemné prostředí kam se budete těšit.

Ceny jízdného

Při jízdě z Changi Airport do centra je nutné přestoupit ve stanici Tanah Merah (přestup probíhá v jedné úrovni jen několik metrů).

Mapa metra online

Na oficiální adrese >> SMRT.COM.SG << naleznete kromě kompletní mapy všech linek metra v Singapuru také online kalkulátor. Ten Vám vypočte cenu jízdného ze stanice A do stanice B.

Nejdůležitější zastávky

K nejdůležitější stanicím v Singapuru patří rozhodně Changi Airport, odkud budete s jistotou vyjíždět. Dále pak rozhodně Marina Bay, kde je kromě hlavní „atrakce“ Marina Bay Sands, také park s light show Gardens By The Bay. Další zastávkou je HarbourFront, odkud se přestupuje na Sentosa Express, který Vás odveze na uměle vytvořený ostrov plný zábavy – Sentosa.

Poslední stanicí, kterou je vhodné doporučit je Raffles Place. Při výstupu se ocitnete přímo v finančním centru Singapuru a ihned u nejvyššího mrakodrapu OUB, kde se nachází gallerie a bar 1-Altitude.

Jízda v Singapurském metru

Pro vstup i výstup z prostoru metra je zapotřebí mít dobitou kartu na konkrétní úsek, to je kontrolováno jak u vstupních tak výstupních turniketů. Pokud byste kartu v průběhu jízdy ztratili (můj případ), bude Vám při výstupu naúčtována částka podle stanice z které jste vyjížděli.

* Jízdní kartu je možno použít 6x, přičemž napoprvé stojí 10c její samotná koupě. Těchto 10c Vám bude po třetí jízdě vráceno ve formě slevy na daný úsek. Poslední tedy šestá jízda je také zlevněna o 10c. Pro sedmý vstup do metra je již nutné zakoupit novou kartu.

Na každém kroku je zde vidět striktní dodržování daných pravidel. Drobnosti jako je například řazení lidí ve frontách (po dvojicích těsně na sebe, aby byl nástup co nejvíce efektivní) zapůsobí na každého kdo má rád řád a pořádek.

Fotogalerie

KZ » Singapur » Metro v Singapuru
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

  • Zdeňka Rubášová 13. 1. 2024, 12:15

    Dobrý den, v Singapuru máme jen zastávku, ale rádi bychom viděli co nejvíc. Zajímalo by mne, jestli 2 denní turist pass platí 48 hodin od první jízdy nebo dva kalendářní dny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *